Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/
Recep Akyol

“ KENDİNİ KURTARAN ŞEHİR”


Recep Akyol
12 Nisan 2013 Cuma 13:57


Yakın tarihçiler Şanlıurfa için  “Kendini Kurtaran Şehir” diye Tarihi kayda geçmişlerdir. Fakat Şanlıurfalıların Kurtuluş Savaşı sırasında İlk önce Balkan Harbime katılmışlar. Sağ kalanlar Balkanlardan sonra Urfa’ya gelmeden Çanakkale Savaşına katılmışlar
Gazi olarak dönenler Fransızların ilk işgal ettikleri Maraş’a daha sonra Urfa’daki Fransızlara karşı savaş tecrübe ve deneyimleri ile Urfalıları örgütlemişlerdir.

Yine aynı şekilde Kahramanmaraş ta ki Fransız İşgaline karşı Kahramanmaraş a gidip bir çok yiğit Şanlıurfalı genç ölmüş, yaralı ve Gaziler Savaş üzerine Türküler söyleyerek Kendi aralarında arkadaşlar ve kardeş Savaşçılar Ağıtlı Türkülerle Şanlıurfa’ ya dönmüşlerdir.

Şanlıurfalıların bu Kahramanlıklarını aynı zamanda, Gaziantep’te görmekteyiz. Fransızların aman dileyerek Şanlıurfa’dan kaçarken, bir bölümü Gaziantep’e gitmişler, Suruç üzerinden giden Fransızlara Suruçlular izin vermeyip düşmanı imha etmişlerdir.

İlk önce İngilizler Bölgemizi işgal etmiş, daha sonra yerlerini Fransızlara bırakmışlardır. İngilizler Iraktaki Petrol bölgelerinde Araplara Devlet kurdurmuş Fransızlar ise özellikle Bölgedeki  verimli topraklardan İplik üretmeyi planlamıştır.

Geriye dönüp baktığımızda Kendi kendilerini kurtaran Şanlıurfalılar Devlet-i Muazzama denilen Fransızları topraklarından söküp atmışlar. Yani o dönemin en büyük Sömürgeci gücünü yok etmişiz. Aynı Tarihlerde Anadolu’da çalışmalarını sürdüren Atatürk bu habere sevinerek Urba’lılara kutlama mesajı göndermiştir.

Çetin geçen Savaş sırasında Fransızlar yenileceklerini anlayınca, Fransa’dan ek Kuvvet istemişlerdir. Bunun üzerine Fransızlar General Normand Komutasında bir Askeri Birlik Urfa’ya gelirken Karkamış’taki Kürt Akrabalarımız Fransız mühimmatlarını imha etmişler.  General Normand Daha sonra Siverek e gitmişlerdir.

Savaşın kızağın ortamında  telgraf direkleri tahrip edilmiş olup, Siverek’ten Mühimmat istemek zorunda kalınmıştır. Kim Parola götürecek derken,Urfa Müftüsü
Hasan AÇANAL ortaya çıkmış, Bu Vatan için bir değil, bin Hasan Feda olsun diyerek gelecek nesillere örnek olmuştur. Allah Kendisinden razı olsun..

Siverek te bulunan Cudi Paşa ve M. Emin Ağa General Normand ı Konaklarında karşılayıp Diyarbakır a gitmesine engel olmuşlardır, Geceleri sabahlara kadar patlayan tüfek ve mermi seslerinden General Normand  CUDİ Paşanın kıvrak zekası sayesi ile tekrar geri dönmüş ve kaçmıştır.

10 Nisan 1920 de Şanlıurfa yı terk eden Fransızlar Şanlıurfa Kuvva-i Milliye Baş Komutanı M. Kemal e, olayı bir telgraf ile bildirmiştir, Çok sevinen M. Kemal askerlere tüm Kuvva i Milliye ye moral olsun diye Urfalıların başarısını Tüm Anadolu’ya haber verdirmiştir.

Geçmişinde kahramanlıklar olan ülkemiz ve ilimiz Devlet-i muazzama denilen İngiliz ve Fransızları dize getiren dedelerin torunları yani bizler Geçmiş tarihinde büyük Kahramanlık bulunanlar Şimdi birbirlerine dostluk elini uzatarak kardeşlik türkülerini söylerken bizlerde gazetelerde kalıcı bir barış ortamı için çabalıyoruz                                Bu Konuda Duyarlılık gösteren herkese teşekkür ederim..                                                                         Bir bilene sorabilsek dedelerimiz niçin öldüler.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com