Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

HÜKÜMET SİSTEMLERİ


22 Nisan 2014 Salı 18:55

Her ülkede seçim yılı olduğunda siyaset kazanları  ocaklara konulur,içine ne yemek yapılacaksa ona göre yağ,tuz su ve daha içerik olarak her türlü yararlı ve yararsız-zararlı madde atılır.Ülkemizin malum gündemi yoğun dolayısıyla her köy odasında ve şehir kahvelerinde ve aile içinde bu yemek konuşulur. Bu yemekte biber de olmalıydı,tuzu çok olmuş,az kaynamış,yağı fazlaydı,sarmısak olmamalıydı,İçine dereotu atmalıydın….

Her ülkede  seçim yılı olduğunda bazı ani reaksiyonlar olur,bir kaç örnekle özetleyelim;İsrail filistin’e saldırır bir çok insan ölür hatta tüm  ulusal ve uluslar arası basın bu konuyu konuşur.Avrupa’da Almanya’da ırkçı tutumlar başlar,yabancılara karşı yeni politik görüşler sunulur.Avrupa da ilginçlikler (different)hep benimsenir.Fransa  sömürgesindeki insanlarla mücadele eder.Sonra Türkiyeye mesajlar verilir.Türkiyeyi AB’ye almayacağız,ya da farklı bir ortaklık olabilir.(sanki çok ta önemli alsan ne almasan ne)İran rejim karşıtları sokaklara dökülür bunlar hep bildik sahneler ,olan zavallı halka olur.

Başbakan Erdoğan geçenlerde bir yurt dışı seyahati sırasında başkanlık sisteminden bahsetti bu modaymış :bir lider gündem değiştirmek için veya bir şeyi ortaya atıp yurtdışına çıkarmış.

Yasama ve yürütme kuvvetlerinin birbiri ile ilişkisi ilişkilerin yapısına göre başkanlık sistemi,parlamenter sistem,meclis hükümet sistemi olmak üzere 3’e ayrılır.

Yasama ve yürütme tek elde ise kuvvetler birliği sistemi; farklı elde toplanırsa kuvvetler ayrılığı sistemi denilir.

Kuvvetler ayrılığı sistemi de 2’ye ayrılır: yasama ve yürütme birbirinden sert bir şekilde ayrılırsa başkanlık rejimi, iki kuvvet  daha yumuşak ve dengeli ise parlamenter sistem,

Kuvvetler birliği ise; yasama ve yürütme seçilmiş olmayan bir kişi veya kurulda birleşmişse mutlak bir monarşi veya diktatörlükten söz edilir.Eğer yasama ve yürütme halk tarafından demokratik usullerle seçilmiş bir meclis ise meclis hükümet sistemi olur.

Burada sistemler arasında çok hassas dengeler vardır. Bu dengeleri iyi hesap etmek lazım. Halk bir lideri sevebilir, ondan sonrakini de sevebilir; ancak Türkiye cumhuriyetinin cumhuriyet olarak çok genç ve tecrübesi olmadığından biri başa gelip parlamenter sistem iken sizi gladyatör cumhuriyetine götürebilir.

O nedenle biz halka bırakalım halk kaderini takdir etsin,derim

Türkiye’de çok partili sistemle birlikte bir çok koalisyon hükümeti kuruldu yıllar yılı bunlarla Türkiye hiç ilerleyemedi hatta geriledi,halk anladı ki Türkiye  koalisyon hükümetini kaldıramaz farklılıklar bir araya gelse birbirini yer.Bu nedenle halk Recep Tayyip Erdoğan seçti.halk aslında dedi ki bize koalisyon hükümeti lazım değil.bu halk gün gelir döner derki biz seni seçtik hatta çok sevdik bir daha seçtik.hatta sana olan sevgimiz devam ediyor seni sevelim sen de gel devam et diye bilir;ancak bu halk gün gelir derki;biz hani seni sevdik,bir daha sevdik ve seçtik  ancak bizim sana olan sevgimizde biraz sorun var sen gel dinlen çünkü biz başkasını sevmeye başladık da diyebilir.

O nedenle başkanlık sisteminde acele etmemek lazım. Bu vatandaşın damarına dokunmamak lazım bu halkın iradesi önemli.

Bu nedenle ülke menfaatleri doğrultusunda halkın ön plana alınarak içinde bulunduğumuz yapıyı daha refah,adalet ve güvenli kılmak için çalışmak lazım.

kaynak:Prof.Dr. Ergun ÖZBUDUN ,Türk Anayasa Hukuku


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com