Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/
Mehmet CENGİZ

Allah’tan Başka Dostlar Edinmek


Mehmet CENGİZ
27 Mart 2014 Perşembe 13:03

Kutsal beldeler dönüşü konular öyle birikmiş ki, ne yazacağımı şaşırdım. Hemen belirteyim tüm alanlarda olduğu gibi mukaddes beldelere gidiş gelişler dâhil, Müslümanlar uydurulmuş din anlayışı ile hayat sürüyor değişeceği çok zor. Mevlam hepimizi ıslah eylesin. İndirilmiş din anlayışını zihinlerimize hâkim kılsın. Konu seçmeye çalışırken, dost konusunu en uygun buldum Mevla yazacaklarımın tesirini halk eylesin. Dost yaran demektir  bir şeyi çok sevmektir. Dünyada her insanın dostu, sevdiği ayrıdır. Dostluk ilkeli olmalı, islama uymalıdır. İnsan Ahrette dostluktan hesaba çekilecektir. Bu konuda yüce mevlamızın birkaç ayeti kerimesini, birkaç hadisi şerifi meal olarak vereceğim. Bu ayet ve hadislerden anladığımı sizinle paylaşacağım. Bu seçim atmosferinde belki faydalı olur.

Siyasi akımlar öyle kirli yürütülüyor ki, insan siyaseti ağzına almak istemiyor. Gerçi yapılanlar siyaset değil, politikadır. Görünen okunanlardan insanların kafası çok karışık. İlkeli siyaset çok az. Politik söylemlerden öyle kokular geliyor çok insan burnunu tıkamış, dayanağı din olmayan siyaset balonu patlamış, patlamış lağım gibi her tarafa serpilmiş. Her tarafı koku salmış. İftiralar, saldırılar zalimce, akıl dışı, söylemler çok yanlış. Koltuk makam kavgası, halk adına bunlar yapılırken, halk ne yapmalı ona bakalım. Yüce Mevla buyurur” Zalimlere meyletmeyiniz, yoksa ateş size dokunur” Hud. Suresi ayet 113 “Allah kuluna yetmez mi ?” Zümer suresi Ayet 36 “Allah’tan başkalarını dost edinenler, ağdan yuva yapan örümcek gibi dirdirler. Oysaki eğer bilseler, hiç şüphesiz örümcek yuvası yuvaların en çürüğüdür.” Ankebut suresi ayet 41 “ O Gün biz herkesi önderleri ile çağıracağız” İsra suresi ayet 71 Hadisi şeriflerde ise Peygamberimiz (sav)  şöyle buyurur “Kişi dostunun dini üzeredir. Her biriniz kimi dost edindiğine baksın” Ebu hureyre Had. NO:2378 “ Kim ki, bir zengine zenginliğinden dolayı saygı gösterirse onun dininin üçte birisi gider.”Ebu yala “Her kim bir günahkârı, fasığı överse Rab gazaba gelir arş titrer” Ahmet bin hambel şimdi bu hadis ve ayetlerden anladığımı aktarayım. Her kim bir zalime meyleder över alkışlarsa o zalimin ateşi zalimin taraftarı olanı da yakar çünkü zulmüne ortaktır.

Her Müslüman’a Allah yeter başka tapınaklara ihtiyaç yoktur. Allah’tan başkalarını dost edinenlerin dayanakları çürüktür her an düşmeye mahkûmdurlar. Çürük dayanaklar insanı huzura erdirmez. Ahrette her kes önderleri ile çağrılacak, çünkü dünyada önderini rab edinenler beraber hesaba çekilecekler Haz. Ali (R.A ) Önderden kasıt her asırdaki önderlerdir demiştir. Kim kimi seviyorsa dostlukta arkadaşlıkta o onun dini üzeredir. Dost sevilen iyi seçilmelidir. Kim bir insanın rütbesinden, zenginliğinden, makam mevkiinden dolayı önünde eğilir göklere çıkarır alkışçısı olursa dinin üçte birini kayıp eder. Bir insan fasık, günah işleyen birini överse şakşakçısı olursa, tapınak haline getirirse Rab gazaba gelir arş titrer. Başkalarının postacısı olmak, göklere çıkarmak insanı felakete götürür. Öyle ise düşünmek lazım dinimizde insanın Namazına değil Dinine ve dinarına bakılır. Bu ölçü ile insan sevilmeli dost edinmelidir. Bilinerek abdestsiz birini önümüze koyarak işte sizin tabi olacağınız imam budur tabi olun velev ki bu imam sarıklı olsun fark etmez bu abdestsiz imama uyacakmıyız?

Afakî şeylerle insanlık meşgul edilirken, Suriye zulmü unutturulmuş, Mısır gaspçısı kale alınmıyor. Ergenekoncular serbest bırakılmış, Dini bayramlarda komşu komşuyu ziyaret etmezken, ateş perestlerin âdeti olan Nevroz etkinlikleri devam ediyor, geçmişte nevroz demek suç sayılırdı şimdi yedi su ile nevrozu yıkayıp, Türkçüsü, ulusalcısı, Kürtçüsü, sosyalisti, kemalisti nevrozu kutluyor. Kimin olduğu belli değil, nevroz Müslüman Kürt halkının hiç değil. Nevroz İslam dışı bir gelenektir.

En çok sevinenler ateşperestlerdir. Cemaat hükümet atışması tüm hızı ile devam ediyor. Bu atışma alnı secdeli her kes için bir intihardır. Liderler, efendiler, sahte şeyhler hatta bazı adaylar tapınak haline getirilmiş. Ağlama duvarına dönüşmüş, sistem odaklı toto loto misali hac kuraları çekildi. Kurada adı çıkanlar sevinçli, bir başka bahara kalanlar üzüntülü, Bazı firmalar hac paralarını dokuz takside bölmeyi vaat ediyorlar. Hem dini bir ibadet hem faiz müessesi banka kıskacı neye hizmet anlaşılmıyor. Siyasi rekabet atışmaları tüm hızı ile devam ediyor. Rekabette adalet yok parayı döken her gün ekranlarda, altta kalanın canı çıksın. Bıyıksız akıl hocaları ekranlarda toplumun vaizleri.

İyilikleri emretme, kötülüklerden alıkoyma, ümmet görüşü, hilafet konusu, inananların ittihadı, Hâkimiyet kayıtsız şartsız Allahın’dır, Cuma günü tatil olsun, konuları rafa kaldırılmış, bazı Sözde toplum önderleri fasık liderlere oy verin diyorlar insanları cehenneme şimdiden abone ediyorlar. Zalimin ateşinde yanmamak, kötü önderle ilahi huzura çıkmamak, günahkâr fasıkı alkışlamakla Rabbi gazaba getirmemek arşı titretmemek için her Müslüman Dininin savunucusu olmalıdır. Enerjisini Rabbinin hoşnut olacağı şeylere harcamalıdır. Yoksa laik ladin Kemalist, akımların alkışçısı olur ki, o zaman cehennemde yerini hazırlama provasını yapar. Her kes dost edindiğine iyi baksın rast gele dostluk mesuliyetlidir. Cennet ve cehenneme adaydır. Fasıkları günah işleyenleri, dine saldıranları,dini tüm alanlardan süpürenleri alkışlamak,sevmek, postacılığını yapmak,desteklemek Müslüman’ın görevi değildir.Allah’ı sevenlerle beraber olmak iyi dostlar edinmek dileklerimle…


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com