Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Altyapı nasıl geliştirilir!


22 Nisan 2014 Salı 18:55

Ülkemizde ve Avrupa da kulüp alt yapıları tarihlerinin en iyi dönemini yaşamıyor. Alt yapıya yatırım yapmak giderek riskli bir iş haline geliyor. Bir zamanlar bazı takımlar için adeta hazine olan alt yapı takımları artık eskisi kadar verim sağlamamaktadır. Buna en iyi örnek AJAX 'ı gösterebiliriz.

UEFA'nın son yıllarda aldığı önlemler alt yapının daha önemli hale gelmesine neden olmuştur. Avrupa kupalarında mücadele eden takımların kadrolarında 2+2/3+3/4+4 oyuncu bulundurmaları, kadrolarında ve o ülke federasyonu sınırlarında yetişmiş oyuncu oynatma zorunluluğu getirildi.

Bu çalışma kulüpleri maddi açıdan rahatlatacağı gibi, En önemli nedenlerin başında ise kendi bünyesinde yetişen, kendi kültürünü ve renklerini almış olan oyuncuların kulüplerine duydukları sevgi ve bağlılık gelmektedir.

 Altyapıda başarıya ulaşmak altyapının önemini ve amacını algılayıp takıma modern altyapı kriterleri doğrultusunda planlı ve programlı çalışmakla mümkündür. Altyapıda başarı bazı kriterlere bağlıdır. Bu kriterleri sıralarsak;

*Alt yapının önemi ve amacı   

*Ekip elemanlarının önemi ve amacı

*Kategorilerin önemi ve amacı

*Futbolcuların önemi ve amacı 
  1) A takıma oyuncu kazandırmak

  2) Milli takıma oyuncu kazandırmak

  3) Diğer kulüplere oyucu transferini sağlamak

*Oyuncuların üst kategorilere geçişinin ve izlenmesinin önemi ve amacı

Altyapı kriterlerini kısaca başlıklar halinde açıkladım geniş açıklamaları yetkililerle paylaşılabilinir. Altyapı için önerdiğimiz bu proje de bir çok uzman antrenörün ve ekip arkadaşlarımın yoğun çalışmaları sonucu herkesin hemfikir olduğu bir proje olmakla beraber Türkiye'nin üst düzey takımlarının yapmak istediği fakat yeterli formasyona sahip ve uyumlu ekiplerin bulunamadığı için uygulanması son derece zor ve büyük özveri gerektiren bir çalışmadır. Bu çalışmada meslek formasyonu olan ve ekiplerin koordineli çalışmalarıyla uygulanır ise başarı şansı yüksek bir çalışmadır.

Bu bilgilere dayanarak; Şanlıurfa'nın altyapı ile ilgili sorunlarını çözümleri ile birlikte maddeler halinde şöyle sıralayabiliriz

*Antrenman planlaması Yetersiz olduğundan verimli antrenman planlamaları yapılmalıdır.

*Antrenörler sayısal ve formasyon olarak yetersizdir. Bu nedenle Antrenör seçimi önemlidir.

*Tesisler ve malzemeler etkin kullanılamamakta. Tesislerin etkin kullanılması gereklidir.

Yurt dışında yaşayan yaklaşık bir milyon gençten ortaya çıkarılan oyuncular çok iyi bir altyapı eğitimi aldıkları için iyiler. Bir milyondan bu kadar iyi oyuncu yetişiyorsa 20 milyon fazla genci olan Türkiye'de daha fazla yetişmesi lazım. Hedefin Avrupa'daki gençleri getirmekten çok Avrupa ile rekabet edebilecek oyuncu yetiştirmek olması gerekmektedir. Hedef bu olmalıdır. Onun için spor adamlarının bilimsel ve profesyonelce çalışmalar içersine girmesi gerekmektedir.

Ben Selahattin DEMİR olarak Avrupa'nın ve Türkiye'nin kendini kanıtlamış uzman antrenör ve spor adamlarıyla 2000 yılından beri bu tür çalışmalar içersine girerek Şanlıurfa da hep pozitif ilkler gerçekleştirmek uzman spor adamlarının taktirini ve desteğini ile oldu bu destek devam ettiği müddetçe bilimsel ve profesyonelce çalışmalarımız devam edecek ve buda gençlerimizin başarısını artıracaktır.

 Şanlıurfa'mızın profesyonel takımlarına önereceğimiz proje En değerli varlıklarımız olan çocuklarımıza futbol eğitimi verecek ve yapılacak çalışmalar ile çocuklarımız ve gençlerimizin okul ve meslek başarıları artacak. Bunun için en az 21 tane uzman ve eğitim formasyonuna sahip antrenör görevlendirilip bu antrenörlerin yapacakları çalışmalar Kulüplere gelir sağladığı gibi 21 Antrenör'e istihdam yolu açacaktır. 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com