Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
Recep Akyol

Büyük işler yapan küçük yürekler


Recep Akyol
12 Temmuz 2013 Cuma 12:13


Henüz ilkbaharlarını yaşayan iki çocuktular. Birinin adı Muhammet diğerinin adı Abdulkadir Geylani idi. Tahminim en az benim kadar sizlerde bu ismi sevmişsinizdir.
Ayakkabı boyacılığı yapıyorlardı, bu günlerde Çöl sıcaklarını yaşadığımız Ramazan ayı arifesinde olmuştu.. Ama sıcak günlerdeki ter onları bunaltmıştı .
Kardeşimin dükkanında oturuyordum yaşam koşullarının bir tarata ne kadar zorluğunu diğer yanda da yaşamı kolaylaştırma çabalarını  gördüm..
Dükkan kapısını ürkerek aralayan o iki çocuk sırtlarındaki boya sandığıyla sıcaklardan etkilenmişlerdi.. Hemen ayakkabımı çıkartarak boyamak için kendilerine verdim. O iki çocuk ayakkabımı boyamak için dışarı çıktılar.
Dışarıdaki sıcaklar altında  çalıştıklarını görünce işaret edip kendilerini çağırdım Klimalı bir ortamda ayakkabıyı dükkan içinde boyamalarını istedim. Daha fazla serin ortamda oturmaları için ayrıca konuşmaları uzattım.
Ayakkabıyı boyarken kendilerine Kürtçe okula gidip gitmediklerini sordum. Onlarda Kürtçe cevap verdiler. Muhammet İlk Öğretim 5. sınıfta okuduğunu diğer çocuk Abdulkadir Geylani ise henüz okula gitmediğini söyledi.
Küçük omuzlarında hayatın ağır yükünü taşıyan Kürt Aile Çocukları kendilerini Kürtçe iyi ifade edebiliyorlardı. Birisi daha fazla çok çalışıp Okul masraflarını çıkarması gerektiğini söyledi.
Ayakkabımın boyası bitince kendilerine kaç para vereceğimi sordum. Bana utanarak Kürtçe “Pençe” kuruş “Elli” kuruş dediler.
Ben kendilerine 1 TL verdim ikiniz paylaşırsınız dedikten sonra bana Kürtçe” Nabe” yani olmaz dediler. Bende çıma nabe yani neden olmaz dedim. Onlar da hakkımızdan fazladır dediler.
Peki dedim ortada birçok dilenci var ve bu dilenciler kolay para kazananlar da var dediğimde,kızarak bana “onlar” Devlet  yardımı aldıkları halde dileniyorlar. Oysa biz onurumuzu çalışarak elde ediyoruz deyince…..  
Bu Kürt çocukların onurlu davranışları beni doğrusu etkiledi. Son günlerde sıkça görülen  taş ve Molotof atmıyorlardı. Çünkü hem çalışarak aile bütçesine bir yandan katkı sağlarken, diğer yandan ana dillerini yani Kürtçeyi iyi biliyorlardı.                                   
Aslında o Kürt çocuklarının çalışarak elde ettikleri emek onlar için en kutsal değerdi. Alın teriyle kazandıkları para onları daha haklı hale getirmişti.
Her türlü hırsızlığın ve ahlaksızlığın olduğu günümüzde onurlu bir yaşam mücadelesi veren bu iki Kürt çocuğun örnek alınmasını can-ı gönülden dilerim…


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com