Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
Mehmet Guli ASLAN

Amaç AK Parti'ye kapatma davası açtırmak mı?


Mehmet Guli ASLAN
22 Nisan 2014 Salı 18:55

Gündemde anayasa değişikliği var!..

Şu bir gerçek ki mevcut anayasa hiçbir kesimi tatmin etmedi-etmiyor.

Onaylandığı 1982 yılından beri her görüş ve fikir için bir işkence halini alan ve ülkenin bu günkü depresyonunda baş mimarı olan bu anayasa mutlaka değişecek. Bu anayasa, ne komünisti, ne faşisti, ne dindarı, ne alevliyi, ne kürdü, ne de türkü memnun etti. Sadece kaldırılan saltanatın yerine resmi olmayan; ama gerçekten oluşturulan bir saltanata kurulanları memnun etti. Zaten bütün bu kuru gürültüler de saltanata konanların, “saltanatı sallanabilir” korkusundan çıkıyorlar.

Çıktığı günden beri tüm toplumun baş belası haline gelen 1982 anayasası bu güne kadar değiştirilmemesi bile başlı başına bir sorundur.

Şimdi de yapılmak istenen değişiklikler çok cüz'i olmasına rağmen fincancının katırlarını ürkütmektedir.

Hâsılı kelam 82 anayasası çıktığı günden beri hep tartışıldı. Hep tartışma konusu oldu. Ne kendi rahat eyledi, ne de bizde huzur bıraktı.

Yapılan cüz'i değişiklikler Meclis Anayasa Komisyonundan geçerken, kaldırılan saltanatın yerini doldurmaya aday CHP son bir hamle ile süreci kısmen de olsa engellemek için girişiminde bulunuyor.

AK Parti hükümetinin bu cüz'i değişiminin en başlıca nedeni, son zamanlarda toplum nezdinde kendi mensuplarının tartışmalı karar ve hareketleri ile itibar kaybeden yargıya yönelik reform değişikliği değil mi?..

CHP, önce yargıyı ilgilendiren maddeleri paketten çıkar referanduma gidelim dedi. AK Parti bu teklife yeşil ışık yakınca ardından CHP Lideri Baykal'ın İkinci hamlesi geldi. Yargı reformu ile ilgili maddeleri seçimden sonraya bırakılmasını gündeme getirdi.

Yani CHP ve Baykal'ın amacı üzüm yemek değildir!.. Değişiklikleri dahi Anayasa Mahkemesine Götürecek kadar yeterli sandalye sayısı olmayan CHP, bu aşamada süreci sabote etmek için; “ne kadarını engellersem kardır” mantığı ile şimdilik hükümeti engellemeye çalışıyor.

Siz bu paketin asıl ve en önemli ve de en acil bölümünü oluşturan yargı reformuna yönelik maddeleri çıkarırsan geriye kanadı kırpılmış kuş çıkar. O maddeler seçimden sonraya kalacaksa diğerlerinin de acelesi yok! Hepsi seçimden sonraya kalsın o zaman.

Hem bir de neden seçimden sonraya? Bu günlerce tartışılan ve iki üç gün önce kameralar karşısına çıktığında tüm Türkiye'nin yüreğini ağzına getiren Başsavcı Abdurrahman Yalçınkaya'ya, amelini gerçekleştirmek için zaman kazandırma girişimi olmasın mı?..

Bu sorumun cevabını CHP'den beklemiyorum. Cevap vermeseler de herkes ne demek istediğimi anladı…


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com