Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/
Mehmet Guli ASLAN

1 TL'lik Yardım ve Edessa TV


Mehmet Guli ASLAN
22 Nisan 2014 Salı 18:55

Salı günü akşam kanalları dolaşırken baktım Edessa TV'de "Şanlıurfaspor'a 1 TL'lik yardım" konusu masaya yatırılmış tartışılıyor. Programın sunucusu Avukat Sayın İrfan Güven. Programın konukları, Sabri Dişli ve Halil Çini idi…

Tabi, ben programı baştan seyretmediğim için tam olarak neler konuşulduğu konusunda bilgi sahibi değilim. Ama gördüğüm kadarı ile değerlendirmek istedim.

Programı tam açtım ki, sunucu Ankara barosu avukatlarından av. Süleyman Sallı'yın hatta olduğunu belirtti. Avukat Sallı'ya 1 TL'lik yardımın hukuki boyutunun ne olduğu sordu. Sayın Sallı ise aklımda kaldığı kadarı ile;  evvela bağışın bir gönüllülük esasına dayanması gerektiğini belirtti. "Buna rağmen belediyenin her aboneye meclis kararı ile su faturalarına yansıtma sureti ile ekleyeceği 1 TL abonelerin belediye ile yapmış oldukları abone sözleşmesine aykırılık teşkil edeceğinden, aboneler isterlerse İdare Mahkemelerine başvurarak bunu iptal edebilir. Ve ya her il ve ilçe kaymakamlıklarında bulunan il ve ilçe tüketici mahkemelerine başvuruda bulunarak bunun iptalini isteyebilir. Her abonenin mahkemeye başvurusu belediyeye ortalama 600 TL ye mal olur" diyordu…

Ben geçen haftaki yazımda; "Meclis Toplantısında görüşülen ve oylamaya sunulmadan geri çekilen "Şanlıurfa Spor'a Maddi Destek" amacıyla su faturalarına ayda 1 TL yansıtılması kanun teklifi, birçok kişinin başını yakabilir. Belediyenin böyle bir girişimde bulunması halinde tüketici derneklerin davalarına hazır olmalı!.." demiştim.

Benim yazım'a birçok kişi tepki vermişti. Ama süreç beni haklı çıkardı. Bu vesile ile belediye abone başı 600 TL'yi bulacak olan davalardan kurtuldu.

Programda avukatın hukuki görüşü alındıktan sonra Sayın Halil Çini şöyle dedi, "şimdi belediye bu teklife karşı gelenleri, yasanın çıkmaması için çaba sarf edenlere teşekkür etmeli. Şanlıurfaspor'a 1 TL'lik bağış toplayalım derken abone başı 600 TL'lik gibi bir külfetle, "pirince giderken evdeki bulgurdan olmak"  olacaktı" diyordu.

Bir de geçen haftaki yazımda; "Urfa Belediyesi'nin profesyonel futbol takımı var. Neden bu bağış ona değil de Urfaspor'a?" diye sormuştum. Sayın Sabri Dişli, düşme potasında ki belediyeyi kastederek; 1. 700 bin nüfuslu bir şehrin iki tane profesyonel takımı ligdeyken Urfaspor'a birini heba etmesi, Urfaspor'u Bank Asya  ligine çıkarsa da ben sevinemem, diyordu…

Yani sırf Urfaspor futbol takımı çıksın diye nerdeyse tüm spor faaliyetleri ve diğer futbol takımlarımız heba edilecek.

Son bir not; benim asıl düşüncem, belediye dahil tüm kurumlar ve siyasiler, futbol dahil tüm spor braşlarından ellerini çeksinler. Sadece manevi ve bir de ellerinden geldiğince maddi destek olsunlar yeter. Herkes asli görevine yoğunlaşsın. Siyaset ve kurumlar asli görevlerini yapsın. Spor severler  sporla uğraşsın.

Son olarak Edessa TV'ye de bir iki sözümüz olacak. Öncelikle Edessa TV kuruluşunu tebrik ederim. Belki geç oldu ama bu program vesilesi ile onu da dile getirelim. Edessa TV, açıldığı günden beri çok güzel programlar ve yayınlar icra ediyor. Bir nevi yerel kanallara kalite getirdi denilebilir.

Ama Salı Akşamı seyrettiğim programda bazı eksikliklerin olduğunu belirmeden geçemeyeceğim. Programda 1 TL'lik Yardım tartışılıyor. Ama tartışan yok. Tartışma iki zıt görüşün tezlerini birbirilerine karşı sunmaları ile olur. Oysa Sayın Çini ve Sayın Dişli sadece birbirilerini tasdik eden konuşmalar yapıyorlardı.

Bence Edessa TV gibi programlar yapacaksa gerçek tartışma programı olursa daha faydalı olur…


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com