Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
Mehmet İMRE

Basının Dili


Mehmet İMRE
29 Ocak 2014 Çarşamba 10:25

Basın toplumun gözü, kulağı, azalarıdır. Hangi basın? Bağımsız basın, gerçekleri saptırmadan herkese eşit mesafede olan basın. Menfaat kadar haber yapan basın değil. Basın en keskin kılıçtır. Kitleleri hem coşturur, yükseltir yeri gelince alçaltılmasını da bilir. Basının ilk ilkesi doğruluk üzerine olmalıdır. Yazılı basın eskisi kadar revaçta değil, görsel basın yazılı basının önüne geçmiş, İnsanlarda okuma zevki kalmamış, insanlar artık ironik yazıları daha çok sever hale gelmişlerdir.

Bazı sözde basın kuruluşları sitelerinden, ekranlarından, gazete sayfalarından zehir kusuyorlar. İnsana sıkılan kelimenin tam anlamı ile kurşun misali, patrona göre yazı yazan yazarlar, bir yere şirin görünmek için katmerli yağ döken kalemleri çok gördük. Cüceleri yüce yüceleri cüce gösterenler had safhada, Haktan ayrılmayan, hakkı üstün gören yazılara hasret kaldık. Güncel hadiselere baktığımızda basında tam bir ters orantılı rüzgâr esmektedir. İktidar partisi başı Sayın Başbakan olmak üzere Paralel devletten, dost darbesinden bahsediyor, muhalifler ha bire Sayın Erdoğanı eleştiriyorlar. Anladığım ciddi bir şey var ki Sayın Başbakan bu konuları dillendiriyor. Ülkede 12 bine yakın savcı hâkim olacak, bunlar hukukun sorumluları olacak, bunların bir kısmı eli ile hukuk katledilecek, hukukçuya güven olmayacak o zaman biz kime güvenelim.

Hukukçudan anladığımız tarafsız, haksızlığa cezayı veren, haklıyı da serbest bırakan anlayıştır.28 Şubatçılar için yakalama esnasında kıyamet koptu bu görevi yapan hukukçular, az bir zaman sonra tutukluların hepsini serbest bıraktılar bunu yine hukukçular yaptı. Ergenekon, balyoz davası da görünürde aynı yöne ilerlemektedir. Bu nasıl hukuk anlayışı, ideolojiye göre hukuk olur mu? O zaman hukuk fakülteleri sorgulanmalıdır. Bu nasıl hukuk icrasıdır. Bunlar ülkenin huzurunu kaçırıyorlar. Birde paralı yanlı basın bulmuşlar saldır ha saldır. Millet fertlerinin doğrulara ihtiyacı var. Bu yanlışlar ne zamana kadar devam edecek ve finali nasıl olacak ancak Allah bilir.

Bu olanlardan milletin kafası çok karışık. Haksız yere ceza alanlar, mahkûm olanlar, yatanlar, takibe uğrayanlar dinlemeye aşınanlar sorgulananlar, baskına uğrayanlar bir yığın. Sanki birileri bunlarla ülkeyi karıştırmaya çalışıyorlar. Bir tek sağduyulu basın gerçeklere parmak basıyor. Burada basının görevi gerçekleri yazmak haklının yanında olmak, hele din maskesi altında iktidar nimetinden beslenen şimdi çark eden Karunlaşmış bazı basın kuruluşları var ki, kustukları affedilecek bir şey değil. Allah akıl fikir versin. Tam bir vefasızlık örneği, dostluklar pazara kadar değil, mezara kadar olmalı. Bir gazete genel yayın yönetmeni “ Cumhurbaşkanı seçildikten sonra” Tansiyon düşer diyor. Demek iç dış düşmanla bağlantılı olanlar nasıl ele veriliyorlar. Bu demokrasi, hoş görü, muhabbet fedailiği nereye gitti. Anayasa referandumunda yurt dışından gelip ülkede oy kullanan siz değimliydiniz? İyi de yapmışsınız. Ne oldu şimdi. Dış ve iç hainler Sayın Başbakan’a kumpas kuruyorlar diye, hemen şer tarafına nasıl geçtiler. Bu milletin zekât paralarını, hayırlarını nereye koyacaklar,    dönmezlerse Allah bilir fakat en kısa zamanda şefkat tokadını yerler.

Bu yanlı, taraflı basından dolayı Suriye de olanlar, mısırda olanlar, İran fesatlığı, katilliği pek anlaşılmıyor. Bilhassa bazı yazarlar her an dönek olabiliyor, dün yazdıklarını bu gün unutabiliyorlar. Basının görevi böyle kaygan olmamalı, topluma doğru haber sunulmalı, hepimiz bir gemideyiz gemi batarsa hepimiz batarız. Bir yangın varsa yangın benzinle söndürülmez yangın su ile söndürülür. Menfaat uğruna, mevki makam uğruna insanları kandırmaya kimsenin hakkı yoktur. Demişler ya yalancının mumu yatsıya kadar yanar. Basın kuruluşu ile uğraşana yalan, iftira, saptırma, kayırma hiç yakışmaz. Doğru haber yayıncının namusudur. Bu şuurda olan çok kardeşimiz var. Onları tebrik ediyorum. Bir deli kuyuya bir taş atar o taş günlerce çıkarılamaz. Her kes yazdıklarına, çok iyi bakmalı, denetlemeli, sorgulamalı, çünkü haber toplumu ilgilendiriyor. Tarafsız, yansız, haksızlık kimden gelirse gelsin karşı duran basını, yazanı, sunanı tebrik ediyorum. Doğru, tarafsız haberler görmek dileklerimle…


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com