Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

11 Nisan Hatırlatması


9 Nisan 2013 Salı 19:47

Urfa 24 Mart 1919’da İngilizler tarafından işgal edildi. Ekim 1919’un sonuna kadar Urfa’da kalan İngilizler Fransızlarla daha önce yapmış oldukları Sykes-Picot antlaşması gereğince Urfa’yı Fransa’ya devretti.

Fransızlar 30 Ekim 1919’da Urfa’yı işgal ettiler.

Fransız askerlerinin Urfa’ya girerken bir kısmının Türkçe şarkı söylemelerinden içlerinde Ermenilerin de bulunduğu anlaşılıyordu. Fransızların Urfa’daki ilk işleri Jandarma Tabur Komutanı ve Suruç kaza Kaymakamını tevkif etmek oldu.

Ayrıca kendi emellerine hizmet edeceklerini sandıkları adamları ve hapishane de tutuklu olup henüz hüküm giymemiş bulunan suçluları tahliye ettirdiler. Bu durum Urfa mutasarrıfı tarafından ilgili yerlere bildirilmiş ise de bir sonuç alınamadı. Meselenin ancak kuvvetle düzeltileceği kanaati hakim olunca bütün milletin silahlandırılarak vatanın korunması kararlaştırıldı. Böylece Urfa’da Kuvâ-yı Millîye’nin kurulması çarelerinin arandığı bir sırada jandarma tabur komutanlığına Ali Saip (Ursavaş) tayin edildi.

Ali Saip Fransızlarla mücadele etmek üzere Kuvâ-yı Millîye’yi teşkilatlandırdı. Siverekten Said Bey idaresinde Badıllı aşireti ile güneyde Aneze aşireti reisleri düşmanı kovmak için gönüllülerini bu teşkilata verdiler.

15 Ocak 1920’de başlatılması düşünülen savaş ikmal zorluklar yüzünden 8-9 Şubat 1920 tarihine ertelendi. Ali Saip harekete geçmeden önce 7 Şubat’ta Fransızlara bir kesin uyarı vererek 24 saat içinde şehri terk etmelerini istedi. Fakat sonuç alınamayınca 9 Şubat 1920?de çatışmalar başladı ve milli kuvvetler Urfa’nın yarısını ele geçirdiler. Urfa köylüleri de Suruç ve Birecik’te ki Fransız birliklerini kuşattılar.

Urfa müdafaası 60 gün sürdü. Nihayet işgal birlikleri, 8 Nisan’da mütareke görüşmelerini kabul ettiler ve 1 Nisan 1920’de silah ve cephaneleri ile birlikte Urfa’yı terk ettiler. Fransızlar buradaki savaşta 250 ölü, 163 yaralı vermişler, kalan mevcutları ile de şehri koruyamayacaklarını anlamışlardı. 11 Nisan 1920’de Urfa kalesine Türk bayrağı çekildi.

Urfa’ya 12 Haziran 1984’de TBMM tarafından Millî Mücadelede gösterdiği kahramanlıklarından dolayı Şanlı ünvanı verildi.

11 Nisan Urfa’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 93.Yıldönümüne geldik. Tüm Şanlıurfalıların Kurtuluş yıldönümünü kutluyorum.


11 Nisan

11 Nisan gününde Urfam kurtulmuş birden,
Fransızlar yenilmiş, çıkmış halkım zilletten,
Güzel Rabb’ e şükürler yağdırırım gönülden,
Minik kelebeğimi bize vermiş yeniden.
Ben bugün çok mutluyum, ne desem az kalacak,
Benim biricik kuşum, Urfam hep şahlanacak,
Kim bilir orda nasıl coşkuyla kutlanacak,
Kocasinan uzaktan sevinip ahlanacak.

KOCASİNANKutlu Doğum Haftası

Âlemlere rahmet olarak gönderilen sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed’in doğumunun sene-i devriyesinde, bu kutlu günde, gönüllerimizin her zamankinden daha ferah, daha huzurlu, daha mutmain olmasını diliyorum.

Yüce Allah’ın yeryüzüne gönderdiği son elçi olan Sevgili Peygamberimiz, insanların en hayırlısı, en aydınlık düşüncelisi ve hakikatin sadık emanetçisiydi. Barış dini İslam, O’nun aracılığıyla insanlığa tebliğ edilmiş, O’nun aracılığıyla insanlara vazedilmiştir. Bugün, kanla, acıyla, zulümle ve adaletsizlikle sarsılan insanlığın içine düştüğü çıkmaz, inanıyorum ki, Peygamberimizin 1400 yıl önce vazettiği barış, sevgi, merhamet ve adalet kavramlarının, hakiki manada ihyasıyla aşılacaktır. Onun için, bu kutlu haftada, Peygamberimizin aktardığı ilahi mesaja kulak vermeli, O’nun emanetine ve hatırasına sahip çıkmalı, O’nun çağrısını gür bir sesle dünyaya duyurmalıyız.

“O’na Uyunuz..
O’nu Örnek Alınız Ki O,
Sizde Her gün Yeniden Doğsun…
Yüreğinizi Verin Ki O’na,
Yarın Orada Sizinle Olsun..”


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com