Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

İSİM NEYDİ?


12 Nisan 2012 Perşembe 18:03


Geçen hafta babamın amcası, ailemizin büyüğü, benim dedem olarak sevdiğim Abdülhamit Karadağ vefat etti. Çocukluğumdan beri dedemin ismiyle ilgili kafamı kurcalayan bir soru vardı. Herkes ona Vahit diye sesleniyordu adını Vahit diye biliyordu, oysa resmi evraklarda adı Abdülhamit’ti işte kafamı kurcalayan kısım buradaydı Vahit, Abdülhamit’in kısaltılması değildi, o halde nerden çıkmıştı bu Vahit veya Abdülhamit? Çocukluk yıllarımda bu isim mevzusunu o kadar önemsedim ki seyrettiğim casus filmlerini zihnimde yeniden canlandırırken Vahit dedem başkahramanımdı.

Aradan yıllar geçti ben dedeme bu muammayı soramadan o bu dünyadan göçüp gitti. Taziyenin son günü Sayın İbrahim Halil Çelik dua okuyup taziyeyi dağıtmadan önce bizlere taziye süresince aile olarak gösterdiğimiz birlik, beraberlik ve yardımlaşma için teşekkür ederken yıllarca birlikte omuz omuza politika yaptığı Vahit amcasıyla ilgili bir bilgiyi bizimle paylaştı. Vahit dedem okula kaydolmak için Urfa’ya gelip nüfus cüzdanı çıkarmak için nüfus müdürlüğüne gittiğinde adının Vahit olduğunu söyler işgüzar bir nüfus memuru “Senin adın bundan sonra Abdülhamit” deyivermiştir. Muhtemelen Padişahını çok seven bu nüfus memuru amca nüfusa da böyle kaydetmiş. Yani Vahit dedemin isim babası tanımadığımız ve çoktan hakkın rahmetine kavuşmuş bir nüfus memuru amcadır!!

İsmin bir insanın kişiliğinin en önemli parçası olduğuna inanırım. İsim bir insanın kişiliğini şekillendiren önemli bir unsurdur. Aynanın karşısına geçin ve kendinize aynadan farklı bir isimle seslenin kendinize yabancılaştığınızı fark edeceksiniz. Bu nedenle iki farklı isimle hayatını sürdürmek zorunda kalanların kişiliğinde bir bölünme bir zorlanma olduğunu düşünüyorum. Vahit dedem evde, ailesiyle birlikteyken, kahvede oyun oynarken, köyde iş yaparken Vahitti oysa yıllarca çalıştığı ve sonrada emekli olduğu Maliye başta olmak üzere resmi evrak üzerinde Abdülhamit’ti. Bence en komiği amcamın yaşadığıdır. Adı Ferhat’tır fakat entelektüel birikimi olan bir nüfus memuru abi “asla kat-ha zinhar olmaz olamaz Ferhat ile Şirin masalı İran kökenlidir bu isim size olmaz der kardeşini nüfusa yazdırmaya giden amcama ve kendisi bir isim önerir “Feridun” oysa Feridun da Acem kökenli bir isimdir. Hatta tarihteki Zerdüşt bir prensin ismidir ama siz o abiye bir şey söylemeyin o kendini bu yolla Türk dilini kurtardım sanıyor. Bir de işin Kürtçe isim yasağı kısmı var ki evlere şenliktir. Devletlû önce yer isimlerini beğenmedi kendince düzeltti, baktı o yetmiyor insan isimlerine geçti (sahi hangisi önce oldu yâda bunun önemi var mı?) Ben İstanbul’da doğduğum ve nüfusa orada kaydedildiğim için şanslıyım (benim isim konusundaki şansızlığım sonra başladı o başka bir yazının konusu) ama benim kuşağım ve sonrasında insanların iki ismi oldu genelde biri resmi biri gayri resmi. Üniversitede Aşiti diye bir arkadaşım vardı, yıllar sonra resmi isminin Barış olduğunu öğrendiğimde şaşırmıştım. Nasıl bir şey iki farklı isimle çağrılmak diye sorduğumda bilmem alıştım artık diyordu. İki kişilik bir hayat yaşıyorlarmış ve bölünüyorlarmış gibi gelir bana iki isim taşımak zorunda olanların durumu. Nüfus memurlarının isim babası olmadığı bir ülke ve dünyada yaşamak dileğiyle. Eyvallah..

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com