Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
Mehmet İMRE

8 MART KADINLAR GÜNܖ2


Mehmet İMRE
11 Mart 2013 Pazartesi 09:56

BAKIN! İSLAM'IN KADINLARA BAKIŞI NEDİR?

Yüce Rabbimiz buyurur (EY İNSANLAR, BİZ SİZİ BİR ERKEKLE BİR KADINDAN YARATTIK. TANIŞASINIZ DİYE SİZİ MİLLETLER VE KABİLELER HALİNDE KILDIK, ŞÜPHESİZ ALLAH KATINDA EN DEĞERLİ OLANINIZ TAKVADA EN İLERİ OLANINIZDIR. ŞÜPHESİZ ALLAH HER ŞEYİ BİLENDİR, HER ŞEYDEN HABERDARDIR.) Hucurat Suresi Ayet 13

1- Kadın insan olma açısından erkek gibidir: Daha önce, diğer toplumlarda "Kadın insan mıdır, değil midir?" tartışması yapılmaktaydı. Kimisi akıllı hayvan, kimisi yarım kalmış bir erkektir diyordu. İslam'ın kadınlar hakkında getirdiği temel ıslahatlardan biri budur. 
Cenab-ı Hak buyuruyor. "Ey insanlar sizi tek bir nefisten yaratan Rabbinizden korkun"(Nisa süresi 24) 
2- Daha önceki din adamlarının kadına yapıştırdıkları lanetlik durum bertaraf edildi 
3- Kadın dindar olmaya, iman ve ibadete ehliyetlidir: Eğer iman edip ibadet yaparsa cennete girer. Küfredip isyan ederse cezalandırılır. Bu konuda erkekten hiçbir eksik yönü yoktur. 
Cenab-ı Hak buyuruyor : 
"Erkek ve kadından kimi inanmış olarak bir iyilik yaparsa onu hoş bir hayatla yaşatırız. Ahrette ise onların ücretini yaptıklarının en güzeliyle veririz." (Nahl Suresi 97) 
"Rableri onlara karşılık verdi: Ben sizden erkek kadın, hiçbir çalışanın işini zayi etmeyeceğim. Hep birbirinizdensiniz." (Al-, İmran Suresi 195) 
Bu temel esas Kur'an-ı Kerimin birçok ayetinde vurgulanmıştır. 
" Müslüman erkekler ve Müslüman kadınlar, mümin erkekler ve mümin kadınlar, itaate devam eden erkekler ve itaate devam eden kadınlar, doğru erkekler ve doğru kadınlar, sabreden erkekler ve sabreden kadınlar. Allah'a gönülden saygılı erkeler ve saygılı kadınlar, sadaka veren erkekler ve sadaka veren kadınlar, ırzlarını koruyan erkekler ve ırzlarını koruyan kadınlar, Allah'ı çok zikreden erkekler ve zikreden kadınlar, işte bunlar için bağış ve büyük bir mükâfat hazırlanmıştır." (Ahzab Suresi 35) 
4- İslam, kadına miras hakkı tanımıştır: Küçük olsun, büyük olsun, evli olsun bekâr olsun, isterse annesinin karnında bir kız çocuğu olsun, ona her durumda miras hakkı vermiştir. 
5-İslam eşler arasında hakları tanzim etmiştir: Kadına da erkeğin hakları gibi haklar tayin etmiştir. 
Cenabı Hak Buyuruyor: 
"Erkeklerin kadınlar üzerinde bulunan hakları gibi kadınların da erkekler üzerinde hakları vardır. " (Bakara Suresi 228) 
6- İslam Boşanma Meselesini düzene Koydu: Erkeğin bunu oyuncak haline getirmesi ve bu konuda diktaya başvurması engellenmiş oldu. Boşanmaya bir sınır koydu bu sınır talaktır. Önceden Araplarda bunun sınırı yoktu. İslam talakın meydana gelmesi için belli bir zaman tayin etmiştir. Boşanmanın tesiri için bir iddet müddeti vardır. Bu zaman kadın ve erkek için yeniden düşünüp taşınma imkânı sağlar. 
7- İslam evlenilecek kadınların sayısına sınır koydu: Bu sınırı dört kadınla belirledi. İslam'dan önce Araplarda ve çok evliliği kabul eden veya evli olmaksızın flört yolu milletlerde herhangi bir sınır yoktur. 
8- İslam kadında bulunduğu söylenen uğursuzluğu nehyetti: İslam öncesi Arapların ve diğer milletlerin kadında bulunduğuna inandıkları uğursuzluk telakkilerini kökünden kazıdı. 
Cenab-ı Hak buyuruyor ki: 
