banner2

“Kent Arşivi” veya “Şehir Arşivi” bir şehrin tarihi ve kültürü ile ilgili tüm materyalleri tek bir çatı altında toplayan, bunları koruma altına alan ve bu materyallerin değerlendirilmesi için çalışan bir ihtisas kurumudur. Kent arşivi, şehirle ilgili tüm materyallerin mümkünse orijinallerini, olmadığı takdirde ise dijital kopyalarını toplar ve bunları tasnif ederek kamunun istifadesine sunar.

Bir şehir arşivinin toplayacağı materyaller arasında esas olarak yazılı belgeler, kitaplar, dergiler ve gazeteler bulunur. Bunlardan başka fotoğraf, film gibi görsel malzemeler de toplanabilir. Kent arşivleri bu malzemeleri sadece toplamakla kalmayıp aynı zamanda değerlendirir. Gerektiğinde çevirir ve yayınlar. Elde edilen bilgileri herkesin ulaşabileceği bir şekilde kamuyla paylaşır. Paneller, konferanslar ve sempozyumlar düzenleyerek elindeki malzemeden herkesi haberdar eder. Yani bir kent arşivi aynı zamanda bir enstitü gibi çalışır.

Dünya’da yüzlerce örneği olan bu tür kurumların ülkemizde de birkaç örneği bulunmaktadır. Kent arşivleri bulunduğu bölgenin kimliğidir. Kent arşivleri unutulmuş ve unutulmaya yüz tutmuş saklı kalan bilgilerin, belgeleri ve materyalleri gün yüzüne çıkarmak ve geniş bir kitlenin faydana bileceği bir alana sunar. Bu sayede bilgiler, belgeler ve materyaller gelecek kuşaklara daha sağlıklı bir biçimde ulaştırılır ve kent kimliği korunmaya çalışır.

Urfa Şehir Arşivinin Misyonu Nasıl olmalıdır.

Urfa ile ilgili görsel, işitsel ve yazılı belgeleri bilgi ve belge yönetiminin bilimsel yöntem ve tekniklerine uygun olarak derlemek ve araştırmacıların hizmetine sunarak Şanlıurfa için bir Şehir belleği işlevini kazandırmak. Urfa’yı konu alan bilimsel araştırmalar yapmak, yaptırmak, nitelikli projeler gerçekleştirmek ve bilimsel yöntemlerle Şanlıurfa’ya dair yeni veriler ortaya koyan akademik çalışmaları bünyesine katarak desteklemektir.

Urfa Şehir Arşivinin Vizyonu Nasıl Olmalıdır?

İlk çağlardan bu yana farklı medeniyetlere ev sahipliği yapan ve günümüzde de Güneydoğu Anadolu Bölgesinin önemli şehirlerinden olan Şanlıurfa ile ilgili araştırmalarda atılacak adımların ilk hareket noktası olmak ve kent çalışmaları alanında yaptığı ve yaptıracağı araştırmalar ve projelerle, dünyadaki saygın araştırma merkezleri arasında yer almaktır.

Neden Urfa Şehir Arşivi? Şehir arşivleri bulunduğu bölgenin kimliğidir. Şehir arşivleri unutulmuş ve unutulmaya yüz tutmuş saklı kalan bilgilerin, belgeleri ve materyalleri gün yüzüne çıkarmak ve geniş bir kitlenin faydana bileceği bir alana sunmaktır. Bu sayede bilgiler. Belgeler ve materyaller gelecek kuşaklara daha sağlıklı bir biçimde ulaşacak ve Şehir kimliği korunmaya çalışılacaktır.

Urfa ve İlçelerdeki Etkili ve yetkili makam ve Özel Şahısları, Şehir Kimliğini koruyacak Şehir Arşivleri Merkezleri kurmaya davet ediyoruz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner4

banner3