Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

“Görünmek İstenmeyenler”


27 Aralık 2011 Salı 12:22
Belediyeyle ilgili yazı yazmak, günümüzde en kolay yazı yazılacak konuları teşkil etmektedir. Bunun gibi din konusunda da, herkes bir bakarsınız allame kesilmiş. Onun için bu durumdan oldukça rahatsızım. Bunu çeşitli yer ve zamanda dile getirmekteyim.
 
Ancak belediyeyle ilgili öylesi durumlar var ki, görmemek ve dile getirmemek elde değil. Gözünü açan herkes görüyor, biraz düşünen fark ediyor. Fakat ne hikmetse, ilgililer aynı şeyi ne görüyor ne de aklediyor..
 
Olay karşısında insan kahroluyor. Örnekleyelim:
1.Geçen günler yine bir faciaya sebeb olan “Eski SSK Hastanesi Kavşağı”ndaki alt- üst geçidin inşa şekli ve yeri.. Akabe tarafından yada Doğumevi tarafından gelen araçlar doğaldır ki, araçlar belli bir hız yapması gerekir ki  gerekli devir ve çekişi kazanarak; rahat olarak tepeden aşağıya inip tekrar tepeyi aşabilsin. Bu durumu, en basit bir araba sürücüsü bile bilir. Bunu için, uzman veya mühendis olmaya gerek yok.
 
Ayrıca, Kavşağın alt- üst geçidini “Eski SSK Hastanesi”ndaki tam bu bölümünde/ önünde inşa etmek, belediye olarak da; ilçe arabalarının buraya durak yapmasına, ticari taksilerin etrafta park etmesine müsaade etmek, burayı adeta panayıra çeviriyor.
 
Durumu bu hale getiren, ilgili mühendis ve belediyenin uygulamaları; sonuçta onlarca feci kazalara ve mecburiyetle alt geçitten hızla geçen arabaların altında kalan onlarca vatandaş hayatını kaybetmesine neden olmuyormu ..?!
 
Halbuki şöyle olsaydı: Yolun karakoyun deresi üstü kısmında/ eski terminalin olduğu yerde bir alt geçit, akabeden gelen yol ise üst geçit olarak geçirilmiş olsaydı:

a)Mevcut yer kazılmadığı için inşaatın maliyeti azalacaktı.
 
b)Yukarıdan gelip- geçen arabalar, yaklaşık 10 metre daha yüksekten geçmesinden ötürü daha az hız yapacak, araçlar çekişten düşmeyecekti.
 
c)Es kaza/ bir şekilde freni boşalan yada patlayan araçlar diğer (şimdiki gibi sağda solda bulunan veya bekleyen) araçları/insanları önüne katamazdı, önündeki yokuşta rahatlıkla kendisini toparlayabilirdi. Ama ne çareki..
şimdi  meydana gelen olaylar, yeniden ilgililerin dikkatini çekip yeni çözümlere yol açarmı..
umarım olur (En azından hastanenin önü bir panayırdan kurtarılabilir..).
 
2.Ben geçen hafta terminalden gelirken, terminalin çıkışında terminal duvarının önünde TOKİ dolmuşları durağında beklerken; terminal ihata duvarı üzerinde bulunan o güzelim korkulukların sökülüp duvar dibine bırakılması olması dikkatimi çekti. Dedim, acaba bu korkulukları nasıl sökmüşler.. Derken yeni sökülmüş korkuluğun yerinden sökülmüş olan çimento harcını (Duvarın üzerine yapılmış kaplamanın çimentosu) kontrol ettim. Bir parça harç/ çimentoyu elime aldım, iki parmağım arasında sıkıştırdım. İnanın, sertleşmiş bir çamurdan daha kolay bir şekilde iki parmağım arasında ezildi, dağıldı. Birden dehşete kapıldım. Durakta duran bir vatandaşa da göstererek, onu şahit ettim. Oda gördü. Dedim, iyi ki bu korkulukları sökmüşler. Eğer bunlar, duvarın altından geçen vatandaşların üzerine devrilseydi,  bir facia neden olabilirdi.
 
Şu an, var olan ihata duvarının çimentosu, eğer bu kaplamının çimentosu gibi ise, bu duvar her an göçebilir..!  İlgililerin ilgisine sunulur.
 
3.Şu an Bahçeli evler- Erseven Mahallesi köprüsü acaba çok mu gerekliydi. Yaklaşık 50- 100 m. ilerideki alt- üst köprülü kavşağı varken, burada nasıl bir geçiş yoğunluğu varki alel- acele buraya bu köprü yapılmaya çalışılıyor.
 
Halbuki, eski valilik- ziraat bankası mevkiinde, topçu meydanı civarında, Karaköprü- çevik kuvvet-  terminala dönüş trafik ışıklarının bulunduğu yerde yada Balıklıgöl- El-Ruha Oteli bitişiğindeki kavşağa; çok acil alt- üst geçit ihtiyacı var. Buradan binlerce yaya ve araçlar geçmektedir. Bunu bilmeyen var mı ...?
 
Bu ara, belediyenin yapmış olduğu güzel bir uygulamayı da görmem gerek. Yani TOKİ de, bahçe düzenlemesi yapılırken, vatandaşların bahçelerdeki oluşturmuş olduğu ayak izleri/ yolları, yapılan düzenlemelerde tabii geçiş yerleri olarak düzenleniyor. Bu gerçekten de güzel. Çünkü vatandaşın tabii güzergahı göz önüne alınmadan yapılan bahçe düzenlemelerinde, vatandaş çimlere basarak ve çitleri/ korkulukları atlayarak kendilerine; tabi ve çamurlarla vıcık vıcık geçiş güzergahları yapıyorlardı, bununla böylece önlenmiş olacak.
 
Bundan böyle, umarım yapılan planlama ve düzenlemelerde sıradan vatandaşların bile fark ettiği yanlışlık ve doğruları, ilgili ve yetkililer de görürler, gereğini yaparlar..
Selamlar..

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com