Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

AŞURE GÜNÜ


22 Nisan 2014 Salı 18:55

                Allahın rahmeti hepimizin üzerine olsun, bütün okurlarımın ve Müslümanların yeni yılını kutlar, hayırlara vesile olmasını dilerim. Şimdi diyeceksiniz hocam ne yeni yılı ocak ayı gelmemiş ki neden kutluyor yeni yılımızı. Müminlerin yeni yılı yani muharrem ayı bizim yılbaşımız ama insanlık olarak kopyacı olduğumuz için başkalarının yeni yılını kutluyoruz. Ama uyanacağız, uyanmamız lazım çünkü sevgili peygamberimiz neyi sevmiş ise bizde onu sevmemiz lazım.

               Neyi Emir etmiş ise onu yapmamız lazım ve bu ayın diğer bir hürmeti ise aşure günün bu ayın içinde olması ve çok hürmetli bir gündür. Aşure gününeler olmuştu bu günde ki bu kadar hürmetli birçok olaylar bu günde oldu işte olanlar

 

                                           

   

         Fakih anlatıyor:

_ Hakim Ebu Hasan Ali b. Hüseyin Serdari,Ebu Cafer Ahmet b. Hatem, yakub b.cündüp,hamid b.adem, Habib b. Muhammed ve babası, İbrahim saiğ, meymun b. Mihran, abdullahb. Abbas (r.a) yolu ile gelen bir rivayete göre resullah (s.a.v)şöyle buyurdu:

          Bir kimse, muharrem ayının aşure günü oruç tutarsa Allahu  teala o kimseye on bin melek sevabı ihsan eder. Bir kimse muharremin aşure gününde oruç tutarsa Allahu teala o kimseye on bin hac ve umre sevabı ile on bin şehit sevabı verir.

           Bir kimse aşure günü bir yetimin başını okşarsa ondaki her kılın sayısınca Allah o kulun derecesini yükseltir.

            Bir kimse aşure akşamı bir mümine iftar ettirir ise Muhammed ümmetine iftar yemeği vermiş olur.

             Dediler ki:

Ya Resulallah: Allahu teala aşure gününü diğer günlere nazaran gerçekten üstün kılmış. Bunu üzerine resulallah(s.a.v) şöyle buyurmuş.

             Evet öyledir. Allahu teala yerleri ve gökleri o gün yarattı. Dağları aşure günü yarattı. Denizleri aşure günü yarattı. Levhi ve kalemi aşure günü yarattı. Âdemi aşure günü yarattı. Havayı aşure günü yarattı. Cenneti aşure günü yarattı. Ve âdemi cennete aşure günü koydu.

             İbrahim aşure günü doğdu: Allah onu aşure günü ateşten kurtardı. ona olgunu kurban etme emrini aşure günü verdi.  Oğluna karşılık kurbanı aşure günü indirdi. Firavun aşure günü boğuldu. hz. eyyübün belası aşure günü kalktı. Allahu teala âdemin tövbesini aşure günü kabul rtti. Davud’un hatasını aşure günü bağışladı.

             Süleyman’ın mülkünü aşure günü verdi. İsa aşure günü doğdu. İsa ve idris aşure günü semaya yükseldiler. kıyamet aşure günü kopacaktır.

            Muhammed b. Fazl, Muhammed b. Cafer, İbrahim b. Yusuf, süfyan, İbrahim yolu ile gelen bir rivayette, Muhammed b. Meyserenin şöyle dediği anlatıldı. Duyduğumuza göre, bir kimse aşure günü ve halkına bolluk gösterirse bütün sene allahu teala ona bolluk ihsan eder.

            Sufyan bu rivayet üzerine diyor ki: bu işi denedik söyledigi gibi oldu. Said b. Cübeyr,ibn. Abbas (r.a)dan naklen şöyle anlatı. Resulallah (s.a.v) medineye geldiği zaman Yahudilerin aşure günü oruç tutuklarını gördü bu durumu onlara sorunca şöyle anlattılar: bugün Allah’u Teala Musa’ya beni İsrail’e yardım etti. Onlar firavunu alt ettiler biz bu güne hürmet ve saygı için oruç tutarız.

           Bunun üzerine Resulallah (s.a.v) şöyle buyurdu: Musa’ya biz sizden daha ziyade sahibiz ve o gün oruç tutma emrini verdi.

            İşte bu günün hürmetine bu kadar yüce ve büyük onu güzel geçirmeniz dileği ile : Allah şimdi den yaptığınız ibadetleri kabul etsin.

                                                                                  SELAM VE DUA İLE


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com