Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
Emin YAPRAK

AK Parti’nin Yeni Rotası


Emin YAPRAK
15 Şubat 2016 Pazartesi 09:36

 

Son günlerde Cumhurbaşkanı ile Bülent Arınç arasında geçen tartışmalar, gazeteciler tarafından cımbızlanarak, insanlara parçalanmadan, ayrılıktan ve yeni bir partinin kurulmasından dem vuran yorumların yapılmasına yol açmaktadır. Aslında sorun biraz çok boyutlu olarak değerlendirilmesi gereken bir durumdur. Bir parçalanma değil bir kabuk değişimidir. Bu yeni kabuk değişimi iyi idare edilmezse tabii parçalanma da olabilir ve farklı oluşumlar ortaya çıkabilir veya çıkartılabilir.
AK Parti kurulurken ekip olarak çalışılan ve farklı kesimlerin bir araya gelerek oluşturmuş olduğu bir rota ile yola çıkılmıştı. Halkın teveccühünü kazanan Recep Tayyip Erdoğan’ın karizmatik yapısı ile ekibinin güzel çalışması, sorunları çözmesi, herkesin rahatlamasına ve gittikçe oylarının artmasına olanak tanımaktaydı ve tanıyor da hala. Fakat artık buna ses çıkaran hatta onunla birlikte çıkanlardan ses çıkmakta ve haklı gerekçelerle eleştiriler yapmaktalar. Çünkü şahıslardan çok onların fikirleri ve düşünceleri önemlidir. Nihayetinde insanlarda hata yapabilir, eleştirilebilir ve yeniliklere ihtiyaç duyulabilir.
Ekonomik sorunlar çözülerek, istikrar sağlanmış, siyasal alandaki sorunlarda çözülmeye çalışılarak insanların dışlanılmasına, ötekileştirilmesine engel olunmuştur. Fakat bugün savaş çığırtkanlığının yaygınlaşması, savaşa dönük ortamın oluşması, ekonomik iyileşmeyi engellemektedir.
Yine o gün sorun olarak görülen durumlar, olaylar bugün sorun dolarak gözükmemektedir. Bazı sorunlarda hala devam ettiğini ve hatta büyüdüğünü görmekteyiz. Bugün Kürt sorunu çözülemedi, Alevi sorunu çözülemedi ve büyük sorunlar olarak görülmeye başlandı. 12 Eylül Döneminde Kuzey Irak için gösterilen devlet politikası bugün Kuzey Suriye için gösterilmekte ve hala Kürt ve Kürdistan kavramları alerjisiyle yaklaşılmaktadır olaylara. Hâlbuki bugün Irak politikasında Türkiye’nin yanında yer alan tek komşu ülkemiz Kuzey Irak Kürt yönetimidir.
Bugün AK Parti’ye oy verenlerin bir kısmı istikrara vermekte ve başka bir alternatif bulamamaktadır. Dün yollar kötüydü ama bugün kalabalık ve alternatif yollar lazım. Dün işsizler ilkokul ve lise mezunuydu. Bugün üniversite mezunu işsizler ordusu ortaya çıkmıştır. Dün komşularımızla hiç sorun yok gibi buzdolabına kaldırılmıştı bugün ise kredinin hovardaca tüketilmesi hepsiyle sorunlar oluşturmuş bulunmaktadır. Dün sorunlar diplomatik demeçlerin arasına sıkıştırılırken bugün açıkça tehdit edilerek meydan okumalar ortaya çıkmış bulunmaktadır.
Aslında burada sorun yöneticiler değil, yöneticilerin arkasında duran, onlara bilgi verenlerdedir. Dün AK Partide olmayıp, hatta düşman olanların bugün temel olarak alınıp, onların dediklerinin uygulanıyor olması veya yapılan yanlışlıklara bunların ses vermeyip, hatta alkışlaması ve Padişahında kendi gücünü unutmasına ve fazla güç gösterisinde bulunmasına zemin hazırlamaktadır.
Diğer bir durum olarak ele alınması gereken bir şey de devletlerarası ilişkinin güç ve çıkar ilişkisine dayalı olduğudur. Hak ve haklıdan yana olma olayı devamlı kabul görmemiştir. İşte AK Parti bu durumda kendisini yenilerken veya yeni bir rota belirlerken bu tür durumları çok iyi değerlendirmesi gerekmektedir. Türkiye’de eğitim sorunu hala sorun olarak devam etmektedir. Sayısal olarak bazı değerler artmış olabilir fakat olumsuzluklar, olumlu durumlardan daha fazla olarak kendini göstermektedir.
AK Parti, Doğuda ve Güneydoğu’da terörü bitirmeye çalışırken, halkın gönlünü almaya ve devletin onların yanında olduğunu göstermeye çalışmalı, bunu zamana yaymamalı ve polis, asker oradan çıkmadan, imara başlaması gerekmektedir. Kentsel dönüşümü sağlıklı ve halkla birlikte gerçekleştirmesi gerekmektedir.
Yine kendi içinde yeni aksesuarları alırken, asıl inşaata başlamış olan mühendislerin bu işte temel olduğunu göstermeli, kamuoyu önünde polemiklere ve çatışmalara dönük açıklamaları yapmamaları gerektiğinin bilincinde olmaları gerekmektedir.
Yeni rota, yeniliklere ve AK Partinin eksikliklerini tamamlamak, millete hizmetin devlete hizmetten daha önemli olduğu bilinciyle hareket olması gerektiğini göstererek, icraatlarını güvene, refaha, huzura doğru götürmesi gerekmektedir. Saldırı üzerine kurulu bir babanın davranışı, evlatlarını kaçırmaktan başka bir işe yaramaz. Cezalandıran baba, aynı zamanda bütün evlatlarına yanlışlıklarına, suçlarına rağmen sahip çıkmasını bilmelidir. Bunu yapmadığı zaman tetikte bekleyen düşmanlarının gücünü artırmış olur.
Siyaseti, insanları kucaklama ve iyi idare etme olarak ele almalı, devlete zarar verecek badirelerden uzaklaşması, ekonomiye yeni canlılıklar getirecek projeler üretmelidir. Doğalgaz ile düşmanlara muhtaç olabilecek bir yanlışlıktan kurtulup, yenilebilir enerji ile kendine dönük çalışmalar yapılmalıdır. Özellikle elektrikte güneş enerjisine dönülerek, elektrik ucuzlatarak, dışa bağlılık ortadan kaldırılmalıdır.
AK Partinin önünde çok yol vardır. Fakat kendi içinde sorunları kamuoyuna yansıtarak, sorun oluşturmamalıdır. Daha ekonomik sorunlar, eksik duble yollar, işsizliğin önüne engel olunmalıdır. Meslek liseleri öyle bir duruma getirilmelidir ki, veli ve öğrenci severek oraya gitmelidir. Sigortalı çalışan öğrencileri artırması için farklı yeni düzenlemeler getirilebilir.
Aslında ülkenin çok sorunu var. AK Partinin de alternatifi gözükmediği için bu sorunları çözmekte, üstesinden gelmekte ona düşmektedir. İşte bunun için revize edilmiş, fakat bütün ekibi içinde bulunan bir söylem ile halkın beğenisini kazanan bir rotaya ve yapılanmaya ihtiyaç vardır.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com