Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
Mehmet Guli ASLAN

BALYOZ!..


Mehmet Guli ASLAN
22 Nisan 2014 Salı 18:55

Günlerdir ulusal basında "BALYOZ" olarak adlandırılan bir darbe senaryosu tartışılıyor…

Senaryonun tüm detayları ulusal bazda zaten yeteri kadar tartışıldı-tartışılıyor…

Bu arada senaryo kapsamı içerisinde bulunan 23 ilin valisi değiştirilmesini de gündemlerine almışlar. Ve bu 23 vali içerisinde dönemin Siirt valisi, şimdiki Şanlıurfa Valisi Nuri Okutan'da var.

Darbe planı ortaya çıktığı anda, değiştirilmesi düşünülen 23 vali içerisinde darbe senaryosuna en sert tepkiyi, Tasfiye edilecek valiler arasında yer alan Hüseyin Avni Coş gösterdi.

Planın yapıldığı 2003'te Bingöl Valisi şu anda ise Aydın Valisi olan Hüseyin Avni Coş, Yeni Şafak gazetesine yaptığı açıklamada; "Böyle bir listede bulunmaktan dolayı şeref duyarım" Coş, "O dönemde Bingöl valisiydim. Planlar 1. Ordu'da yapılıyor. Bingöl 1. Ordu bölgesinde değilken bizimle ilgili değerlendirme yapması bile planların harp oyunu değil, darbe planı olduğunu gösterir" diyerek tepkisini ortaya koydu.

Aynı sertlikte bir açıklama da Konya Valisi Aydın Nezih Doğan'dan geldi. Doğan Anadolu ajansına yaptığı açıklamada; ''Kaynağını millet iradesi, Anayasa ve yasalardan almayan herhangi bir oluşuma yakınlık duymam ya da irtibat içinde bulunmam söz konusu dahi olamaz. Bu yakışıksız icraatların içinde ve hukuk devletinin karşısında olan güçleri şiddetle kınıyorum.''

Darbe senaryosu ile ilgili açıklama yapan Sayın Nuri Okutan ise; "Böyle bir planda yer almayı 'esefle karşılıyorum. İhtilal, darbe ve operasyonel faaliyetler Türk milletine, topluma, halka zarar vermiştir" dedi.
Darbe yapıldıktan sonra askerin kendisiyle neden çalışmak istediği sorulması üzerine Okutan: "Köyün güzeline herkes gönül koyar. Ama onun gönlünde ise bir kişi vardı. Bizim gönlümüzde de halk var." Diyordu.

Darbelere karşı sert açıklamalar yapan bu valiler, Demokrasiden yana olduklarını açık bir şekilde belirtmeleri çok güzel.

Sayın Okutan'ın Urfa'ya geldiğinden beri yaptıkları çalışmalarla seveni sevmeyeni herkesin takdirini kazanmış bir validir. Gecesini gündüzüne katarak çalıştığını biz basın mensubu olarak çok şahit olduk. Sadece Urfa'da da değil, Siirt, Sakarya ve Trabzon'da ki çalışmaları hakkında da güzel duyumlarımız var.

Bu kadar olumlu yanları görülen bir kişinin cunta tarafından kabul görmesinde bir çelişki var. Acaba darbe heveslileri neden Sayın Okutanla çalışmak istemiş, anlamış değilim. 

Milletini cumada, camide bombalayacak, ülkesinde darbe şartları oluşabilmesi için Yunanistan'la savaşa sokup olası savaş kayıpları ile o kadar ana kuzusunun canına kast eden, kendi jetlerini düşürecek kadar canileşen ve çocukları dahi bomba ile öldürmek isteyen bir oluşum, neden halk için çalışan bir kişi ile iş tutsun?

Bu kafa kurcalayan çelişkiyi Sayın Okutan'ın; "Köyün güzeline herkes gönül koyar. Ama onun gönlünde ise bir kişi vardı. Bizim gönlümüzde de halk var."  sözleri açıklık getirdiğine inanıyorum.

Ve Sayın Nuri Okutan bir kez daha halkın güvenini boşa çıkarmadığı için tebrik ederim. Ve şuna da inanıyorum ki aklı başında hiçbir kimse bu gibi oluşumları içerisinde bulunmaz. Ama darbeciler planının içerisine koydukları hiçbir kimseden olur onayı almayı gerek görmüyorlar demek ki…

BALYOZ Planını hazırlayanlar balyozu kendi beyinlerinde patladılar. Bu palanın ortaya çıkması ile beraber darbeci kesim bir kez daha halkın vicdanında mahkum oldu.

Bunları bünyesinde barındıran TSK ne yazık ki itibar kaybetmektedir. Halkın parasıyla alınan silahları halkına doğrulmak isteyenler, "Allah Allah" diyerek hareket eden bir kurumda barındırılmamalı- barındırılmayacağını umuyorum…


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com