Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Altyapımız Neden Var ki?


22 Nisan 2014 Salı 18:55

Yıllardan beri yöneticilerimizin genelde yaptıkları kendi gençlerimizin gelişiminde katkıda bulunmayıp gençlerimizi yetersiz görerek, dışardan futbolcu getirmek suretiyle gençlerimiz geri plana itilip fırsat eşitliliğinden mahrum bırakılmışlardır. Tabi buna bazı hocalarımızda sebep oldukları gibi sonuçta yetenekli olan Şanlıurfalı gençlerimizin dışarıya açılması engellendiği gibi Şanlıurfa spor da forma şansı verilmemiştir.

Bu davranışların temelinde öz kaynaklara yeteri katkı yapamayan, daima hazırı tercih eden dost ahbap ilişkisi sonucunda göreve getirilen kişiler göz bebeğimiz olan altyapı ve en değerli varlıklarımız olan gençlerimiz yeteri kadar önemsenmemişlerdir. Alt yapıda yetişen gençler bir takımın her şeyidir bir takımın kurumsallaşmasında son derece önemlidir. Altyapıya önem verilmesi tesisleşmenin yanında donanımlı insanlardan fikir alarak yada yetki vererek mümkündür.

Şanlıurfaspor'da atılım diye gösterilen bence son derece yanlış olan Şanlıurfa dışındaki takımların oyuncularını kiralama sonucu alarak kiralık oynatmak takımımıza geçmişte de zararlar verdiği gibi geleceğini de İpotek etmiştir. Kiralık değil ev sahibi olmakta fayda vardır.

Bu gidişata son vermek için Şanlıurfa spor ve Şanlıurfa gençliği için altyapıdan ve futbol eğitiminden anlayan Şanlıurfa'nın yetiştirmiş olduğu dışarıyla koordinasyon sağlayabilen uzmanlarla yol yürüyüp fikirlerini dikkate almalıdır. Dışardan gençler alınacak ise kiralayarak değil bonservislerini alarak takıma kazandırılmalıdır. Dışarıya karşı değiliz ama bizdeki potansiyeli de göz ardı etmemeliyiz.

Genelde bize sıkıntı veren ve ülkemizin önünde engel olan en büyük hastalık herkesin her işten anladığını iddia etmesi ve ben bilirim anlayışıdır. İnsanların kurumları yönetme hakkı ve de futbolcuların transfer olma hakkı muhakkak vardır.   

Elbette insanlar kendi rızkını helal işlerde çalışarak elde etme hakkına sahiptir. Önemli olan kendimizle beraber toplumu da düşünüp onların rızkına engel olmadan çoluk çocuğumuzun nafakasını helal bir şekilde kazanma yolunu aramamızdır. Peygamberimiz (S.a.v.) : "İş ehline verilmediğinde kıyameti bekle." (Buhari, Rikak: 35) buyurmuştur.

Bu hadisten hareketle İnsanlar uzman oldukları ve layıkıyla yerine getirebilecekleri işleri yapmalıdırlar. Bir konuda gerekli bilgi ve beceriye sahip bir insan geçimini bu yoldan sağlayabileceği gibi; topluma da azami derecede faydalı olur ve toplum tarafından takdir edilir.

Erdemli birey velev ki; yaptığı işi başaramaz ise kendini sorgular, hatasını bulmaya çalışır, eğer yaptığı işte topluma zarar veriyorsa o işten el çekerek topluma faydalı olabileceği başka işlerle uğraşır. Erdemli insan olmanın gereği de budur. Fakat yaptığı işleri başaramayan, tek işi insanların gözlerini boyamak, yapamadıklarının üzerini örtmek olan insanlar ise topluma hem maddi, hem de manevi zararlar vermek suretiyle vebal altına girerler. Bu da ancak kurnaz insanların yapacağı bir davranıştır.

Gençlerimize faydalı olma bağlamında birçok sivil toplum kuruluşu kurulmuştur. Bunların içersinde gençlerin gelişimi ve topluma katkısı için gecesini gündüzüne katan sivil toplum kuruluşları, spor dernekleri var olduğu gibi; kendi üyelerinin sırtından bir mevkii ye gelip 'ben başkanım dediğim dedik çaldığım düdük ben ne dersem o olur' anlayışında olup, kendisini dev aynasında gören, tüzüklerden habersiz insanların da başkan ve yönetici olduğu sivil toplum kuruluşları ve dernekler de vardır. Defalarca köşeme taşıdığım yukarda ki Hadis-i şeriften hareketle herkes kendi yeteneği doğrultusunda insanlara hizmet edip, başarılı olduğu meslekte toplum adına çaba içersinde bulunursa toplum gelişir ve mutlu olur.

Asıl konumuz olan spor ve futbol; toplumun büyük bir kısmının sağlık için uğraş duyduğu, aynı zamanda da ekonomik anlamda büyük bir sektör haline gelmiştir. Bu nedenle spor ve futbol bazı art niyetli insanların da iştahını kabartmıştır. Bu tip insanlar spor ve futbol kulüplerinde üst düzey yönetici konumuna geldiklerinde, sporun etik değerlerini bir yana itip spora ve futbola zarar vermektedirler.

 Bu kişilerin işlerine geldiği gibi davranmaları sporumuz için son derece sakıncalı olmakla beraber, sporumuzun ve ülkemizin gelişimi açısından da ciddi bir engeldir. Bu tip art niyetli insanlara bir spor adamı olarak sormak istiyorum; Bu çabanız nereye kadar? Bu yanlış anlayıştan vazgeçerek, derhal ellerinizi spordan çekip; biz ne yapıyoruz diye kendinizi sorgulayın.

Eğer gerçekten bir nebze olsun sorgulama yetisine sahip iseniz; insanları huzursuz ettiğinizi açık bir şekilde göreceksiniz. Eğer iyilik mayası üzerine yaratılmış insanlar iseniz -ki sizi öyle görmek istiyorum- 'Mahkeme kadıya mülk olmaz' sözü misali kendinizle yüzleşin, gerçek doğrudadır. İnsanlar kendileriyle yüzleşme cesareti gösteremeyecek durumda iseler kendilerine bile zarar verdiklerinin farkında değillerdir. Bu tutumlar herkese zarar vermekten başka bir işe yaramaz.

 Olumsuz tutumlarda ısrar edilir ise Şanlıurfa'da sporun gerilemeye devam edeceği gibi, halkın da spora bakış açısı olumsuz bir hal alacaktır. Dolayısıyla insanları birbirine bırakmayı gelenek etmiş bazı kişilere soruyorum: Toplumu daha ne kadar mutsuz edebileceksiniz? Gelin sporun genetiğini bozmayalım birlik ve beraberlik içersinde Şanlıurfa'nın gelişmesine katkıda bulunalım.

Gerçek spor adamları ve sporu insanların mutluluğu için geliştirmek isteyenler, sizin bu keyfi davranışlarınıza müsaade etmeyeceklerdir.

Siz spordan keyfiyet ve kabadayılıkla geçinecek güce sahip olabilirsiniz.  Ancak unutmayınız ki bizler de sporu sizin keyfiyetinize bırakacak kadar bilgisiz ve aciz değiliz. Tek ve en güçlü sermayemiz, bilgimiz ve insan sevgimizdir.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com