Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
Hüseyin KAYA

Amed’in Diğer Yüzü


Hüseyin KAYA
3 Mart 2015 Salı 13:05

Medeniyetlerin beşiği Amed; onlarca medeniyete başkentlik yapmış ve zengin bir kültürel yapıya kavuşmuştur. Böylesine güçlü, ihtişamlı; zengin yer altı ve yer üstü enstrümanlara sahip bu şehir yıllardır savaş, çatışma ve terörle anılmaya; Batı ve doğu toplumları arasına nifak tohumları ekilmeye çalışıldı.

Oysaki Amed’in bilinmeyen veya yansıtılmayan tarihi, dini ve zengin kültürel yönünün de olduğudur. Amed bütünüyle büyük bir açık hava müzesi niteliğindedir.

 Herkesin gelip gezmesi, görmesi; bu güzel insanların varlığını kültürel zenginlini ve bu insanların sıcaklığını hissetmesi lazım. Ancak batıyla doğu insanının arasındaki buzların erimesi bu şekilde gerçekleşebilir.

 Bugünlerde yıllardır özlemini duyduğumuz barış dili daha sık kullanılmaya başlandı. Tarafların samimi, içten davranış ve tavırları bu zengin coğrafyadaki kültürü, dili ve dini kardeş olan bu milletin birbirini tanıma ve kabullenme şanslarının daha da güçleneceğine inanıyorum.

  Bu coğrafyada birlik, bütünlük ve barış istemeyen bazı kesimlerce yıllar boyu kardeş halklar arasına düşmanlık tohumları ekilmeye çalışıldı. Artık bu yanlış tanımlamaları ve düşmanlıkları aşmanın tam zamanı gelmiş ve geçmiştir. Geleceğimizi barışla, kardeşlikle taçlandırmalıyız.

 Bu ülkenin insan ve kültürel zenginliklerine hep birlikte sahip çıkarak güçlü ve sağlam bir Türkiye ortaya koymalıyız.

 Amed de bu kültürel zenginliğin en güçlü yapılarından biridir. Amed tarihi surlarıyla, inanç zenginliğiyle, türküsüyle, şarkısıyla ve sıcak inansıyla iç gıdıklayıcıdır.

 28 ŞUBAT 2015’te sevgili Nesrin Erdoğmuş yazar ve şair hanım efendinin muhteşem bir şiir dinletisi programı oldu. Bu etkinlik şiir dinletisi ve imza gününün ötesinde Amed’de farklı bir güzelliğin olduğunu ve bu güzelliğin en güçlü şekilde yansıtılması gerektiğine inandım.

 Nesrin Erdogmuş Amed’in bağrında yetişmiş çok değerli yazar ve şairlerden bir tanesidir. Amed’de çok geniş ve kapsamlı yazın çalışmaları mevcut. Bu çalışmalarla Amed’deki gençleri edebiyat ve şiirle buluşturarak hem

Amed’in farklı bir yüz kazanmasını hem de şiir ve edebiyatın güçlü bir şekilde yol almasını sağlamaya çalışmaktadır.

 Amed’in savaş, çatışma ve terörle anılması yerine sevgili Nesrin Erdoğmuş hanım efendinin ve dostlarının yaşatmaya çalıştığı kültürel zenginliğini ulusal medyanın da desteklemesi gerektiğine inanıyorum.

 Yazar ve şair Nesrin Erdogmuş ‘un bu muhteşem imza ve şiir dinletisinde pırıl pırıl gençlerin yer aldığı; ne yazık ki bu tür etkinliklerin terör ve çatışmaların gölgesinde kaldığı görülmektedir. Ama her şeye rağmen bu tür etkinliklerin Amed’in asıl yüzünü tüm Türkiye’ye yansıtacağına inanıyorum.

 Türkiye Amed’i sadece terör ve çatışmaların olduğu yüzüyle değil; kültürel, tarihi ve inanç zenginliğiyle de bilmesi, tanıması lazım gelir. Amed’in her yönüyle güvenle gezilecek görülecek bir güzellik olduğunu söyleyebilirim. Not: Büyük ve güçlü edebiyatçı yazar Yaşar Kemal’in aramızdan ayrılışı tüm yazın dünyasını ve sevenlerini derinden özmüş ebedi istirahata çekilmiştir. Büyük üstat Yaşar kemal’in vefatı dolayısıyla ailesine ve bütün sevenlerine başsağlığı diliyorum.

       YİTİRDİKLERİN VAR

Gittiğin topraklarda  

Yitirdiklerin var.                    

Sevdalı yüreklerde

Bitirdiklerin var.

Geçmiyor saniyeler,

Özleminle büyüttüklerin var.

El edip çağırsan 

Arkandan gelenlerin var.

 

Sevdalar geçmiyor yaşla,

Kahrolan benliklerin var.

Güneş soluyor yasla

Yüzünde tebessümlerin var.

Geçmiyor geceler sensiz

Hayalinde biriktirdiklerin var.

O günler gelse diye

Yüreğinde özlemlerin var.

Nesrin Erdoğmuş


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com