Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Adayların Açıklanması ve Medeni Olmayan Tepkiler!..


22 Nisan 2014 Salı 18:55

Geçtiğimiz günlerde adayların açıklanmasıyla ülke adeta toz bulutuna döndü. Beklediği sonucu görmeyenlerin ağızlardan çıkan şimşek ve yıldırımlar gök kubbede yankılanmaya başladı. Bu normal mi??..

 

Ben burada, AKP dışındaki aday belirlemesi yorumuna girmeyeceğim. Bunun birçok sebebi vardır.

 

Adayları belirleyenler (ilgililer), toplumun tüm temayül ve beklentilerinin yanında, aynı zamanda toplumun idari anlamdaki/tarafındaki yönünü de göz önünde bulundurmak durumu vardır. Ayrıca parti olarak, iktidarı döneminde yapmak istedikleri ve planladıklarını da bu esnada göz önünde tutmaması söz konusu olamaz.

Bütün bunları planlayan bir lider, tabiî ki göstereceği vekil adaylarında da bunları göz önünde bulundurmaktadır.

 

“Bilimsel kültür seviyesi” belirli bir seviyeyi yakalayamamış toplumların genelinde, hakim olan duygu; bencil ve kısa mesafelidir.

 

AKP’ye aday adayı olarak baş vuran -aday furyası içindeki-, kimselerin çoğunda hakim olan; beklediği sonucu alamayanlar, bilimsel kültür seviyesini tamamlayamamış toplum üyelerinin gösterdiği tepkiler sergilenmektedir.

 

Aslında bunlar toplumsallaşmış toplum üyesi olarak, şöyle bir davranış sergilemeliydi:

Ben, kendime seçmiş olduğum siyaset mesleğinin bir gereği olarak, vekil aday adaylığı için buraya başvurdum. İlgililer, ben ve benim gibi başvuranların içerisinden birilerini bazı kıstas ve mülahazalar dâhilinde seçmişlerdir. Eğer ben bu adaylar arasına giremedimse sonucu kabullenmeliyim.” demeliydi.

Bundan sonraki süreçte ise, daha önceden tercih etmiş olduğu partinin çalışmalarına aynen katılmalıydı.

 

Bunun aksi ise, yani “ben aday olmadım” deyip, daha önce “dünya görüşü olarak kabul” ettiğini söylediği partinin aleyhine geçmesi, böyle bir tutum sergilemesi ise, medeni bir insana bağdaştırılamaz.

 

Hele bazı aşiretlerin aday çıkaramamalarına karşılık, partiye karşı sergiledikleri tavır hiç hoş karşılanamaz.

Zira, artık bundan böyle (özellikle Arab ve Kürdler olarak) “TOPLUMSALLAŞMALIYIZ”. Aşiretten Millet seviyesine çıkmalıyız. Duyguların değil, toplumsal gerçeklikler ve aklın gereklerini kabullenip ona uygun bir tutum ve davranış sergilemeliyiz.

Aday adayları içinde aday olamamış kimselerden, açıklanan sonuca saygısını yazılı basın yoluyla açıklamış kimseleri de burada takdir ettiğimizi belirtmek isterim.

Kısacası, şu: “Ben vekil listesi içinde olamadıktan sonra, isterse Tufan olsun!” mantığı, artık toplumumuzda yer bulmamalı.

Seçimlerin tüm sonuçları, halklarımıza hayırlar getirmesi dileğiyle..


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com