Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

ALLAH'TAN BAŞKA GÜNAHLARI BAĞIŞLAYAN KİMDİR?


22 Nisan 2014 Salı 18:55

Allah, cehalet nedeniyle yapılan ve ancak bu hatanın farkına varılmasıyla birlikte hemen Kendisi’nden bağışlanma dilenerek vazgeçilen, üzerinde bile bile ısrar edilmeyen hataları bağışlayacağını bildirmektedir.

"Allah'ın (kabulünü) üzerine aldığı tevbe, ancak cehalet nedeniyle kötülük yapanların, sonra hemencecik tevbe edenlerin(kidir). İşte Allah, böylelerinin tevbelerini kabul eder..." (Nisa Suresi, 17)

Allah, bir başka Kuran ayetinde de bağışlayacağını bildirdiği samimi tevbe eden kullarının davranışlarını şöyle bildirmektedir:

"Ve 'çirkin bir hayasızlık' işledikleri ya da nefislerine zulmettikleri zaman, Allah'ı hatırlayıp hemen günahlarından dolayı bağışlanma isteyenlerdir. Allah'tan başka günahları bağışlayan kimdir? Bir de onlar yaptıkları (kötü şeylerde) bile bile ısrar etmeyenlerdir." (Al-i İmran Suresi, 135)

Ayrıca Allah, Kuran’da ahiret günü hesaba çekeceği tavırların sadece açıkça ortaya konulan samimiyetsiz tavırların olmadığını bildirmektedir. Çünkü Sözü açığa vursan da, (gizlesen de birdir). Çünkü şüphesiz O, gizliyi de, gizlinin gizlisini de bilmektedir.” (Taha Suresi,7) Dolayısıyla Allah insanları, vicdanen bildikleri halde insanlardan saklamaya çalıştıkları her şeyden hesaba çekecektir. Bu yüzden insanlar, kendilerini değerlendirirken sadece dışta görünen tavırlarını ölçü almamalı ve içinde gizledikleri samimiyetsizlikleri de göz ününde bulundurmalıdır.

“Şüphesiz Rabbin, onlardan tümüne yapıp ettiklerini(n karşılığını) onlara tastamam ödeyecektir. Çünkü O, yapıp-ettiklerinden haberdar olandır.” (Hud Suresi, 111)

İnsan tüm bunlardan vazgeçerek Allah’tan bağışlanma dilemelidir. Eğer insan hatalarından öğüt almaya yanaşmaz ve yüz çevirirse azabilir. "Hayır; gerçekten insan, azar. Kendini müstağni gördüğünden." (Alak Suresi, 6-7)  Samimi olmaya bilerek yanaşmadıklarından, Allah’ın hükümlerini bildikleri, hatalarının doğru olanlarını gördükleri halde kendilerini değiştirmediklerinden dolayı Allah bu kişilerin anlayışlarını tamamen kapatabilir. Allah böyle bir duruma karşı insanları şöyle uyarmaktadır:

“Yeryüzünde haksız yere büyüklük taslayanları ayetlerimden engelleyeceğim. Onlar her ayeti görseler bile ona inanmazlar; dosdoğru yolu (rüşd yolunu) da görseler, yol olarak benimsemezler, azgınlık yolunu, gördüklerinde ise onu yol olarak benimserler. Bu, onların ayetlerimizi yalanlamaları ve onlardan gafil olmaları dolayısıyladır.” (A'raf Suresi, 146)

Bütün bunlar, Allah’a tevbe edip bağışlanma dilemekten kaçınan ve hatalarından vazgeçmeye yanaşmayan kimselere Allah’ın vereceği karşılıklardan sadece birkaçıdır. İnsanlara dünyada tanınan süre kendilerini aldatmamalıdır. Allah merhametinden, affediciliğinden dolayı insanlara “dünyada öğüt alabilecek olanın, öğüt alabileceği kadar ömür” vermiştir.

Eğer insanlar, bu kısıtlı ve ne zaman biteceği bilinmeyen süreyi kendi lehlerinde kullanmaz, vakitleri varken tevbe edip bağışlanma dilemez ve hidayet yoluna yönelmezse sonuç olarak kaçınılmaz bir azaba sürüklenebilir. Bu nedenle insanlar, her an ölecekmiş gibi vakitlerini, imanlarını güçlendirmek ve ahlaklarını güzelleştirmek için iyi kullanmalılar. Ölene kadar her insana tevbe etme ve Allah’a teslim olma yolu açıktır.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com