Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
Ömer YILDIRIM

ACABA ERGENLİĞİN FARKINDA MIYIZ?


Ömer YILDIRIM
22 Nisan 2014 Salı 18:55

Ergenlik dönemi insanın en önemli dönemi olmakla birlikte maalesef bizim daha farkına varmadığımız ve gerekli bilgiye sahip olmadığımız bir dönemdir. Bu dönemi yirmi yaş üstünde olan bütün insanlar yaşamasına rağmen kendi evimizde ve çevremizde bu durumla karşılaşınca maalesef çocuğa ya çok vurdumduymaz davranarak veya çok sıkarak kontrol altında tutmaya çalışmaktayız. Bu konuda maalesef araştırmalarımız az ve bilgi sahibi olsak bile çoğu zaman uygulama safhasında sıkıntılar ortaya çıkmaktadır.

Bu konuyla ilgili hastanelerde veya eğitim kurumlarında gerekli özel bölümler oluşturulmalı ki hem anne-baba hem de ergenlik dönemine girecek kişilere yardım ve bilgi verilsin. Maalesef okullarımız bu konuda çok yetersiz kalmaktadır!

Bireyin belli davranışları kazanabilmesi için belli dönemlere ihtiyaç vardır. Bu davranışlar belli dönemlerde kazanılmadığı zaman, başka dönemlerde kazanılamaz veya zor kazanılır. Bireyin belli davranışları, belli dönemlerde kazanabilmesine kritik dönem denir. Kişilerin kişiliğini, fikirlerini, deneyimlerini, temellendirecek en önemli kritik dönemdir. Bu dönemi sorunlu geçen insanlar belli bir süre sonra hem aileden hem de kişiliğinden uzaklaşarak moratoryum (boşluk-erteleyici-boşvermeci) kişilik yaşamaktadırlar.

Ergenlik dönemi 11-18,20 yaş arasında devam eder.Bazılarında daha hızlı, bazılarında daha yavaş gelişebilir.

Ergen hangi yaşta nasıl davranır?

11-13 yaş: Ergen, eski arkadaşlarından ayrılır, önceden zevk aldığı bazı faaliyetleri terk eder, söz dinlemez. Kızlarda hareketsizlik, huzursuzluk ve kararsızlık göze çarpar. Hiçbir şeyi beğenmezler, pasif ve tembeldirler. Erkek çocuklar ise kızların tersine, oyun faaliyetlerinde aşırı derecede kuvvet ve enerji sarf ederler. Ama bazen kız çocuklarında da erkek çocukların özelliğine benzer davranışlara rastlanır. 11-14 yaş arasında özellikle kızlar birbirlerine aşırı bağlıdır. Arkadaşlarına uyarlar, arkadaşının yediğinin, giydiğinin aynısını yemek ve giymek ister. Erkeklerde ise liderlik, spor faaliyetlerindeki üstünlükle ölçülür.

14 yaş: 13 yaşında iken kendilerinde hâkim olan durgunluk ve ürkeklikten sıyrılarak, dışa dönük bir özellik gösterirler. Aile içinde gülerek, konuşarak aktif faaliyette bulunurlar, pek çok şeyi eleştirirler. Ebeveyn, ergenden istediklerinin onun yararına olduğunu hissettirmeli. 14 yaş ergeni mutluluk psikolojisi içindedir ve kendine güvenir. Gencin yeni oluşan bu güven duygusu içinde olduğu bilinerek ona göre yaklaşılmalı, sorularına sorularla cevap vererek doğruyu bulması sağlanmalıdır.

15 yaş: Karmaşık bir dönemdir. Kendisini anlamak isterken başkalarının da kendisini anlamasını bekler. 15 yaş genci giderek donuklaşmakta, 14 yaşın tersine pek çok şeye kayıtsız tavırlar sergilemektedir. Ancak grup içi ilişkilerden hoşlanır, değişik konu ve tartışmalarda kendisini göstermek onu mutlu eder. Ergen, ebeveyn ve diğer büyüklerden kopma durumundadır. Aile toplantılarına, ailece düzenlenen piknik ve gezintilere katılmayı istemez. Bir yerlere zorunlu gidiyorsa da 'bunlarla beraber değilim' dercesine geriden yürür. Bu kopuşlar, kendi bağımsızlığı ve kişiliğini bulma yolunda atılan adımlardır. Ebeveyn, ergenin kapıyı vurup çıkması ve eleştirel yaklaşımından dolayı telaşa kapılmamalı. Onları ciddiye alın, başkaldırmalarına büyük tepki göstermemekle bu dönem kolaylıkla aşılabilir.

16 yaş: Genç, psikolojik bocalamalardan kurtulur. Kendini daha iyi yönetebilmekte, duygusal açıdan düzene kavuşmaktadır. İçe kapanıklık, hırçınlık yok olur. Anne-babayla daha önceki yıllarda çatışma söz konusu olan problemlere, yumuşak bir yaklaşım gösterir ve ilişkiler düzelir. Fazla alınganlıktan sıyrılmıştır ve gereksiz endişelere kapılmaz.

Tabii bu yaş grupları kişiden kişiye az çok farklılık gösterebilir, gelişimde bireysel farklılıkları göz önünde bulundurmak gerekir!

Ergenlerimizin farkına varmak dileklerimle.

Konuyla ilgili önerebileceğim kitaplar:

Nesil yay. Ergenlik Dönemi Ayten DURMUŞ

İş Bankası yay. 99 Sayfada Ergenlikten Gençliğe Atilla BÜYÜKGEDİZ

Ekinoks yay. Gençlerle İletişim Louis Thomas Hellman

Neden kitap yay. Ergenlikte 33 Sorun 33 Çözüm  Çelebi ÇAĞLAYAN

Epsilon yay. Ergenlik dönemi ve Sorunları Uzm. Dr. Osman ABALI

Hyb yay. Ergenlik Çağındaki Çocuğunuzu Anlamanın Yolları  George Orwin


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com