Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
Recep Akyol

BAYRAM VE SAVAŞ


Recep Akyol
13 Ekim 2013 Pazar 21:17

Giderek yaklaştığımız Kurban Bayramı atmosferinde yapılan hazırlıklar ve yapılan alışverişlerle herkesi tatlı bir telaş sarmış diyebiliriz.

Kurban Bayramı İslami inanç temelinde farklı insan kesimleri tarafından ortak bir paylaşım ile adeta mutluluğu zirveye çıkartırken adeta mutluluğu  bir resim gibi ortaya çıkartıyor..

Bulunduğumuz Coğrafya da İlimiz ve ülkemiz yaşanan bir savaş ortamında olsa bile yinede Bayram düşüncesi temelinde insani ve İslami duygularla bir sevgi çemberinde hasret gideriyoruz.

Yazımızın konu başlığına baktığımızda bayram ve savaş kavramı bir birine zıt iki farklı kavramdır. Savaşın bir yüzünü ölen ve öldürülen masum insanların feryadı ve yardım çığlığıdır.

Öldürenler masum çoluk çocuklar ise eli kanlı silah tüccarlarının maşası durumundadır. İnsan öldürmenin hiçbir haklı gerekçesi olamaz.

Bu manzarayı yaşarken Kurban Bayramını anlam ve önemini daha iyi anlıyoruz.  Yani Kurban Bayramı savaşların ne kadar anlamsız olduğunu hatırlatırken, diğer yandan tüm insanları ortak bir sofrada birleştirip insani değerlerin yüceliğini yapılan sohbetlerle pekiştirmekte..

Bu nedenle Bayramlar yaşanan her ortamda değişik anlamlar ile ifade edilmektedir. Evladı ölenin bayramı, asker bayramı, cezaevi bayramı, hastanede geçen bayramlar değişik anlamlar ifade etseler de

Dökülen gözyaşları yaşanan acıları yanan yüreklere sanki su serpiyor. Yollarımız birçok değişik yerlerde birleşirken ortak bir Bayram sevinci ile tüm acıları bir potada eritiyoruz.

Su gibi Aziz…. Bayram gibi Sevgi dolun…. İyi Bayramlar


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com