Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
Mehmet CENGİZ

asırların yüz karası feodalizm


Mehmet CENGİZ
22 Nisan 2014 Salı 18:55

           İnsanlar doğarken hür doğarlar, hür serbestlik anlamlarına gelse de sınırsız değildir, yaratanının emir ve yasaklarına karşı mukayyettir. Bu bağlılık sınırlama yaşam tarzında ilkelerle belirlenir insanüstü bir şeydir. Bağlılıkta sevap, aşırı gitmede ise azap vardır. Konumuzun başlığı asırların yüz karası feodalizm ise bambaşka bir yöntem, şeklidir. Yaşımıza göre feodalizm ağalık sistemidir. Tabi ağalıkta geniş arazi sahibi olmak kaçınılmazdır. Arazinin türküsü ırgatlıktır. Karın tokluğuna insanlar bu arazilerde çalıştırılır. Ağa çok nüfuzludur dediği dediktir. Söylemleri kanundan üstündür. Çalışanlar ırgattır her sene çalışır emek karşılığını ağa belirler ağa aynı zamanda sözde devlet yanlısıdır devletle olan işlerini elçileri ile çözer.

 

            Hele birkaç ağa sırt sırta verdimi devlet içinde devlet havası eser. Ağalığın ekonomik, kültürel, sosyal, siyasal boyutunu da unutmayalım. Asrımızda seçim zamanı feodal yapıya sahip bölgelerde oylar ağa kimi işaret etmişse muhtarın evinde işret edilen yöne top yekûn oylar halk adına kullanılır. Çünkü halk naçardır ağanın arazisinde karın tokluğuna çalıştığı için korkaktır. Hatta cahildir gözleri açılmamıştır. Kendisini köle his eder örnekleri çoğaltabiliriz. Bu saltanat geçmişte devam ettiği gibi bugünde devam etmektedir. Bu firavni yapıya karşı dün bugün mücadele verilmiş veriliyorsa da pek başarılı olamamıştır. Çünkü bu saltanatı sürdürenlerin bünyelerini oluşturan unsurlar değişik kanallardan beslenmektedir. Bu bağlı hortumlar kesilmeden saltanat davam eder, ırgatlar çalışmaya ram olur. Feodalizmle uğraşmak iğne ile kuyu kazmak gibidir. Fertlerin eğitim,sosyal,ekonomik alanlarında ilerlemesi ile ancak bu yapıdan kurtulmuş,korunmuş olabilir.Firavun da asrında erkek doğuran kadınların çocuklarını imha ederdi neden, bu erkek çocuklar yarın büyür karşıma çıkar,bana karşı gelir.Saltanatım elden gider derdi.

 

           Feodalizmi sadece ağalık arazi ilişkisine bağlamak ta eksik bir tanımdır. Özgür, eğitimli, donanımlı fertler çoğalmadığı müddetçe feodalizm her yerde, alanda var demektir. Siyasi alanda her şey liderin iki dudağı arasında ise,iş alanlarında çalışan emekçilerin,emek karşılığı iş verenin  işaretine bağlı ise,dini alanlarda seydanın, şeyhin liderin yanlışta olsa sözü senet gibi  kabul ediliyorsa,düdük çalınarak yönetime el koydum. Toplumu hizaya getirdim nasıl olsa postal yalayıcı kalemlerim var, her şey benim diye itaat ediliyorsa, suç işleme karşılığı adamına göre ceza verilir birileri kayırılıyorsa, eğitim alanında bir kesimin hayati hakkı, gasp edilerek eğitim hakkı elinden alınıyorsa, paylaşımda bazılarına kaşıkla, bazılarına da kepçe ile veriliyorsa, bir toplumda kitleler açlık sınırı altında yaşıyor. Bazıları da katlarda yatlarda hayat sürüyorsa feodalizmin daniskası budur da bence. Ceberut yönetimlerin kayırmacı saltanatların, denetimsiz, dokunulmaz, yapıların ağalıktan ne farkı var sadece şekil değişikliği var biri kravatlı, biri kravatsız   

Biri okumuş biri okumamış, biri yüksek kulelerden ferman okur biri köyde oturur. Toprakla sömürür ne fark eder. İnsanın ezildiği her alan feodalizmdir. Çağdaş feodalizm klasik feodalizmden daha yamandır. Ülkeleri işgal eder kan ve gözyaşı dökmekle nam salar. Ağa bir tane ise çağdaş ağalar binlercedir. Onun için asrın alimi haykırıyor. Havasız güneşsiz yaşarım hürriyetsiz asla diyor. Fert bilinci ile topuma yayılarak feodalizmin her çeşidine isyan bayrağı açın ve çalışın. Köle ruhluluktan Allaha sığının.      


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com