Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
Hüseyin KAYA

Bedelli Askerlik


Hüseyin KAYA
21 Kasım 2011 Pazartesi 10:36
Bedelli askerlik uzun süreden beridir meclisin gündemindeydi. Ana muhalefet Partisi bedelli askerliği gündeme aldıklarında hükümet ve bazı çevreler karşı çıktılar ve ana muhalefeti zan altında bıraktılar. Özellikle sayın başbakan bedelli askerliğe karşı olduklarını günlerce medya karşısında telaffuz etti. Şayet öyle bir ihtiyaç doğarsa referanduma gideriz bu büyük bir vebaldir, bu vebalın altına tek başımıza girmeyiz demişlerdi. Ancak ne olduysa şimdilerde gündeme geldi, düzenlendi ve bugünlerde kamuoyuna açıklanacak. Demek insan isteyince ne vebal kalıyor nede haksızlık yeter ki insan yapmak istesin. Yıllardır gelen giden birçok hükümet bedelli askerliği millete sundu ve millet böyle alıştırıldı. Askere gitmek istemeyenler firarda kaldılar  (aslında bu kesim zaten gizli vicdanı retçilerdi) çünkü muhakkak bir gün bedelli askerlik çıkar diye. Bedelli askerliği gündemlerine alırken işin uzmanlarıyla görüşüldü mü? (strateji uzmanlarıyla, asker kökenlilerle ve özellikle sosyologlarla)  fiziki şartlar tartışıldı mı? TSK’nin uzun vadeli asker ihtiyaçları göz önünde bulunduruldu mu? Bilmiyoruz ama sorarsanız hepsine evet diyeceklerdir eminim. Yalnız unuttukları en önemli basamak halk halka sormaktı. Vebal mebal bir tarafa haksızlık olur mu olmaz mı düşünmediler. Bedelli askerliği belli zümrelerin ısmarlama talebi üzerine hazırlayıp sundular.
Kamuoyuna da bedelli askerlik talebi çok yoğun, bundan dolayı gündeme getirdik deyip işin içinden çıkıyorlar. Kimler bedelli askerliği bekliyor acaba, bedelli askerliği neden bekliyorlar, neden herkes gibi vatani görevlerini yapmaya çalışmıyorlar, yapanlarla kendileri arasında ne fark görüyorlar. Bu tür sorular sorulmalı ve cevaplanmalıdır.
Bedelli askerliği bekleyen kesim üst sınıf zengin zümre, elit tabaka bunların yaş ortalamaları 25-40 yaş arası eğer bunlar okul okumuş doktora yapmış veya üniversite okuyup işlerinin başına geçmiş kaç yılda firar etmişse zaten gelecekleri yaş ortalamaları yanlış olmaz. Şayet okumamış bir kesimde varsa ve bu kesim bu yaşa kadar askerlikten kaçmışlarsa bu da güvenlik zayiatıdır.
Şimdilerde bedelli askerlik tartışmasıyla birlikte vicdani retçiler, bedelli askerlikçiler ve her iki kesime karşı çıkanlar diye toplumu üçe bölmeye çalıştılar ve çalışıyorlar. Bence bunları tartışmak yerine TSK’deki askere alma ile ilgili kanunlar gözden geçirilmelidir. Eğer askerlik zorunlu ise herkesim ve yaş için zorunlu olsun. Yok, zorunluluk saçma deniliyorsa dileyen herkes askerlik mesleğinin icrasından kaçsın vicdani ret denilen teklifi sunsunlar.
Ben yıllardır hep düşünürdüm bu gencecik delikanlılar hayatlarının baharında, en aktif zamanlarında silâhaltına neden alınıyorlar diye bu büyük bir iş gücü kaybıdır diyordum. Evet gerçektende büyük bir iş gücü kaybıdır ama ülkedeki işsizlik oranını göz önüne aldığımda iyi ki askerlik zorunluymuş demekten kendimi alamıyorum.
Bedelli askerlik bu ülkeyi sınıflara, zengin-fakir, güçlü-güçsüz, doğulu-batılı diye ayırır ve bu güzelim ülkenin savunma ve caydırıcılık gücünü zayiata uğratır ve bu yanlıştan dönmeye şartlar fırsat vermeyebilir.
 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com