Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
Mehmet CENGİZ

AİLE İSRAFI


Mehmet CENGİZ
23 Mayıs 2014 Cuma 09:54

 

Aile toplumun çekirdek kadrosudur. Aile sağlam olursa toplumda sağlam olur. Toplumun çekirdeği olan ailede israf olursa o toplum huzur bulamaz. İsraf ihtiyaç fazlası harcama demektir. İsrafın her çeşidi dinimizde haramdır. İsraf savurganlıktır. Yemede, içmede, giyimde, yaşantının tüm alanlarında israf tuzağına düşmek mümkündür. Kapitalizm ekonomisi insanoğlunu savurganlıktan sarhoş etmiştir. Büyüklerimiz demişler insan ayağını yorganına göre uzatmalıdır. Toplumda öyle savurganlık var ki, ne yorgan nede döşek kalmıştır. İsraf insanı haramlara düşürür.Namert insanlara boyun eğdirir.Hele devletlerin israfı var ki,makam savurganlığı devletleri bile batırır.Ailedeki israf ferdidir.Devlet israfında doğmamış çocuğun hakkı vardır.Onun için devlet kasasını elinde bulunduranlar israfçı olmamalıdır.Devlet ihalelerinde  emekçiye kaşıkla verilirken,patrona kepçeyle veriliyor.Buna adalet mi denir.    Mertlik İslami bir meziyettir.

Cimrilikte İslam’da israf kadar kötüdür.  Dünya çekiciliği, Kapitalizm reklamı İnsanoğlunda bir doymazlık olgusunu oluşturmuş, kese dolu olsa gözler açtır. Daha rahat yaşamak için helal haram demeden frensiz bir şekilde insanoğlu boş şeyler peşinde koşuyor. Bu koşuştandır ki,   İnsanoğlunun değerleri olan komşuluk, akrabalık, arkadaşlık, kardeşlik, dostlukları yitirmiştir. İnsani ilişkiler menfaate bağlıdır. İnsanda bu vasıflar çoktan izne ayrılmış, her fert bir emel peşinde koşuyor. Yalan, gıybet, iftira, çekememezlik, enaniyet, harislik,  doymazlık zirvede,  lüks evler, arabalar, cep telefonları, elektronik cihazlar, çeşit yemekler, giyimler, yazlık kışlık mekânlar, ev içi döşemeler, mevki makamlar, bol maaşlar elde etmek için zamanını geçirirken İnsan bir şekilde ecel insanın ani kapısını çalıyor. Tüm arzuları kursağında kalabiliyor. Nefsin, şehvetin, hırsın, şeytanın tuzağına düşen insan dünyalık ilerlese de huzurlu değildir. Servete servet katma peşindedir.

İntiharlar, aile Yuvalarının yıkılması, Trafik canavarındaki ölümler, hırsızlık, devlet malını çalmaları, her gün annelerin ağlaması, ekranlardaki yalancı vaizler, cezaevlerinin doluluk oranı, Hastanelerin tıklım tıklım dolu olması bunun göstergesidir.   Rızkı veren ALLAH’TIR rızık elde edilirken helal ilkesi kırmızıçizgimiz olmalıdır. Toplumda öyle bilhassa ailelerde savurganlık, israf var ki, yazmakla bitiremeyiz. Bir evde kaç fert varsa o kadar cep telefonu vardır.  Bazıları her çocuğuna birer araba bile alıyor. Evlerdeki mobilyalar seccadeyi sermemize bile manidir, çocuk evlendirirken çeyiz istekleri cep yakıyor. Çocuğunu evlendiren on sene toparlanamıyor. Fazla evlilik eşyasını istemekten dolayı evlilik yaşı otuzlara dayanmış. Bunun tek sebebi israf ve başkalarına özentidir. O yaptı aldı ben niye yapamayayım almayayım diye.

Ekmekler hoyratça çöplüklere dökülüyor. Bayat ekmek, yemekleri, kimse beğenmiyor. Evlat anne babaya itaatsiz. Gelin yılda en çok birkaç kere kaynanayı görür. Anne Babalar torun sevgisine hasret. Evlenen evlat kanatsızlıktan bankadan kredi çekmiş eşimle tek evde oturayım diye on yıl yer altıda olsa çalışırım bu borcu ödemek telaşında. Çalışmadan paradan para kazananlara gün doğuyor. Servetlerine servet katılıyor. Konut reklamları ekranlarda çok cazip ve cezp edici. Hayat boyu çalış borç öde, Evlerimizde senelerce kullanılmayan vitrinlik eşyalar var el değmemiş. Parasal durumu ölü yatırım. Göz boyama.

Bir insanın emeğiyle meşru helal dairede çalışarak çocuklarının nafakasını temin etmesi ibadettir. Hani halk arasında sütü bozuk denir ya bu söz doğrudur. Çoluk çocuğuna haram lokma yediren imalatında sütü bozuk evlatlarla karşılaşır. Hem kendisi hem de toplum huzur bulmaz. Bazı sütü bozuklar Soma yangınında vefat edenlere layıktırlar kelimesini reva görmüşler. Geçmişte bir hoca meydana gelen deprem ilahi ikazdır dediği için Laikliğe aykırı fiildir dire cezalandırıldı. Yangın sonrası salyaları çok sulu olan sözde bazı bilim adamları kaderi bile inkâr ettiler. Kaza müsebbiplerine toz kondurmadılar. Onlara göre patron suçsuz devlet masum. Bir lokma helal ekmek için kara kömür kurbanlarına selam olsun. Mekânları cennet olsun. 

İslam’da kanaat vardır. Yersiz harcama yoktur. Kanaatkâr olmak nimetlere karşı şükür silahıdır. Hayat su gibi akıp gidiyor. İnsanın en büyük israfı zaman israfıdır. Aile israfının başlıca sebepleri özenti, Kredi kartları, banka kredileri, zenginlerin iş görmemesi, fakire borç vermemesindendir. Kapitalizme abone olan her kes aile israfının sorumlusudur. Ailede su, elektrik, mutfak, telefon, araba gideri, fazla tüketim başta aile israfının bataklığıdır. Özentisiz, kanaatkâr annelere ihtiyaç vardır.İktisatlı aileler yetiştirmek dileklerimle.

 

Mehmet CENGİZ

23 .5.2014           


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com