"Onlardan birine kız müjdelendiği zaman içi öfkeyle dolarak yüzü kapkara kesilir, kendisine verilen müjdenin kötülüğünden dolayı milletinden gizlenirdi. Onu utana utana tutsun mu, yoksa toprağa mı gömsün! Ne kötü hükmediyorlar."(Ahzab Suresi 58-59) 
9- İslam Kız Çocukların Katlini Yasakladı: İslam’dan önce diğer toplumlarda kız, ya diri diri toprağa gömülüyor veya putların önüne bırakılıyor, ölünceye kadar orada kalıyor yahut da herhangi bir dilek için kurban ediliyordu. Kızının ileride birinin karısı olmasından kendince ar duyan, bunun için de kızını diri diri gömen babaya Kur'an sert bir biçimde tenkit eder: 
"Kız çocuğun hangi suçtan ötürü öldürüldüğü kendisine sorulduğu zaman" (Tekvir suresi 8- 9)
"Beyinsizlikleri yüzünden, körü körüne çocuklarını öldürenler ve Allah'ın kendilerine verdiği nimetler, Allah'a iftira ederek haram sayanlar mahvolmuşlardır; onlar sapıtmışlardır, zaten doğru yolda da değillerdi." (Enam Suresi 140) 
10- İslam, kadın erkek arasında yargı eşitliği getirdi: İslam hukuku ister bir erkek, ister bir kadın katil olsun, öldürene ölüm cezası verir. 
Hz. Ömer zamanında bir kadını erkekler birlikte öldürmüşlerdi. Katil erkeklerin öldürülmeleri için Hz. Ömer emir verdi ve hepsi öldürüldü. 
İslam zina için, erkekle kadına aynı cezayı getirdi. Kadına karşı işlenen suçlar, ister şahsına, ister malına, ister şerefine karşı olsun erkeğe karşı işlenenlerle aynı seviyeye getirildi. Hatta bazı konularda kadın hakkına daha çok önem verilmiştir. 
"Bir erkek iffetli bir kadına zina isnat eder de, sonra dört şahit getiremeyenlere seksen değnek vurun, ebediyen onların şahitliğini kabul etmeyin."(Nur Suresi 4) 
11- İslam kadına mülkiyet hakkı verdi: İslam, kadına mülkiyet hakkı, aynı zamanda sorumluluk vermiştir. Avrupa 1882'de çıkarılan bir kanunla ancak evli kadınlara mülk edinme hakkı tanıdı. 
Kur'an bu husuta şu hükmü koyar: 
"Erkeklere kazandıklarından bir pay, kadınlara da kazandıklarından bir pay vardır."(Nisa Suresi 32) 
12- İslam, kadınında eğitimine önem verdi. Peygamberimiz s a v’’ İlim tahsili erkek ve bayanlara farz dır’’ buyurmuş. :İslam, kadını cehaletten kurtarmış ve onun durumunu yükseltip şerefli kılmıştır. İslam tarihinde bunun örnekleri çoktur. Eğitilmiş Müslüman kadınlar eğitim ve öğretime büyük yardım yapmışlardır. 
13- İslam, kadına ikram edilmesini emretmiştir: İslam kadına, kız olsun, eş olsun, anne olsun hep ikram edilmesini emretmiştir.
"Biz insana, ana babasına iyilik etmesini tavsiye ettik. Anası onu zahmetle taşıdı ve zahmetle doğurdu." 
(Ahkaf Suresi 44) 
Bir adam Resullulah'a gelerek, ben Allah yolunda cihad etmek istiyorum, dedi. Resulullah ona dedi ki: "Anan sağ mıdır?" Adam evet dedi. Allah Resulü: "Onun ayağına dikkat et cennet oradadır" BUYURDU İşte Dinimizin denizden bir katre de olsa kadına bakışı budur. Kadın hakları diye diye sakız gibi çiğneyenler önce kadının anne olduğunu bilsinler. Sadece bir günde kadını sevmek, kadınlar gününü kutlamak değil, her gün kadının sevilmesi ilkesini öğrensinler. Kadınlar şefkat kahramanlarıdır. Resmi vesikalarla erkeklere peşkeş çekilen kadınlar, sözde kadın severler tarafından protesto edilmeden bizler Müslüman olarak bu batı safsatasına inanmayız. Kadınlar gününde tüketim çılgınlığı da çok düşündürücü bir faciadır. İnananların uyanık olması gerekmez mi? Her gün anneleri sevmek dileklerimle, o anne ki, ar damarı çatlamamış, iffetini muhafaza etmiştir.

Bir başka yazıda görüşmek dileklerimle.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com