Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/
Hüseyin KAYA

Ak Parti Oyları Düşüşte


Hüseyin KAYA
9 Mayıs 2015 Cumartesi 15:56

7 Haziran seçimleri yaklaşıyor. Bütün partiler on üç yıllık hükümet karnesi ve kendi siyaset karneleri üzerinde analizler yaparak ülkenin bu süreçte neler kazanıp neler kaybettiğini kendilerince ortaya koyup 7 Hazirandaki büyük maratona hazırlanmaya başladılar.

Ak parti 13 yıllık iktidar serüvenini 7 Haziranda devam mı ettirecek yoksa iktidar koltuğunu paylaşmak zorunda mı kalacak?

İşte bunun cevabı ak partinin kendi öz eleştirisinde ve halkın 13 yıllık Ak parti iktidarından ne anladığında saklı. Ak partinin yaptığı birçok icraatları takdirle karşılanabilir. Ancak bu icraatlarının yanında ara sıra eleştirilecek politikalarda sergiledi. Rant dağılımından adalet sağlayamadı. Toplumun en geniş tabakası olan yoksul halk gittikçe daha da yoksullaştırıldı.

Vergilendirme sisteminde küçük rant sahiplerinden çok, büyük rant sahiplerinden az vergi toplayarak zengin fakir arasındaki uçurum gittikçe açılmaya başlandı. Yoksullaşan halka, asgari ücretliye, memura, işçiye ve esnafa v.s sürekli kıt kaynaklar öne sürülerek aldıklarına, bulduklarına şükretmeyi reva gördüler. Ama madalyonun diğer yüzünde zengin tabaka, siyasetçi ve bürokrasi yer aldı. Bu seçkinleştirilmiş kesin ekonomik rant’tan aslan payını kaptılar ve kapıyorlar. Alt tabakada yer alan bu ülkenin asıl unsurları (ancak ekonomik değeri olmayan) halk mutsuzlaştırıldı, yoksullaştırıldı ve hep ötelendirildi.

Belki saymadığım birçok sıkıntı halka sirayet ettirildi. 13 yıl önce ülke ekonomisi daha mı iyiydi derseniz cevabım yine hayır. Burada şu gerçek var ki iktidara gelen hükümetler ülkeyi ekonomik olarak adaletli idare edemiyorlar. Yoksulluk, din,ırk ve terör edebiyatıyla siyaset yapan ve iktidar koltuğuna oturanlar eleştirdikleri iktidarların yolunda son hızla devam ediyorlar olan yine alt tabaka vatandaşa oluyor. Ama elbet bir gün lastikleri patlar ve devrilirler.

7 Haziran seçimlerine hazırlanan siyasi partiler; sosyal ve ekonomik vaatlerle halkın, seçmenin önüne çıkıyorsa bu ülkede gerçekten sosyal ve ekonomik sorunlar vardır demektir. Yukarıda saydığın sıkıntılardan bütün partiler bahsediyor ve hükümet de eşlik ediyorsa bence bu konuda Ak parti hükümeti bir kez daha öz eleştiri yapmalı.

            Ak partinin eğer birkaç puanlık oy kaybı söz konusu ise elbette bunun birçok nedeni vardır. Ancak en çok etki yapan nedenler. İddia edilen hırsızlık ve rüşvet, kamudaki ilahe yolsuzlukları, memur ve bürokrasi atamalarındaki haksız alımlar ve en çok da halkın yoksullaştırılmış ve milli gelirden adaletli pay alamamış olmaları ve ak partinin çekirdek kadrolarındaki fireler ve de yaşanılan ayrılıklar. Muhalefet bu kozu en etkin şekilde seçmen karşısında oy aracı olarak kullanacaktır.

            Hükümetin yaptığı bir çok olumlu icraatları var demiştik. Bunlar duble yollar, sanayideki ekonomik hamleler ve özellikle savunma alanında ve teknolojik alanlardaki güçlü ve etkin hamleleri. Ülkenin Dünya siyaset arenasındaki konumu. Ancak iç ve dış borçlar konusu tartışılır.

            Şu gerçek var ki anket şirketlerinin yaptığı seçim araştırmalarında ak partide düşüş olsa da yine 1. Sırada yer alıyor.

Birçok anket şirketinin araştırmalarının ortalamaları temel alınırsa sonuç şu şekildedir. AK APRTİ 2011 SEÇİM SONUCU% 49,95

                                               2015                           2011    

AK PARTİ                              % 43,7                     %49,95

CHP                                       %25.4                       %25,94

MHP                                       %17,6                       %12,89

HDP                                       %10,4                      %6,58    

Umarız seçim sonrası başarıyı ve başarısızlığı liderler kendilerine mal eder gereğini yapar ve siyaset literatürüne istifa sözcüğünü de eklerler.


YORUMLAR
  • yorum2015-05-10 13:09:51mahmut olgun

    analiz güzel.lakin zihinlerimiz değişmedikçe hiç bir kurum değişmez.

  • yorum2015-05-10 07:34:37İsmail Yaka

    zaman zaman biraz terazinin topuzunu AK Parti aleyhine kaçırmış olsan da güzel bir yazı. olumlu eleştiriler var. tabiki yanlışları uyramak lazım

Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com