Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
Ömer YILDIRIM

4+4+4 ÜZERİNE-1


Ömer YILDIRIM
5 Nisan 2012 Perşembe 18:11
Aslında gelişmekte olan ülkelerde her şey çok sancılı devam etmektedir. Bizim ülkemizde de on yıldır başta olan hükümetten eğitim alanında artık bir kısım yeniliklerin yapılması isteniyordu ki sanıyorum artık eğitime de el atmaya başladılar ve olumlu olumsuz eleştirilerde gelmeye başladı.

Yeni yapılan değişiklik çok hayati olmasına rağmen mal kaçırır gibi bir iki aya sığdırılan, politik malzeme haline getirilen ve ideolojik bir tartışmanın içine çekilen bir yenilik oldu. Ayrıca komisyondan ve meclisten kanun geçerken çıkan rezillikler zaten ayrı bir soru işaretidir!

Hâlbuki böyle hayati bir değişikliğin uzun süre ve farklı çevreler tarafından tartışılması gerekirken bunlara dikkat edilmedi.

Bir rövanş alma şeklinde oldu. Onlar zamanında yaptılar bizde aynısını yaparız, içimiz rahatlasın, inadına, gibi bir mantığa maalesef feda edildi.

Ayrıca 28 Şubat eğitim değişiklikleri nasıl ki on senede ancak az buçuk oturduysa bu yeni değişiklikte ancak beş-on senede yerine oturur, o zamanda yeni değişiklikler yapılmasa…

Bu tür değişikliklerin bölüm bölüm ve belli aralıklarla yapılması gerekmiyor mu?

Zorunlu eğitim başlı başına sorunlu iken, alternatifsizlikten dolayı, eğitim seviyesini yükseltmek için sürekli zorunlu eğitim yükseltilmektir.(Gelişmiş ülkelerde genellikle 8-12 yıldır) Çünkü öğretmenin, okulda isteklide-isteksizde olsa o öğrenciyle ilgilenmesi veya okulda bulundurması gerekiyor.  Bu durum okulun yaptırım gücünü çok fazla sarsmaktadır ve kalitesini düşürmekte, verimsizliğe sebep olmaktadır.

Bundan sonraki yazımda yapılan değişiklikteki eleştirilerimi (olumlu-olumsuz) ve tekliflerimi yazacağım.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com