Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
Mehmet CENGİZ

Çalıştaylar


Mehmet CENGİZ
17 Mart 2015 Salı 09:38

İnsanımız yabancı kelimelere çok düşkündür. Türkçenin dışında bir kelime buldu mu hemen yapışır. Demokrasi kelimesi gibi. Çalış tayda bunlardan biridir. Nedir çalış tay? Belirli konularda bilgisi olan insanların birleşerek mevcut konular hakkında görüş bildirmektir. Aslında bunun adı İslami terimde “İSTİŞAREDİR” çağ dışı çağdaşlar İslami terimlerden hep kaçarlar. Uyduruk şeylerle uğraşırlar. Çalıştaylar bazen din dışı olsalar bile fikir edinmek bakımından iyi şeylerdir.

Alevi çalıştayı, kadına, şiddet çalıştayı,  ekonomi çalıştayı, Kürt sorunu çalıştayı daha sayamadığım çok Çalıştaylar yapıldı yapılıyor. Bazı Çalıştaylar beni hiç ilgilendirmiyor. Çalıştaylarda gaspedilen meşru haklar talep ediliyorsa bu haklar verilmelidir. Dikkatimi çeken beni asıl ilgilendiren 7-8 Mart Tarihlerinde Diyarbakır’da yapılan Kürt sorununa İslami çözüm çalış tayı. Basından öğrendiğime göre çok güzel, verimli, sorunlara İslami çözüm önerileri özlediğimiz, desteklediğimiz bir yol haritası, Katılan tüm katılımcıları kutluyorum. Senelerin birikimi Kemalizm, maddeci önerilerle sorunlar çözülemez. Görünürde çözülse bile çözüm pansumanıdır. Şimdiye kadar Türklerin atası kemalizdi, bundan sonra Kürtlerin atası Apo’dur demek Kürtlere en büyük hakarettir. Bazılarının serok’u atası olabilir beni hiç ilgilendirmiyor.  Din dışı hiçbir çözüm Kürtlerce kabul edilemez.

Kemalizm’ce ne kadar Kürt hareketi varsa, sistem, devlete, baş kaldırma olarak lanse edilse bile aslı öyle değildir. Kemalizmin dine baskısı, dine karşı olmasına karşı dini savunma dine karşı gelenlere bedel, canını ortaya koyması vardır. Şeyh Saidi kürdinin sisteme karşı kıyamı bunun göstergesidir. Yoksa bugün Kürtlerin temsilcileri gibi görünenler, dindar Kürtlere ne kadar benziyorlar. Yaşantıları Kürtler gibi ise diyeceğim yok, Kürtler Namaz, Cami, namus, ahlak, terbiye, mertlik, cesaret, bağlılık abideleridir. Her toplumda art niyetliler olabilir. Kürtlerde olduğu gibi. Kürtler için İslami çözüm önerileri önerilse bile sistem aktörleri bu güne kadar bu önerilere pek yanaşmıyor. Hep aynı döngüde dönüyor, bakalım görelim. İslami öneri çalış tayları(İstişare toplantıları) Her zaman yapılmalıdır. İslami basın var gücü ile bu önerileri yaymalıdır. Özlenen bir tablo din eksenli, parti, cemaat, dernek, vakıf, medreseler kangren olmuş toplum sorunları için yan yana gelemeyecekse her kes mesuldür. Anlaşılan buzlar erimiş, Ümmet görüşü ağır basmıştır. Ne mutlu bu kervana katılanlara.

.21 Martta barış ateşi yankılanacakmış, inşallah!  Bizim barış anlayışımız öyle değildir. Ateş yakma o günü kutlama şamanizmin sembolüdür. Bizim barışımız besmele iledir. Dua iledir. Kuran okuma iledir, barış yemeği yeme iledir başka adetler Kürt geleneği, Müslüman geleneği değildir. Son söz Müslümanların oyu ile iktidar olan olmaya devam eden AKP sorunların çözümünde İslami Çalıştayları mutlaka nazara almalı, değer vermelidir. Yoksa enkazın altında kendisi de kalır benden söylemesi.  

Bu çalış taylara benzer Kadınlara yönelik İlimizin Harran İlçesinde yapıldı. Adıda “HARRAN ULUSLAR ARASI EKOLOJİK KADIN KÖYÜ FESTİVALI” ŞİDDET GÖREN KADINLARA SIĞINMA EVİ” Ben bunun art niyet taşıdığına inanıyorum. Sevdiğim Harran Belediye başkanı da buna adet olmuş, öncü olmuş hiç yakıştıramadım. Sayın başkan kadının topluma kazandırılmasını istiyorsanız, kadın medreseleri açtırın. Bu işin çözümü ancak ve ancak dini eğitim ile mümkündür… Biçilen elbise dinden, gelenekten, hele Arap kültüründen çok uzak bu vebal size yeter diyorum.

Kemalizm rejimi okul açmamış, kadınları cahil bırakmışsa bu yöntemle kadın ıslah edilemez.   Bu oluşumların aktörleri iç ve dış sözde çağdaşlardır. Kadın sorununu çözmek değil, kadın sorununu daha da çıkmaza sokmaktır. Bunların kitabında neden, çocuk, aile yuvası, koca ile sıcak yuva kurma projesi yok. Yapılanlar İslam dışı çalışmalardır ben böyle düşünüyorum. Diyarbakır, Şanlıurfa, Gaziantep bunlar için seçilmiş pilot bölgelerdir. Gaye, kadına şiddeti önleme değil, kadını soyma, yuvasından koparma, eşine karşı tahrik etmedir. Sözde özgür birey yetiştirme planıdır.

Bünyesinde Müslüman kanı olan hiçbir Arap, Kürt, Türk, bu batı patentli oyuna gelmemelidir. Alevi kardeşlerimizin adetlerine bile terstir bu oluşumlar. Dine dayalı tüm çalıştayları destekliyorum. Lezbiyenlerin de çalıştayları oluyor bana ne? Beni ilgilendiren İslami çalıştaylardır. Sistem aktörleri İslami çalıştayları hiç nazara almıyorlar, benden başka alternatif yok diyorlarsa yanılıyorlar. Beterin beterinden kitleler çekindikleri için sesini çıkartmıyorlar daha gür sesler çıkarmak, öncü olmak, gündem belirlemek, batılda muktedir olanları sallamak düşüncelerimle nice çalıştaylara


YORUMLAR
  • yorum2015-03-18 11:25:24FATİH DURAN

    hOCAM OKULLAR İÇİNDE VERLEN ARSALAR,OKUL YAIMIDA AYNI DURUMDAMIDIR MERAK EDİYOR CEVABINI BEKLİYORUM.YAZINIZ ÇOK GÜZEL,ÇOK KAFA KARIŞTIRICI S.LAR

Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com