Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Anayasa


22 Nisan 2014 Salı 18:55

Yazının başında kısa bir tanım yaptıktan sonra yazıma geçeceğim. Anayasa, devlet yönetiminin uyması gereken temel kurallardan oluşan bir metindir. Anayasa yalnız devletin temel yapısını, örgütlenişini ve işleyişini göstermekle kalmaz, aynı zamanda ekonomik ve toplumsal alanda siyasal Anayasa, devletin temel yapısını, örgütlenişini ve işleyişini düzenleyen kuralları gösterir. Devlet yönetimini düzenleyen ana kurallar çoğu kez, Anayasa denen tek bir yasa içinde toplanmıştır.

 Anayasa terimi ilk kez 17 Eylül 1787 tarihli Amerika Birleşik Devletleri Anayasasında kullanılmıştır. İktidarlara yön veren temel ilkeleri, bireylere sağlanan temel hak ve özgürlükleri de gösterirler. Evet bu tanımdan da anlaşıldığı gibi anayasa yasaların anasıdır. Yani yasaların çıkması gelişmesi anayasanın iyi olmasına bağlıdır. Geçmişteki anayasalara bakılınca bugünden daha çok özgürlüklerin ve hakların olduğunu görüyoruz.

Maalesef ülkemizde geçmişten bugüne günler ilerledikçe, birçok alanda olduğu gibi anayasamızda da kısıtlama ve tabiri caizse gerilemeye gidilmiştir. Ülkemizi yıllardır geri bıraktıran darbeler yüzünden kabuğumuzu kırmadan kaplumbağa adımıyla gitmek zorunda kalmışız.

Özgürlüklerin ve hakların geri verilmesinden, birçok konuda çözümsüz durumda olan kurumların düzeltilmesinden, geçmişte ülkeye kaos yaşatanların yargılanmasından yana olan zihniyetlerin bayramı olan bu anayasanın değişmesini sağlayan halkın iradesiyle iktidar olan AK Partiye teşekkürü bir borç biliyorum. Muhalefette olan partiler yıllardır halka özgürlük nutukları atarken, dahi bunun mümkün olamayacağına inanıyorlardı.

 Nasıl olsa değişmez mantığıyla biz nutuk atıp oy toplayalım dediler. Gün olur devran döner diye bir atasözü var adeta bu atasözü gerçekleşti. Yıllardır kapatılan parti mezarlığına dönen ülkemizde mezar sahipleri koydukları tavırla dünden ölmeye hazırlarmış gibi partilerin kapatılmasını istediler ki kapanmasın diye oy kullanmadılar.

Neden böyle yaptıklarını herkes birbirine sordu herkesinde ortak kanaati bunlar kapandıkça halka mazeret bildirerek engellendiklerini savunarak oy topluyorlardı. Fırsat önlerine gelince değerlendirmediler, çünkü samimi değillerdi.

Koskoca anayasa değiştirilecek uzlaşacağınız kabul edeceğiniz kanun olmayacak bu ülkenin halkını düşünen tek parti Ak partimi diye soruyorum? Yarın seçimlerde halka ne diyeceksiniz sadece köstek olduk mu diyeceksiniz.

Ama artık halk ayılmıştır ve ortada oynanan oyunların deşifre edilmesiyle ayıltılmıştır. Zaten meclisteki hararetli tartışmalardan dolayı birçok kanunu tanıma fırsatı doğmuştur halkımız için, düzenlenen anayasa taslağı biz halkın önüne referandum olarak gelecektir. Halkımız aklıselim düşünerek yaşanan bütün çıkmazların değişmesi için, bizim ve çocuklarımızın geleceği için, sandık başına giderek özgür irademizle daha özgür yaşayabilmek için oylarımızı kullanarak birçok yere gerekli mesajı bu anayasayı kabul etmekle verelim… 

 Sağlıcakla kalın…

 GÜZEL SÖZLER
Sular yükselince, balıklar karıncaları yer...

Sular çekilince de karıncalar balıkları yer...

Kimse bugünkü üstünlüğüne ve gücüne güvenmemelidir..

Çünkü kimin kimi yiyeceğine "suyun akışı" karar verir..
   Kızılderili sözü


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com