Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Bağımlılık


22 Nisan 2014 Salı 18:55

Toplumumuzu derinden etkileyen ve birçok insanımızın çaresiz kaldığı veya teslim olduğu durumlardan biri olan bağımlılık duygusunun en tehlikeli olanları sigara, alkol ve uyuşturucudur.    
Sigarayla başlayalım benim başımdan geçen bir olayı aktarayım. Çocuktum sigara almam için babam beni bakkala gönderdi, bende o zaman okulda okumayı yeni öğrenmiştim. Bakkaldan sigarayı aldım eve giderken sigaranın üstündeki yazıyı okudum. Sigara sağlığa zararlıdır, bende çocuksu duyguyla sanki yeni bir şey keşfetmiş edasıyla babama gidip dedim ki burada böyle yazıyor. Babam bana dönüp dedi biliyorum o yazıyı, peki dedim neden içiyorsun.

Alışkanlık dedi nasıl bir alışkanlıksa bir anlam veremedim. Aradan birkaç yıl geçti babam kanser hastalığına yakalandı ve öldü. Doktor dedi bu hastalığı tetikleyen en büyük sebeplerden biri bu içtiği sigaradır. O gün bugün sigaraya olan nefretim çoğaldı.   


Nasıl çoğalmasın ki babamın yokluğu yirmi yıldır halen içimde bir uhde gibi duruyor. Sigara içen babalar buradan gereken sonucu çıkarsınlar.

Gelelim sigaranın ekonomik zararına bir insan ortalama günde 3 TL den bir paket sigara içse yılda 1095 TL eder.  Daha bu en düşük rakam yinede biz bunu baz alalım, bununla mutfak masrafı çıkabilir, bir aile tatile gidebilir, çocuğun dershane parası verilebilir daha bunları çoğaltabiliriz.

Sigarayla olan son bir olayı daha aktarayım sizlere, geçenlerde bir akrabam doktora gitmiş. Doktor demiş amca sigaramı içiyorsun, hayır içmiyorum demiş. Doktor da o zaman içenlerin yanında oturuyorsun, çünkü çekilen röntgen sonuçları öyle gösteriyor, yani pasif içicisin.

Düşünebiliyor musunuz sigara içen sadece kendine zarar vermiyor en sevdiği ailesine, arkadaşlarına ve içerken karşılaştığı herkese zarar veriyor.

Bu anlattıklarımdan varın siz yani içenler sonuç çıkarsınlar, içmeyenlerde yanlarında içilmemesi için uyarılarda bulunsunlar, şayet içmeye devam ederlerse benim gibi etsinler yani içenlere haklarını helal etmesinler. Gelelim içki belasına yuvalar yıkan, cinayetler işleten, iflas ettiren  en kötüsü de  bunları yaparken de farkında olmayan , fakat ayılınca da yıllarına belki de hayatlarına  mal olan yanlışları yaptığını anlayanları her gün etraftan gazeteden,televizyondan görüyoruz.

Kuranı Kerim de içki ile bir çok ayet  geçiyor, bunlardan sadece birini aktarayım. Ey iman edenler! Şarap, kumar, dikili taşlar (putlar), fal ve şans okları birer şeytan işi pisliktir; bunlardan uzak durun ki kurtuluşa eresiniz Şeytan içki ve kumar yoluyla ancak aranıza düşmanlık ve kin sokmak; sizi, Allah'ı anmaktan ve namazdan alıkoymak ister  Artık (bunlardan) vazgeçtiniz değil mi? (Maide, 5/90,91) gördüğünüz gibi canına,  malına ve topluma zarar veren bu illet dinimizce de haram kılınmıştır. Sözü fazla uzatmadan alışkanlıkların en kötüsü olan uyuşturucuya gelelim.

Bu konuyla da her gün medya da bir çok haber var. Ortaokulların önünde satılacak kadar kullanıcı yaşı çok düşmüştür.

Ailelerin bu konuda çok dikkat etmesi gerekiyor, çocuğun gezdiği arkadaşını ve kendisini takip altında tutması gerekir ve bu konuda eğitim alması gerek. 

 Şayet çevremizde bunu kullanan kişiyi görür veya öğrenirsek mutlaka o kişiyi doktora götürüp tedavi ettirip o illeti kanından attırmak lazım, öyle nasihatle kullanma demekle uyuşturucu hastalığı geçmez.

Beni üzen ve düşündüren konu sanatçıların bunu kullanması ve medya da yer alması kitleleri ardından götüren bir çok gencin sevdiği sanatçı gibi giyinmesi hareket etmesi yani onu taklit etmesini hesaba katarsak bu sanatçıda uyuşturucu ile anılırsa onu seven gençlerin uyuşturucu kullanmasını taklit etmesini tahmin dahi etmek istemiyorum. 

Allah (c.c) bu tür kötü alışkanlığı olan kimselerin bırakmaları için yardımcısı olsun. Ama o kişilerinde bırakma yönünde karar vermeleri gerek iradelerine sahip olmaları lazım.  Temennimiz uyarılarımızın dikkate alınmasıdır.

Sağlıcakla kalın …
      
   Güzel Sözler
"Kendine hakim olan başkalarına da hakim olur."
Konfüçyüs

"Ey altın sırmalarla süslü elbiseler giymeye, kemer takmaya alışmış kişi. Sonunda sana da dikişsiz elbiseyi giydirecekler."  Mevlana

"Dürüst insan her zaman gerçeği söyler, akıllı insan ise yalnızca zamanında gerçeği söyler."  Bernard Shaw


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com