Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
Ömer YILDIRIM

Bayram ve huzur


Ömer YILDIRIM
8 Kasım 2011 Salı 13:05
Bayramlar sevincin, neşenin, birlik ve ittifakın vesilesidir. Ancak günümüzde o kadar sorunların içinde insanların bayramın özüne inmesi bayramları olduğu gibi tadında yaşaması zorlaşmaktadır.
Eskide bayramlarda siyaset, ölümler ve dünyanın günlük sorunları bir tarafa koyulur insanlar bayramı tadında yaşarlardı. Baksanıza kaçımızın gündeminde bayram hakkıyla yaşanmaktadır!!
Ülkede huzur, barış ve hak, hukuk ne zaman tesis edilse insanlar o zaman gerçek bayramları yaşarlar. Müslümanların halini, dünyanın bir çok yerinde insanların mazlum ve mağdur durumunu görünce insan bayram gelmiş neyime demek istiyor. Ülkemizde doksan yıldır demokrasiyi, hukuku ve insan haklarını bekliyoruz ancak gelen her hâkim güç kendi tarafına demokrasi ön görmekte diğer kesimlere ise teokratik bir anlayış sergilemekte bayramları kurbanlık koyuna çevirmekte. Artık bayramlarda bile şiddet, saldırı ve derdest etmeler durmamakta. İnsana saygı, insan olmanın değeri sadece kendinden olma fikrine saygıya dönüşmüş durumda. Eskide de bu anlayış katı şekilde yaşanıyordu. Aslında şimdilerde yaşanan mukabil tavır almalardır.
Biliyorum bayram da karamsar bir tablo çizdik ama maalesef böyle mazlum yine mazlum mağdur yine mağdur ve baskı hala devam ediyor. İnsanlar artık ya ne olursan ol nasıl düşünürsen düşün yeter ki insan ol diyemiyor. Hala birinin eşinin Yahudi olması, birinin alevi akrabası olması, sol düşünmesi, Zerdüşt, Kürt milliyetçisi, Ermeni olması suçlanma sebebi olarak kullanılmaktadır. Artık insanları suçlamak için antisemitizm argümanları kullanmaktan vazgeçelim.
Bizim Müslüman veya dindar olmamız ne kadar normal ise diğer insanlarında farklılıkları o kadar normaldir. Zenginlikleri ayrımcılık sebebi yaptığımız sürece ülkenin demokratikleşme ve barışın gelme sürecini uzatırız.
Şimdilerde elimde ‘‘ Türkiye de öteki olmak’’ diye bir kitap var. O ötekiler kimler, başörtülüler, Kürtler, Aleviler, Yahudiler, Ermeniler, Rumlar, Romanlar ve diğerleri kendi sorunlarını anlatıyorlar. İnsan sanki buraya daha demokrasi gelmemiş gelmemiş bir Afrika ülkesi gibi algılıyor. Yüzyıllarca doğu ve güneydoğuda Kürtlerle iç içe yaşamış olan Ermeniler Kürtler için en istenilmeyen kesim olarak görülmektedir. Çok garip değil mi?

Herkes demokrasi, hoşgörü ve barış diyor ama herkesin bundan anladığı maalesef çok farklı şeyler. Herkes şimdilerde kendine Müslüman!!

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com