Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/
Recep Akyol

AK PARTİ'NİN KOBANİ'YE YARDIMLARI


Recep Akyol
1 Şubat 2015 Pazar 21:59

   Suriye de özellikle Kobani Kürt Nüfusunun en fazla olduğu yerde İŞİD saldırılarına hedef olan Kürt akrabalarımız Sınırı aşarak Türkiye’ye gelmeleri onlar için kaçınılmaz bir durum oldu Türkiye deki güven ortamı gelen Kobanili Kürtler için Suruç ve Şanlıurfa en uygun yerler olarak tercih edilmiştir.
Kürtlerin daha fazla olduğu insanların göç dalgası bu insanların başta Barınma. Yemek gıda ve sağlık sorunlarına duyarsız kalınmadı. Türkiye Genelinde Tüm Sivil Toplum Kuruluşları ve Partilerin yardımları sayesinde bu insanların sıkıntıları giderilmiş olundu..Fakat gelen yardımların en fazlası AK Parti teşkilatları daha organizeli ,daha fazla sahiplenen bir anlayışla hizmette bulunmaları taktire şayandır..
     Yaklaşık 6 ay önce başlayan Musul bölgesindeki Şengal Kürtlerine yönelik katliamlarla başlayan IŞİD Zulüm hareketinin 5 aylık Kobani savaşı hüsranla bitti… Ve şu anda Kobani ile Halep arasında köylerde devam eden IŞİD tehdidi tam anlamı ile bitmiş değil.
    Kürtler Musul ve Kobani de ağır bedeller verseler de bu savaşın kazanan tarafı Kürtlerdir. Kürtlere yönelik saldırılar Kürtlerin kendi bölgelerinde ki meşru müdafaa haklarını Uluslar arası alana taşıması ile Kürt Siyaseti Diplomasi çalışması ile de hedefe ulaşmıştır...
   İslam Ümmetinin yetimleri olarak kabul edilen Kürtler kendilerine yapılan tüm saldırılara karşılık haklı bir savaş verdikleri bilinmektedir.Bu nedenle Türkiye başta olmak üzere İslami duyarlılığı olan insanlarda katkı sağladılar..
    İslam ekseninde İslami hoş görü ile daha fazla haklarına kavuşacakları da ayrı bir gerçektir.. Zira İslam’ın doğuşu ile Şeref bulan mu Millet asla asli köklerinden ayrılmazlar..Selehadini Eyyubi.. Feqiye Teyra.. Ahmede Xane.. Şeyh Sait ve Bediuzzaman Kürt Said gibi Asrın lider ve Alimleri daima mazlumlara yol gösterici olmuşlardır..

    IŞİD katliamlarına karşı tam bir Ulusal kurtuluş direnişinin pratiğini yaşayan Kürt gençliği ki bu ulusal direnişin başkahramanları olan kadınların ve kızların savaşa olan katkılarını ispat ettiler. Bu Kürt direnişi ile tim bölgedeki devletlere karşı ve uluslararası sözde Hilafet devletinin bu haksız savaşı son neticede kaybetti.
    Bu yazıyı yazarken Kürt ulusal direnişinin artık ete kemiğe bürünen bir dayanışma ile IŞİD Örgütünün Arap gibi gözüken ama Arap olmayan uluslararası bir katliam hareketi ile ilgili görüş ve düşüncelerimi ne kandil ne imralı ve ne de PYD siyaseti görüşlerinden etkilendiğimin söz konusu olmadığını belirtmek isterim.
    Türkiye siyasetini hedef alan hiçbir eleştiriyi ben kabul etmiyorum. IŞİD'E yardım eden birtakım unsurların yaptıklarını Şanlıurfa ve Türkiye'deki resmi makamlara mal etmek yanlıştır. Şahsen bu ifade ve görüşlere katılmıyorum.             
   HDP Milletvekili Sayın İbrahim AYHAN’IN Cumhurbaşkanımıza yönelik eleştirilerin yersiz olduğunu belirtmek isterim.. Savaş koşullarında Devletlerin hassasiyeti göz önüne alınmalıdır.. Kobani’nin İnşası için yapılan eleştirilere bu gün yapılan Türkiye Erbil hattındaki Ticari işbirliği örnek alınacağı görüşündeyim..
  Kürt ulusal direniş hareketinin nasıl bir hesaba varsa Yeni Türkiye siyasetinin de kendine göre bir hesabı vardır. Türkiye Genelindeki AK Parti teşkilatının ve özellikle İstanbul İl Teşkilatı Başkanlığının yapmış olduğu yardımları kimse inkâr edemez.
    Başta Kürtlerin yapmış olduğu ulusal direniş hareketine katkı yapanlar ilk önce Kürtler kendi kendilerine fayda sağladılar diyebiliriz. Kürt ulusal direniş hareketinin başarısına katkı yapan Barzani Kürt Hükümetinin yapmış olduğu her türlü yardım ve ABD öncülüğündeki uluslararası müttefik savaş uçakları bu savaşın kaderini belirleyen en önemli unsurlardır.
   Türkiye tarafından açılan Mürşitpınar Sınır kapısından geçen Tanklar..Füze savarlar ve Silahlı Peşmerge güçlerini göz önüne almayan Kürt aydınlarının yazıları ile Türkiye ye haksızlık ettiklerini belirtmek isterim..
   Ayrıca Şanlıurfa merkezdeki Sivil Toplum Kuruluşlarının yaptıkları Organizeli yardım çalışmalarının da Kürt vatandaşların ve Kobanililerin unutacağını sanmıyorum..
     
    Kobani Bölgesindeki Kürt direniş hareketini Suruç Mürşitpınar'daki akrabalarımın çekmiş oldukları resimli görüntü ve videoların bilgisi ile bu gerçeği dile getiriyorum. Suruç ve Türkiye tarafından Türkiye'ye geçiş yapan insanlara yapılan insani yardımları unutmamak gerekir.
    Bu anlamda Şanlıurfa AK Parti İl Teşkilatı ve Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nın BDP İl Başkanlığı ile yapılan toplantıların nasıl bir fayda sağladığı ortada görülmektedir.
  Dağlarda adeta zorunlu ikameye mahkum olan Kürt gençliği alışık gerilla savaşı ile Hilafet Devleti ilan eden İŞİD silahlı güçlerinin düz ovadaki savaşlarında Gerilla savaş mantığının üstün geleceği biliniyordu..
    Bir kez daha görüldü ki Ortadoğu coğrafyasında yaşayan Kürtler değişik devletler içinde yaşasalar da oluşan Kürt siyasi hareketi önderliğinde ilk defa kapsamlı bir ulusal direniş mantığı ile başarılı oldular. İşte bu savaş pratiği devam ettiği sürece Ortadoğu da Kürtleri dışlayan tüm hesaplar bundan böyle Kürt gerçeğini kabullenmek Ortadoğu Devletlerinin ortak çıkarı olacaktır...
    
    Sonuç itibarı ile ortadaki Kürt ulusal direnişi kazanımı çok önemli bir sınavla geçilmiştir. Bu bakış açısı ile her şeyi tekrar gözden geçirip insan cesetleri ile kokan Kobanide artık bağların, bahçelerin içinde çiçeklerin kokmasını dilerim.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com