Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
Prof. Dr. Musa Kazım YILMAZ

Akli Muhakeme


Prof. Dr. Musa Kazım YILMAZ
22 Nisan 2014 Salı 18:55

Bir adam Rasulüllah(s.a.v)'e gelerek şöyle şikâyette bulundu:  "Ya Rasulellah, benim bir komşum var, bana çok eziyet ediyor." Rasulüllah(s.a.v) buyurdu ki: "Git ve eşyalarını dışarı çıkar." Adam gitti bütün eşyalarını dışarı çıkardı. İnsanlar başına toplandılar "Ne oldu sana, neden eşyalarınla yolun üzerindesin?" dediler. Adam: "Benim komşum beni çok rahatsız ediyor. Bu yüzden buradayım" dedi.

Adamlar "Allah böyle komşunun belasını versin" dediler. Komşusu bütün bunları dinliyordu, fakat insanların kendisine gösterdikleri bu tepkiden dolayı büyük bir mahcupluk içindeydi. Adamlar oradan uzaklaşınca yanına geldi ve "gel evine gir, Vallahi bir daha sana eziyet verecek bir harekette bulunmayacağım" dedi. Adam evine döndü ve bundan böyle iyi dost oldular.

 * Lokman (a.s)'dan gelen bir rivayete göre kendisi oğluna şunları söylemişti: "Ey oğul, birisiyle dostluk kuracağın zaman, öfkelendiğinde sana karşı olan tavırlarına dikkat et. Eğer öfkelendiği zaman sana karşı öfkesini yenebiliyorsa, onunla dostluk kurabilirsin. Aksi takdirde asla arkadaşlık kurma"

* Bir adam Hz. Süleyman (a.s)'a şikâyette bulunarak komşularından birisinin kümesine dadandığını ve kazlarını çaldığını, fakat bunun kim olduğunu bilemediğini söyledi. Hz. Süleyman namaz vakti camiye geldi. Namazdan sonra bir hutbe irad edip buyurdu ki: "Sizden birisi komşusunun kazlarını çalıyor. Üstelik başında kazın tüyleri olduğu halde bir de camiye geliyor." Bunu duyan bir adam elini başına götürdü. Hz. Süleyman(a.s): "İşte sizin adamınız. Onu tutuklayın" buyurdu.

* Bir gün Şeytan Hz. İsa'nın (a.s) yanına gelmiş ve ona: "Sen her şeyi Allah'ın elinde olduğunu söylüyorsun. Madem öyle, o halde bu dağdan kendini at, bakayım sana bir şey oluyor mu?" Hz. İsa (a.s) buyurdu ki: "Ey İblis Allah kulunu sınayabilir, fakat kulun Rabbini sınamaya hakkı ve yetkisi yoktur"

 * Yine bir gün Hz. İsa (a.s) birkaç havarisiyle (eshabı) birlikte içki içen ve sarhoşluk yapan bir grup gencin yanından geçiyorlardı. Hz. İsa onlara selam verdi. Fakat o sarhoş gençler Hz. İsa ve arkadaşlarına demedik laf bırakmadılar. En incitici sözler ve küfürler savurarak ona saldırdılar. Hz. İsa bütün bunlara karşı sessizliğini muhafaza etti.

Havariler Hz. İsa'ya: "Ya Rasulallah, onların bunca hakaretlerine ve sözlerine sen neden sessiz kalıyorsun? Bari izin veriniz biz müdahale edelim" dediler. Hz. İsa buyurdu ki: "Herkesin dükkânında ne varsa onu çıkarır ve satar. Onların dükkânında olanlar benim dükkânımda yoktur. Bende ancak hayır vardır. Dolayısıyla ben onlara aynı şekilde mukabelede bulunamam. Siz de karşılık vererek onların seviyesine inmeyiniz."


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com