banner2

Urfa Büyükşehir statüsünde ilk meclis toplantısında görev dağılımı

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Meclisi, Büyükşehir Belediye Başkanı Celalettin Güvenç başkanlığında bugün ilk toplantısını gerçekleştirdi.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Celalettin Güvenç’in başkanlık ettiği Büyükşehir Belediye Meclis Toplantısında yapılan yoklamaların ardından ilk birleşim toplantısı için gerekli  çoğunluğun  sağlanmasıyla toplantı başladı.

Başkan Güvenç, “Şehrimiz İçin Hizmet Üreteceğiz”

Büyükşehir Belediyesi Meclisinin ilk toplantısının açılış konuşmasını yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Celalettin Güvenç,  ilk toplantının hayırlara vesile olması temennisinde bulunarak, “5 yıllık hizmet sürecinde hoşgörü ortamında demokratik kurallar içerisinde; iktidarıyla, muhalefetiyle uzlaşı içerisinde şehrimiz  için hizmet üretmeye çalışacağız ve hizmet üreteceğiz. Sorumluluğumuz bütün millet içindir ve bütün milleti kucaklamak içindir. Bu şehrin vizyonunu, misyonunu ve çıtasını yükseltmek içindir. Bu kararlarda bu mecliste verilecektir. Sizlerle birlikte bu çalışmaları yapacağız. Hayırlı ve uğurlu olmasını içtenlikle diliyorum” dedi.

Büyükşehir Yasasının kanunlarına göre meclisin faaliyetleri arasında ilk olarak belirli üyeliklerin seçilmesi gerektiğini belirten Başkan Güvenç,  seçilecek üyeliklerin belirli zaman dilimleri içerisinde görev yapacaklarını ifade etti.

Her ayın 5 günü boyunca mecliste toplanarak hizmet üreteceklerini belirten Başkan Güvenç, Büyükşehir Belediyesinin çalışmalarının eski uygulamalara göre farklı bir sistemde yürütüleceğini söyledi.

Başkan Güvenç  “Türkiye’de öncelikle Kocaeli ve İstanbul’da denenen bu sistem şimdi 30 Mart yerel seçimleriyle ülkemizin 30 iline yayıldı. Nüfusumuzun %76 si büyükşehir sistemiyle yönetilecektir. Bu sistemle bildiğiniz gibi il özel idareleri devir oldu. İl Özel İdarenin görevleri belediyelerimize devredildi” dedi.

Hep Birlikte İlçelerimiz İçin En İyi Hizmeti Sunacağız

Şanlıurfa’nın tek meclisle yönetileceğini ve ikiliğin ortadan kalktığını dile getiren Başkan Güvenç, “Kararlar bu mecliste verilecek. 13 ilçe belediyemiz karşılıklı diyalog, hoşgörü ve işbirliği içersinde çalışır, en iyi hizmeti ilçelerimiz için sunarız. Bu dönemde devredilemeyecek bazı hizmetlerimiz var. Bunlar itfaiye, su, kanalizasyon ve ulaşım hizmetleridir. Devredilebilecek hizmetler ise bugün sizlerin önerisine sunacağımız mezarlıklar, terminaller ve mezbahanelerdir. Her ne kadar bu hizmetleri büyükşehir tarafından her ilçede su müdürlüklerimiz oluşturulana kadar, bu hizmetlerin ilçe belediyeleri tarafından yürütülmesini ve bakım onarımının yapılması sağlanacaktır. Su tahsilatlarının yapılarak özel bir hesapta tutulmasını ve bilahare sistemi kurduğumuzda karşılıklı görüşme yoluyla mahsuplaşacağımız genelge dün sizlere dağıtılmıştır” şeklinde ifade etti.

Öte yandan Büyükşehir Belediye Meclisi 83 meclis üyesinin; 69 meclis üyesinden ve Büyükşehir Belediye Başkanı ile 13 İlçe belediye başkanından oluşmaktadır.

 

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Meclisinde 09.04.2014’te Alınan kararlar, ve GÖREV DAĞILIMI

 

Belediye Meclisi Başkanlık divan seçimi 1.başkan vekilliğine Ahmet KAYTAN getirildi. 2.başkan vekilliğine Mehmet YÜZÜCÜ getirildi.

 

Katip üyeliklerine Metin BAYDİLLİ, Mahmut GÜNDOĞDU, Yedek üyeliklere Hüseyin ÇETİNET, Mahmut YILDIZ oy çokluğuyla seçildi.

 

Encümen üyeliğine ise İsa KIZILDEMİR, Metin ÇADIRCI, Sabri YETİM, Ahmet Haşim İNAN ve Mustafa TEPE getirildi.

 

Büyükşehir Belediye teşkilatını (Norm kadro yönetmeliğine göre hazırlanan) kabul edildi.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye başkanlığı 2014 yılı bütçesi kabul edildi.

 

İlçe belediyelerinin 2014 yılı bütçeleri kabul edildi.

 

İlçe Belediyelerine devredilecek hizmetler;

1-)Terminal İşlemleri

2-)Mezarlıklar

3-)Toptancı halleri

4-)Mezbahaneler

5-)Büyükşehir belediyesi yetkisinde olan Temizlik, ilaçlama, vb.) iş ve işlemlerin aksamaması için geçici olarak yukarıdaki hizmetlerin ilçe belediyelerinde devam edilmesi kararı alındı.

(Kalıcı karar alınıncaya kadar)

 

Şanlıurfa Belediye Başkanlığı 2013 yılı faaliyet raporu 5393 sayılı belediye kanunun 19.maddesi gereğince 1.Başkan vekili Ahmet KAYTAN başkanlığında görüşüldü karar verildi.

 

Denetim raporu okundu bilgi verildi.

 

ŞUŞKİ genel kurulu olarak devam eden Büyükşehir Belediye Meclisi ŞUŞKİ’nin teşkilat yapısı ve bütçesi kabul edildi.

 

Büyükşehir Belediye Meclisi 10.04.2014 (Perşembe günü) Saat 13.30’da toplanmak üzere birleşime ara verildi.

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner4

banner3