Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
Mehmet İMRE

AŞİRET KÂBUSU BİTTİ GİBİ


Mehmet İMRE
22 Nisan 2014 Salı 18:55

Şanlıurfa halkı için demokrasi zaferi ve bayrımı denilebilecek bir gün. 12 Haziran 2011 seçimleri, Cumhuriyet Tarihi’nde ilk defa aşiretlerin ve feodallerin mağlubiyetleri ile sonuçlandı. Yine başka bir ilk de bir siyasi parti 3. kez oylarını artırarak iktidarda kaldı. Hem de 2 kişiden birinin oyunu alarak. Yani yüzde elli oy oranı ile “Sandığın Ustası”ile “Durmak yok, yola devam.” dedi. Bütün engellemelere, kirli ittifaklara, Siyonistlerin, ABD’nin ve “Yobaz Avrupa”nın “Oylarınızı falan partiye verin” çağrılarına ve farklı tuzaklara rağmen halk oynanan oyunların farkına varmış “Aynı bahçenin gülüyüz” demiştir. Buradan sandık başına giden ve okyanuslar ötesinden gelip oy kullanan bütün vatandaşlara teşekkür etmek istiyorum. Çünkü vatandaşlık görevlerini ifa ederek demokrasinin kazanmasına, Türkiye’nin kalkınmasına, özgürlüklerin önünün açılmasına vesile oldular.

Buradan seçilen 12 vekilimizi de tebrik ediyor, bundan sonra ülkemiz ve memleketimiz için yapacakları kalıcı ve hayırlı hizmetler için çalışacaklarına olan inancımla başarılar diliyorum.

Bu seçim aynı zamanda gerek Türkiye’de, gerekse bölgede yeni bir sürecin başlangıcı olmuştur. Bundan sonra hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Özellikle ilimizde feodalizmin artık itibar görmediği bir dönemi başlatmıştır. Paket oy, aşiret oyu, ehliyetsiz vekil, iradesine yine aşiret reisleri tarafında ipotek konulan aşiret üyelerinin dönemi kapanmıştır diye ümit ediyorum. Bazı köşe yazarları şu anki vekil sıralamasından dolayı karamsar olsalar bile, onlara istisnalar kaideyi bozmaz diyorum. Somut örneği ise 12 Haziran seçimleri olmuş, bağımsız olarak seçime giren aşiret mensupları vekil olacak sayının çok altında bir oy oranı ile hüsrana uğramışlardır. Tabi bu öyle basite alınacak bir durum değil ve hemen değişecek bir durum hiç değil. Çünkü Cumhuriyet Tarihi’nden beri böyledir. Yıllardır bölgemizde adeta tabu haline gelmiş aşiret reisi ne derse o,mantığı kısmen de olsa hala hâkimdi. Ama bu seçim gelecekte bu yıkılmaz sanılan tabunun artık yıkılmak üzere olduğunu göstermiştir. “Yeter söz milletindir” demiştir.  

Şimdi hangi aşiret reisi ne kadar oy almış ona bakalım. İlimizin güçlü aşiretlerinden İZOL, BUCAK VE ŞEYHANLIOĞLU adaylarını örnek alırsak AK Parti’nin liste dışı bırakmasının ardından seçimlere bağımsız aday olarak giren Zülfikar İZOL, beklentisinin çok altında oy alarak hayal kırıklığı yaşadı. Sandıklardan 15 bin 865 oy çıktı. Zülfikar İZOL’a, Siverek’ten 5100 oy çıktı. BUCAK Aşireti de bu seçimde tercihini bağımsız olarak yaptı. Aşireti temsilen Ahmet Ersin BUCAK bağımsız milletvekili adayı oldu, 28 bin 795 oy alabildi. Beklentisinin altında oy alarak Meclis dışında kaldı ve etkin olduğu Siverek’ten 19 bin 328 oy aldı.

Şanlıurfa’nın önde gelen aşiretlerinden bir diğeri de Kürt ve Arap kökenli binlerce mensubu olan ŞEYHANLI Aşireti’nin de 2 önemli ismi Mahmut CEVHERİ ile Zeynel Fatih ŞIHANLIOĞLU, bağımsız aday olarak katıldıkları seçimleri kaybetti. Mahmut CEVHERİ 6 bin 109 oy almıştır. Zeynel Fatih ŞIHANLIOĞLU ise 6 bin 834 oy alabildi.

Diğer taraftan BDP’nin desteklediği İbrahim AYHAN ise, seçimlerde 75 bin 58 oy alarak seçilmeyi başardı. İbrahim AYHAN’a aldığı oy ile TBMM yolu açılırken, BDP’nin desteklediği diğer aday İbrahim BİNİCİ ise 44 bin 263 oy ile güçlükle seçilerek ikinci kez vekil oldu. Aşiret kelimesini yazarken, kimse yanlış anlamasın bende bir aşiret mensubuyum. Aşiret kelimesi İslami bir terimdir. Biz aşirete değil, aşiretçiliğe karşıyız.

Bu sonuçlar itibarı ile umarım kazanan demokrasi ve halk olmuştur, feodalitenin de sonu olmuştur. Selam ve dua ile…

Mehmet İMRE 15.06.2011


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com