Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

A'DAN Z'YE AİLE HEKİMLİĞİ


22 Nisan 2014 Salı 18:55

      13 aralık 2010 yılında tanıştık aile hekimliğiyle. Sağlık bakanlığının sağlıkta dönüşüm projesi kapsamında devrim niteliğinde bir proje. Avrupanın birçok ülkesinde var olan bir sistem. Öncelikle Şanlıurfa'mıza sonra ülkemize hayırlı uğurlu olsun.

     Peki nedir bu aile hekimliği? her ailenin bir hekimi mi var? hastalanınca aile hekimini çağırıcaz eve mi gelecek? aile hekimi nerde görev yapacak? vs.. vs.. sorular uzayıp gider.

    Yaklaşık 3000 nüfus bir aile hekimine bağlı olacak. ve artık sağlık ocakları yok. sağlık ocakları yerine 'aile sağlığı merkezi' var. Aile hekimleri buralarda hizmet verecek. her şahıs bağlı olduğu aile hekimine muayene olmaya gidecek. Aile hekimi kendine bağlı nüfusun tüm bilgileri kendisinde mevcut olacak. Gebeliği takip edecek. Bebeğinizin aşısını gidip orda yaptıracaksınız.

    Haziran ayına kadar herhengi bir hastaneye gidebilir, muayene olabilirsiniz. Ancak haziran ayından sonra her türlü rahatsızlığınızda ilk önce aile hekiminize gideceksiniz. o, sizi gerekirse hastaneye sevkedecek. Evde yatalak hastanız varsa bunu aile hekiminize bildirin. Ve gerkli periyodlarda aile hekiminiz gelip muayenesini yapacaktır. Ayrıca yatalak hastalar için merkezi olarak sağlık müdürlüğü bünyesinde gezici birim bulunmaktadır. buraya sağlık müdürlüğünden başvurup evde sağlık hizmeti alabilirsiniz.

    Aile hekiminizi siz seçebiliyosunuz. istediğiniz aile hekimine gidip kaydınızı yaptırabilirsiniz. daha sonra aile hekiminizi değiştirebilirsiniz.

   Aile hekimlerinin hizmet verdiği aile sağlığı merkezleri dışında toplum sağlığı merkezleri kurulmuştur. Bu merkezler aile hekimlerinin denetim ve koordinasyon görevini yürütmektedir.

    Gelelim asıl meselelere; lütfen buralara dikkat edelim. 

     1-şu an herhengi bir aile sağlığı merkezine gidince aile hekiminiz kimse ona gidin deyip gönderiyolar hastaları. Ancak haziran ayına kadar gelen hiçbir hastayı geri çevrilmemesi ve misafir hasta olarak bakılması konusunda sağlık bakanlığının genelgesi var. yani gittiğiniz herhangi bir aile sağlığı mmerkezinde sizi muayene etmek durumundalar.

    2-Özellikle merkezlere uzak yaşayan köylerde, aile hekimleri haftanın belli günlerinde gelip sizi ziyaret etmek zorunda. Bunun için devlet onlara gezici hizmet vermesi için para ödemektedir.

    3-Aile hekimleri sağlık ocağının her türlü gideri için para almaktadırlar ve sağlık ocağındaki her türlü fiziki şartları sağlamak zorundadırlar. Kayıt yeri, bekleme salonu ve hastaların kullanması için wc bulunmalı sağlık ocağında. Ancak bugün birçok aile hekimi sağlık merkezinin gideri için verilen parayı cebine indirmekte ve sağlık merkezine harcama yapmamaktadırlar.

    4-Yukarda bahsettiğimiz gezici hizmet dışında aile hekimi mesai saatleri içinde sağlık merkezinde bulunmak zorunda. Bir sağlık merkezinde 4 ya da 5 aile hekimi bulunmakta ve bir gün bi doktor diğer gün diğer doktor gelmekte. O gün orada bulunan aile hekimi gelen tüm hastaları muayene ediyor. Benim aile hekimim nerde diye sorun. Gezici hizmete gitmiş denilecektir! tabi ki değil o gün mesaiye gelmemiştir. Aile hekiminiz hangi günlerde gezici hizmete çıkacağı ile ilgili yazı hazırlayıp sağlık ocağında panoya asmak zorundadır.

   Yukarda bahsettiğim konularla ilgili bilinçli olalım ve aile hekimimizle ilgili haklarımızı bilelim arayalım. Aile hekimleri günümüz şartlarına göre çok iyi ücret almakta. Ve ne yazık ki birçok aile hekimi bu ücreti hakedecek kadar çalışmamaktadırlar. Nasıl vicdanı rahat nasıl rahat uyuyabiliyolar anlamakta güçlük çekiyorum.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com