Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
Mehmet CENGİZ

Allah’a Yakın Olmak


Mehmet CENGİZ
15 Ekim 2012 Pazartesi 17:48

Yıl içinde Ramazan Ayını geride bıraktık, Ramazan ayı Sabır ayı, mağfiret ayı, şuurlu bir şekilde geçirenlere ne mutlu. Şimdi de Kurban Bayramı gölgesi üzerimizde, inşallah idrak edeceğiz. Kurban yakınlık demek, kime yakınlık, bizi halk eden Rabbimize yakınlık, Resulüne, ilahi kitabına yakınlık, İbrahimvari, İsmailvari, yakınlık, Yeryüzüne gönderilen her peygamberin belli başlı özellikleri olur. Bunlardan biriside İbrahim Peygamber dir. En belirgin özelliği, mert oluşudur, hiç bir gün misafirsiz kalmaz, kaldığı gün sıkılır, Misafir bulmak için elçilerini gönderir. Misafirleri gelirse rahat ederdi. BU onun Halil sıfatı idi. Mimsiz medeniyet, köle asrı bu güzel meziyeti Müslümanlardan alıp götürdü, yerine ferdi zevk, saltanat geçti. 

İbrahim Peygamber bir gün büyük bir ziyafet verir, maddi külfeti çok yüksek, binlerce insan davetli, yemek yenir. Yemek sonrası, bedevinin biri İbrahim peygamberin karşısına dikilir, Ya İbrahim! Nedir bu senin yaptığın? Gıpta ile sorular sorar. Allah’ın peygamberi İbrahim ne diyorsun sen. Mevla bana bir oğlan çocuk verse onu bile Allah yoluna kurban ederim der. Bedevi ayrılır. Kuran’ın ifadesi ile biz İbrahim’e halim bir çocuk (İsmail’i) Müjdeledik, Artık İbrahim İsmail’ine kavuşmuş, ancak ahdini unutmuştu.

Bir gün rüyada! ya İbrahim ahdini yerine getir hitabı ile karşılaşmış, İsmail çocuk yaşta olduğu halde, ergenlik çağına ermiş çocuk gibi delikanlı, İbrahim ahdini yerine getirmek için, eşi hacer’e, İsmail’e banyo yaptır, güzel kokular sür bu gün ben İsmail’i kıra götüreceğim der. Anne hacer tereddütsüz hemen emri yerine getirir. İbrahim İsmail’i alarak yola koyulur. Keseceği yere varır. (bugünkü şeytan taşlama yeri Mina) Durumu İsmail’e açıklar, İsmail babacığım sen Allah’ın peygamberisin yanlış yapmazsın der, şeytan hiç boş durur mu? Annesi Hacere koşar, senin kocan ismaili kesecek, sen nasıl Annesin der. Ancak ret edilir.

Bu gün üç yerde taşlanan şeytan taşlama yerleri bununla ilgilidir. İbrahim peygamber ismaili yere yatırır. Oğlum bana bir diyeceğin var mı? Evet, babacığım söyleyeceklerim vasiyetimdir. Devam eder İsmail babacığım! Ellerimi iyi bağla Bıçağını iyi bile beni yüzüstü yatır beni keserken yüzümü görme, o an bana kıymaya bilirsin, kanlı elbiselerimi Anneme gösterme annem kanlı elbiseleri gördükçe üzülür. Benim yaşımdaki çocukları bir süre evimize bırakma yine annem üzülmesin der. İbrahim hepsine evet der, ahdini yerene getirmek için kesici aletini kaldırır vuruş bir, kesmez, ikinci vuruşta yine bıçak kesmez, üçüncüde Yüce Rabbimiz tarafından bir koç gönderilir, İsmail’in yerine o koç kesilir.

Bu bir kesittir, İlahi kitabımızda, hadisler de bu konu geniş anlatılır. Bizim bu olanlardan alacağımız dersler mühim. O Günün Annesi Hacer Annemiz, evladı İsmaili Allah yoluna gönderebiliyor, ya bugünün hacerleri nasıl bir evlat yetiştiriyorlar. İsmail babasının emrine tereddütsüz amade, bugünün İsmailleri nerede? İbrahim Peygamber Oğlunu bile Allah yoluna kurban etmekten çekinmiyor, ancak o bir peygamber, sınanıyor. İmtihanı başarı ile veriyor. BU günün İbrahimleri ne ile meşgul? İşte Allaha yakın olmak böyle olur.

Allah’ a yakın olmak için bu günlerde kurban yarışı var. on çeşit fiyatlar, taksitler V.S. bu nasıl yakınlık, ben Kurbanımı kendim alır, kendim keser, kendim dağıtırım. Bizden istenen de budur sanırım. Başka yollarla kurban kesmek, kestirmek, ılımlı islamın tezahürüdür. Dünyevileşmenin başka bir sürümüdür. Marifet hacda şeytana taş atmak değil, şeytanın telkinlerine kulak vermemek, semtine uğramamaktır. Yüce Mevla’nın kesilen hayvanın ne kanına ne etine ihtiyacı yoktur.  İstenilen kötülüklerle mücadele eylemidir, sadakattir, fedakârlıktır. Gençliği Materyalist eğitimle hem dem edenler, Gençliği cezbeden zinayı serbest bırakanlar, Gençleri spor kolik yetiştirenler, gençliğin aklını alan uyuşturucuyu teşvik edenler, gençliği Kuran, sünnet, cami den koparanlar, İsmailler beklemesinler. Kim ne ekerse onu biçer. Kadını zina kıskacından, modadan kurtaramayanlar, hacerler beklemesin. Topa, paraya, mevki makama, zina, bina, faiz, insanlığı kavuran siyonizmin muhipleri Allah’a yakın olamazlar. Dünya değerlerini dinin üstünde görenler, Rabbani iklimden hiç nasip alamazlar. Gelin sadakatimizi Rabbimize karşı ispatlayalım. Paraya acımadan Bir Kurbanı kendimiz alalım, kendimiz keselim,kendimiz dağıtalım, sanırım o zaman Allah’a yakın olabiliriz. Mübarek Kurban Bayramı sonrası buluşmak dileklerimle..


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com