Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
Ömer ASLAN

Acılarımız türküye dönüşüyor, türküler eğlenceye


Ömer ASLAN
15 Mart 2016 Salı 13:08

Tarihimizi deştiğimizde ne acılarla yoğrulduğumuzu öğreniyoruz. Tarihimizden koptuğumuz için “Di yürü yürü kumandanlar yürü” türküsünün Urfa’yı kurtarmaya çalışan yiğitler için dizilen methiyeler olduğunu bilmediğimizden Urfa sıra gecelerinde halay çekmek için mırıldanıyoruz.

Yine Çanakkale’de yedi düvele karşı tüm imkansızlıklara rağmen ülke toprağını çiğnetmemek için “Hey 15 li 15 li tokat yolları taşlı” türküsünün Çanakkale’de cepheye gidip de geri dönmeyen 15 yaşındaki gençlere ağıt olduğunu bilmediğimizden halay çekmek için mırıldanıyoruz.

Erzincan’a giren Rusların, kendi ülkelerinde muhacir yaptığı insanların “Erzincan’a Girdim Türküsü”nü eğlence olarak mırıldansak da o zaman yerinden yurdundan edilen insanların ve Ruslar tarafından katledilen Erzincan bölgesinden ki insanların hikayelerini bilmeyiz.

Doğu’daki acılar ve dramlar dengbejler tarafından Kürtçe türkülere dönüşmüş durumda. Hatta düğünlerde bile yaşanmış acılar için yapılmış türküler çalınıyor

Türkiye’nin ve Ortadoğu’daki Müslümanlar olmak üzere tüm islam coğrafyasında acılar türkülere kaynak olmuştur.

Hangimizin acıları daha derindir diye yarışırken bizi biz yapan değerlerimizden uzaklaştığımızın verdiği acılarla ah çekerken, karşımızdakiler kıs kıs gülüyor.

Dostlar…

Kendimiz olalım.

Türkülere ilham olan acılarımızı bir daha bir daha yaşamamak için oyuna gelmeyelim. Batılıların türkülerinde acılar üzerinden inşaa edilen türküler yoktur.

Türkülerimiz türkü olsun. Eğlencelerimizde eğlenceli türküler olsun.

 

İLGİLİSİNE

 

Siz kendinizi başarılı yɑpmɑzsɑnız, kim sizi başarılı yapar ki? (Mümin Sekman)


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com