Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/
Hüseyin KAYA

TEİAŞ Genel Müdürü Ve Erdemli Davranmak


Hüseyin KAYA
9 Nisan 2015 Perşembe 10:25

İlk duyduğumda aslında çok şaşırmıştım. Haber kaynaklarına bir kez daha baktım. Lakin haber doğruydu. Bu habere içten içe sevinmiştim.

Kendi kendime vay be; halen erdemli ve sorumlu davranmaya çalışan insanlar da varmış dedim. Ve bütün kalbimle en içtenliğimle onu takdir ettim.

Şimdi siz de takdir edeceksiniz; kimi biliyor musunuz? TEİAŞ eski genel müdürü Sayın Mustafa Yıldır’ı. Bu erdemli sorumlu bürokrat geçen günkü Türkiye genelinde yaşanılan elektrik kesintilerinin sorumluluğunu taşıyarak istifa etti.

Türkiye’de ne siyasetçilerin ne de bürokratların pek alışık olduğu erdemli bir davranış sergiledi. Sizce takdir edilmesi gerekmiyor mu bu tür erdem sahibi insanları.

Umarım Sayın Mustafa yıldır, dünyanın neresinde olursa olsun sorumluluk taşıyan bütün Türk siyasetçilerimize ve bürokratlarımıza örnek teşkil eder.

Eğer Türk siyaset kültüründe bu tür erdemli davranışlar gelenek olmuş olsaydı bugün istifa etmesi gereken yüzlerce siyasetçi ve bürokrat görmüş olurduk. Böylece temiz ve şeffaf bir siyaset yürütülürdü. Ama ne yazık ki bu güzel ve örnek davranışa hiç kimse cesaret edemiyor. Bu da kişilerin mevki, makam ve koltuk sevdasından kaynaklanmaktadır. Sizce haksız mıyım bu düşüncelerimde?

Yaşanılan elektrik kesintisinin Türkiye’ye maliyeti değişik kaynakların açıklamalarına bakılırsa yaklaşık 200-300 milyon dolar.

(Kaynak: ASO başkanı Sayın Nurettin Özdebir ve bilim, sanayi ve teknoloji bakanı Sayın Fikri Işık.) bir diğer konu kömür ocaklarında yaşanılan onca kazalar ve bu kazalar sonucunda can kayıpları. Bunların hepsinin bir sorumlusu olmalı ve Sayın Mustafa Yıldır’ı örnek almalı geç de olsa.

Sorumluluk taşımak ve erdemli olmak neden bu kadar önemli biliyor musunuz? Aslında sorumlu ve erdemli olmanın nedenini en iyi Japonlar açıklayabilir. Çünkü yaptıkları her işten kendilerini sorumlu tutar ve erdemli davranarak, gerektiğinde hayatlarıyla öderler. Bu kültür ve erdemlilikleri onların yaptığı her işin sağlam olduğunu da gösterir.

Japonlarla ilgili her zaman intihar haberlerini duyarız. Nedenleri ise sorumlulukları altında yaşanılan kazalar ve olumsuz sonuçlar yatar.

Bizde ki sorumluluk taşıyan makam ve mevki sahiplerinin sorumlulukları altındaki işlerden yaşanılan olumsuzluklardan intihar etmelerini asla istemeyiz ama en azında istifa erdemliğini göstermelerini bekleriz.

Yakın zamanda körfez geçiş köprüsü inşaatında halat kopmasından kendini sorumlu tutan 51 yaşındaki Japon mühendis Kishi Ryoichi intihar etti. Bahane üretmedi, suçlu aramadı ve kimseyi günah keçisi ilan etmedi. Hatayı kendine mal edip sonucu sergiledi.

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com