Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Arkadaşlık, Dostluk Ve Sohbetin Şartları


2 Mayıs 2012 Çarşamba 13:51
   Yaratıcımız, yaşatıcımız ve idarecimiz yüce Allah her şeyde olduğu gibi sohbet ve arkadaşlıkta da bir takım edep, adap ve şartlara riayet etmeyi emretmiştir. Herkesle arkadaşlık yapılmaz ve yapılamaz. Herkes de sevilemez. Arkadaşlık yapılacak ve sevilecek kimselerde bir takım şartların olması Allah ve Allah Resulünün emridir. Bu şartları ve hasletleri üç esasta toplamak mümkündür.
1-Akıllı olmalıdır. Zira akılsız arkadaşla arkadaşlıkta hiçbir fayda yoktur. Sonunda kırgınlığa, dargınlığa ve yalnızlığa sebep olur. Bunun için “akılsızdan uzak olmak Allah a yakın olmaktır” diye âlimler buyurmuşlardır. Hatta akılsızın yüzüne bakmak dahi hatadır.
2-İyi ahlaklı olmalıdır. Arkadaşlık yapılacak kimse Salihlerden olmalıdır. Çünkü kötü ahlak sahibinden zarar gelir. Fena huyu kımıldanınca senin hakkını çekinmeden, pervasızca çiğneyebilir. Onun için Hz. Yusuf (AS) seçilmiş bir önder peygamber olduğu halde şöyle buyurmuştur.”Ya Rabbi beni Müslüman olarak öldür ve ahirette de Salih kavmin içerisine ilhak eyle” İyi ahlak sahibi ile arkadaş olmak güzel koku satan insana benzer. Koku satan insanın arkadaşına hiçbir faydası olmazsa bari güzel kokusu gelir. Kötü ahlak sahibi insanda körük çeken insan gibidir. Sana hiçbir zararı dokunmazsa körüğü üzerine sıçrar.
3-Salihlerden olmalıdır. Çünkü Salih olmayan Allah tan korkmaz. Allah tan korkmayan günah işlemeye devam eder. Günahkâra da güven olmaz. Ona emniyet edilmez. Bidat sahibi ise ondan kesinlikle uzak durmalıdır.
Cafer-i sadık (Ra) şöyle buyuruyor. Beş kimse ile arkadaşlık etmeyin.
BUNLAR
1-   Yalancı: Ona karşı uyanık ol. Her zaman aldatabilir.
2-   Ahmak: Sana iyilik yapmak istese de farkına varmadan kötülük yapar.
3-   Bahil: En çok lazım olduğu zaman seni bırakıp gider.
4-   Korkak: Ona ihtiyacın olduğu zaman seni terk edip kaçar.
5-   Fasık: Seni bir lokmaya veya daha ucuza satar.
İnsanlar üç kısımdır. Bazıları gıda gibi olup her daim lazım olurlar. Bazıları ilaç gibi olup sadece hastalıkta ve bazen lazım olurlar. Bazıları da hastalık gibi olup hiç aranmaz ve istenmezler. Aslında samimi arkadaşlık birbirlerini yıkayan iki el gibidirler. Arkadaşlığın şartları çok ağır olup on tanedir.
1-   Mal hususundadır. Kendisi muhtaç olduğu halde arkadaşını kendine tercih etmektir. Buna İSAR denilir. Yanı fena fil ihvan... Bir kimse ile kısa bir müddet arkadaşlık edenden kıyamet gününde arkadaşın hakkına riayet edip etmediği kendisinden sorulacaktır.
2-   Bütün işlerinde istetmeden ve söyletmeden arkadaşına yardımcı olmaktır. Hasan- Basri (ra) dedi ki; “Din kardeşlerimiz bize ehlimizden ve evladımızdan daha azizdirler. Çünkü onlar bize ahireti, çoluk çocuk ise dünyayı hatırlatırlar.
3-   DİL HAKKIDIR. Dili ile ona eza ve cefa çektirmemelidir. Arkasında gıybetini ve dedikodusunu yapmamalıdır.
4-   Kardeşini sevdiğini ve ona acıdığını hem dil ile söylemeli ve hem de ameliyle göstermelidir.
5-   Gerektiğinde Ona dinde olanları öğretmelidir.
6-   Hata ve kusurlarını af etmeli ve bağışlamalıdır.
7-   Dostunu ve din kardeşini hayır dua ile anmalıdır.
8-   Sevgide ve dostlukta vefalı olmalıdır.
9-   Aralarında tekellüf olmamalıdır. Dostların en fena ve kötüsü seni kendine hizmete ve tekellüfe zorlayandır. Büyükler buyurmuşlardır.” Dünyayı sevenlerle edepli olarak, ahreti seven ve isteyenlerle ilim ehli olarak, marifet sahipleriyle de istediğin gibi görüş.”
10- Kendini bütün dostlardan aşağı bilmeli ve öyle görmelidir. Bu şartlara riayet etmeyen ve bu şartları taşımayan ile dost ve arkadaş olunmamalıdır. Cüzamlıdan kaçarcasına bu gibi insanlardan uzaklaşmak lazımdır. Bu hasletlere ve vasıflara sahip olmayan mevki ve makamı ne olursa olsun onlardan uzaklaşmak asli bir görevdir. Şahsiyetli ve onurlu bir davranıştır.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com