Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
Ömer YILDIRIM

4+4+4 ÜZERİNE-2


Ömer YILDIRIM
11 Nisan 2012 Çarşamba 09:21
Şimdi bu yazımda size eleştirilerimi ve tekliflerimi paylaşmak istiyorum. Siz de düşüncelerinizle katkıda bulunsanız sevinirim.

-Yeni getirilecek sistem ile öğrenci on iki yıl okulda bulunmak zorunda kalacak ve mesleğe yönelme olmayacağı için küçük esnafların ne yapacakları büyük bir muamma.

-Eğitimin içeriğinde ne tür değişiklikler yapılacağı hala net değilken
İlkokulda daha çok etkiliklere yönelik derslerin okutulması yapılacak bu çok faydalı olur

-Öğrencilerin erkenden okula başlamaları da çok faydalı olacak (60-72 ay). Hayata daha erken atılma imkânı bulacaktır.

-Öğrencilerin sınav derdinden (SBS) ve kat sayı rezaletinden kurtulmaları da çok büyük bir nimet olacaktır.

-Ya zorunlu eğitime tabi olmak istemeyenler ne yapacak? Artık şöyle bir şey devlet koruyucu-egemen güç olacak eğitim üzerinde dediği doğru demediği yanlış olacak. Öğrenci farklı yerlerden faydalanma imkânı pek bulamayacak. Sistemin zihin öğretilerine göre yetiştirilecek.

-Ortaokuldan itibaren seçmeli ders olarak Kuran, din ve siyer derslerinin verilmesi çok faydalı olacak öğrenciler kendi dinlerini öğrenme imkânı bulacaklar. (seçmeli olması da çok faydalı olur-seçmeli konusunda zorlamamak lazım, seçmelide olsa zorlama oluyor!)

-İkinci dört yılın birinci senesinde ilk yıl yabancı diller (Arapça,İngilizce, Almanca vb.) öğretilmesi çok faydalı olacaktır. Bunun içinde Kürtçe de kesinlikle olmalıdır.

-Ortaokuldan itibaren imam-hatiplerin açılması faydalı olmakla birlikte açılmasa da zaten dini derslerin artırılması imam-hatibe çok da gerek bıraktırmadı.  (Ortaokul ihl’ler de artı olarak Din Kültürü-Kuran ve Arapça verilmektedir)

-Ayrıca meslek liselerinin ortaokulda başlaması beraberinde de çok sakıncaları getirmektedir. Öğrenci ilkokulda tam tanınmamak da ancak yinede meslek liselerine yönlendirilecektir. Bir öğrencinin hayatı veli-öğretmen kararı ile şekillenecek bu durumda ileriki yaşlarda çocuk sorun yaşayacaktır. Bunun yerine lise eğitiminin kalitesi artırılarak açık kapatılabilir.  Ortaokul kısmında düz ortaokul-mesleki diye ayrılması meslek liselerine gidenleri kurtarmamaktadır. Bunlarla birlikte orta okula giden bir öğrenci mesleğe daha erken başlayacağı için sağlam bir meslek eğitimi alma açısında iyi olabilir. Ama isteksiz gidecek yüzlerce öğrenci!

- Anadilde eğitim açısında bölgelere göre öğrencilere kendi anadillerinde (Karadeniz de Lazca,  Çerkez bölgelerinde Çerkezce, Arnavutça veya Arapların çoğunlukta olduğu bölgelere Arapça, Midyat gibi Süryanilerin çoğunlukta olduğu yerlerde Süryanice veya Kürtlerin çoğunlukta olduğu yerlerde Kurmanci-Zazaki ) eğitimi verilmelidir. Az olan yerlerde ise bir sınıf oluşursa (10 kişilik) seçmeli ders olarak anadil verilmelidir.

-Eğitim programının içeriği ve zihni tamamen değiştirilmelidir. Yeni değişikliklere uygun yenilikler yapılmalıdır. Tarih konuları  başta olmak üzere Türkçe, Fen, Din Kültürü vb. derslerde çok ciddi değişiklikler yapılmalıdır.

-Türkler dışındaki diğer milletlerinde kendi milli özelliklerine has bilgileri öğrenmeleri sağlanmalıdır (Kürtlerin, Çerkezlerin, Lazların, Arapların, Süryanilerin vb. Tarihlerini, Edebiyatlarını, Sanat, Dillerini)

-Kesinlikle kız ve erkek okullarının ortaokuldan itibaren artırılması gerekiyor. İsteyen karma, isteyen ayrı okullarda okutabilmelidir. Aynı okulda okumaları büyük sorunlara sebep oluyor.  Çok azda olsa kız liseleri var bunlar örnek alınabilir.

-Şuan okul-öğretmen sıkıntısı çok fazla iken birden bire yapılan değişikliklerle bu açık çok zor kapanacak bunun için geçen sürede eğitim çok büyük yaralar alacaktır.

-Farklı din ve mezheplere ait bilgilerin öğretilmesi de faydalı olacaktır. (Hıristiyanlık, Yahudilik, Alevilik, Yezidilik, Hanefi-Şafii mezhepleri)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com