Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

ALLAH DİLEMEDİKÇE SİZ DİLEYEMEZSİNİZ


22 Nisan 2014 Salı 18:55

“Allah dilemedikçe siz dileyemezsiniz...” (İnsan Suresi, 30)

 

İnsanların çoğu kendilerini yaratanın Allah olduğunu bildikleri halde, yaptıkları işlerin kendi iradeleri ile olduğunu zannederler. Fakat ayette haber verilen gerçekten habersizdirler. İnsanların yaptığı her türlü iş Allah’ın dilemesiyledir. Örneğin bir yazar kitabının her cümlesini Allah’ın ilhamı ve Allah’ın dilemesi ile meydana getirir. Bu kitabı okuyacaklar da yine Allah’ın dilemesi ile kitabı okuyabilirler ve anlayabilirler.

 

"... sizi de, yapmakta olduklarınızı da Allah yaratmıştır." (Saffat Suresi, 96)

 

Her insanı Allah yaratmıştır ve “…göklerde ve yerde her ne varsa –istese de, istemese de- O'na teslim olmuştur…” (Al-i İmran Suresi, 83) ayeti gereği her insan istese de istemese de Allah’a boyun eğmektedir. Bu gerçeği bilen bir insanın ise sahip olduğu mevkiyi, bilgileri, başarıları veya malları Allah’tan bağımsız görerek övünüp büyüklenmesi imkansızlaşır. Allah’ın her şeyi yapanın Kendisi olduğunu açıkça bildirdiği halde insanın her işten kendisine bir pay çıkarması ancak gaflet içinde olmasındandır. Allah, bir ayette yapılan sadakaların dahi batınında Kendisi’ne ait olduğunu şu şekilde bildirir:

 

“Onların mallarından sadaka al, bununla onları temizlemiş, arındırmış olursun. Onlara dua et. Doğrusu, senin duan, onlar için 'bir sükûnet ve huzurdur.' Allah işitendir, bilendir. Onlar bilmiyorlar mı ki, gerçekten Allah kullarından tevbeleri kabul edecek ve sadakaları alacak olan O'dur. Şüphesiz, tevbeleri kabul eden, esirgeyen O'dur.” (Tevbe Suresi, 103-104)

 

Allah, insanlara her şeyi kendisi yapıyormuş hissi vererek onları imtihan etmektedir. Allah’ın zikrinden uzak, yaptığı herşeye kendinin güç yetirdiğini sanan insanlar gerçekte Allah’a iftira etmektedirler. Bu insanların dünyada yapıp ettiklerinin değersiz olduğunu Rabbimiz şöyle haber verir:

 

“Rablerini inkar edenlerin durumu şudur: Onların yaptıkları, fırtınalı bir günde rüzgarın şiddetle savurduğu bir kül gibidir. Kazandıklarından hiçbir şeye güç yetiremezler. İşte uzak bir sapıklık (içinde olmak) budur.” (İbrahim Suresi, 18)

 

İnsanın başına iyi ya da kötü ne gelirse gelsin hepsi Allah’ın bilgisi ve kontrolü dahilindedir. Bu nedenle insan, karşılaştığı olayların batınında hayır ve hikmetlerle yaratıldığına kesin bilgiyle inanarak, her anında Allah’a teslimiyet göstermelidir. Örneğin bir kişi üniversite sınavını kazanamadıysa, o yıl üniversiteye gitmemesi gerektiğindendir ya da bir kişi otobüsü kaçırıp işine biraz geç gittiyse, bu öyle olması gerektiğindendir ve hayırla yaratılmaktadır.

 

Allah dilemedikçe kimse hata yapamaz, kimse geç kalamaz, kimse yanlış yapamaz, kimse uyuya kalamaz… Allah “...Biz sizi şerle de hayırla da deneyerek imtihan ediyoruz ve siz Bize döndürüleceksiniz.” (Enbiya Suresi, 35) ayetiyle bildirdiği gibi insanları yalnızca denemektedir. Bu nedenle insan karşılaştığı olayları Allah’tan bağımsız olarak görmemelidir. Dolayısıyla insanın kızmasının, darılmasının, sıkılmasının, üzülmesinin bir anlamı yoktur. Elbette insan her olay için tedbirini alacak ve gerekli her işi yapacaktır. Ama insan yaşadığı her anı Allah’ın yarattığını ve O dilemedikçe bir adım dahi atamayacağını unutmamalıdır.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com