banner2

Şanlıurfa’da GAP Tarım Üniversitesi kurulmasını önerdi

Üniversitelerin ön lisans programlarına sınavsız geçiş uygulamasına son verilmesi özellikle meslek yüksekokullarında eğitimin kalitesini artırmak ve üniversiteleri yerelleşmekten kurtarmak için, çok önemli bir adım olduğunu söyleyen Mehmet Ali Cevheri, Şanlıurfa’nın hem tarım hem eğitim potansiyelini değerlendirmek için GAP Tarım Üniversitesi kurulması gerektiğini söyledi.

Ülkemiz ve bölgemizde işsizlik, çok önemli bir sorun olarak karşımıza çıktığını söyleyen Cevheri; “Özellikle yaş ortalaması 19,1 olan ve Türkiye'nin en genç ili olan Şanlıurfa'da işsizlik çok yüksek boyutlardadır. Özellikle genç kesimde işsizliği azaltmanın en etkili yolu mesleki eğitimi teşvik etmektir. Bunun için bakanlığımızın mesleki eğitimi teşvik için yaptığı çalışmaları takdirle karşılıyoruz. Bu husustaki Bakanlığın uygulamalarına baktığımızda özel sektörün

  • Organize Sanayi Bölgesi içerisinde veya dışında özel Meslek Lisesi açabilmesine imkan verilmesi
  • Okullarda okuyan öğrencilerin tamamına eğitim ve öğretim desteğinin verilmesi

OSB’ler içinde açılan Özel meslek liselerine 27 alanda öğrenci başına 4.300 ile 6.900 TL OSB dışında açılan Özel meslek liseleri öğrencilerine ise, 21 alanda 4.270 ile 6900 TL arasında değişen desteklerin verilmesi, çok güzel bir uygulamadır.

Bu şekilde Özel sektör hem devletten teşvik alacak hem de kendi iş gücünü yetiştirebilecektir.

Türkiye'nin Milli Eğitim'de kat ettiği mesafeler her yönüyle takdire şayandır. Başta bakanımız olmak üzere, bu başarıda emeği geçen bütün milli eğitim camiasına teşekkürlerimi arz etmeyi bir borç bilirim.

Ancak parlamenteri olduğum Şanlıurfa’nın eğitim durumuna burada değinmeden geçemeyeceğim.

Türkiye'nin en genç nüfusuna sahip olan Şanlıurfa'nın eğitim durumuna baktığımızda

Anasınıfı

İlkokul

Ortaokul

Lise

TOPLAM

39.131

217.747

200.768

101.296

558.942

Tablo:3

       

 

Anasınıfı, İlkokul, Ortaokul, Lise                 :558.942

Özel Öğretimdeki Öğrenci                            :  16.303

Açıköğretimdeki Öğrenci Sayısı                   :  45.764

Geçici Koruma Altındaki Öğrenci Sayısı      :  70.003

Toplam Öğrenci Sayısı (Suriyeliler Dahil)     :691.012

Yukarıdaki sayılara baktığımızda birçok ilin nüfusundan daha fazla bir öğrenci kitlesi Şanlıurfa'da bulunmaktadır.

Şanlıurfa'daki derslik sayılarına baktığımızda ise,

 

Temel Eğitim(Resmi)

Ortaöğretim(Resmi)

Özel Kur.

TOPLAM

12.535

4.238

2.230

19.003

Tablo:4

     

 

derslik bulunmaktadır.

2002-2003 eğitim ve öğretim döneminde 5.101 olan derslik sayısı, 2017-2018 eğitim ve öğretim döneminde 19.003 olmuştur. Bu kadar muazzam miktarda okul yapılmasına rağmen hala Şanlıurfa 783 okulda ikili eğitim yapılmaktadır. Bu sayı tüm okulların %37’sine tekabül etmektedir. Yapılan hesaplamalara baktığımızda 2018 yılında ilave 2.000 dersliğe ihtiyaç vardır.

Öğretmen durumuna baktığımızda ise,

Şanlıurfa

Toplam Norm

Mevcut  Öğretmen Sayısı

İhtiyaç Öğretmen Sayısı

TOPLAM

29.265

25.090

4.175

TABLO:5

     

görüldüğü gibi çok ciddi bir öğretmen açığımız bulunmaktadır. Oysa aynelyakin biliyorum ki; hükümetimizin temel politikası doğrultusunda sizin şahsınızda bakanlığımız İstanbul'dan sonra en çok atamayı Şanlıurfa'ya yapmasına rağmen, hala öğretmen açığımız azalmamış,hatta artmıştır.

Sebeplerine baktığımızda ise, Şanlıurfa'nın kaba doğum oranının Türkiye'nin yaklaşık iki katı olması ve sürekli göç almasından dolayı nüfusu hızla artmaktadır.

Doğum oranları Türkiye %16.9 Şanlıurfa %3.2’dir.

 

Doğum Oranları (% binde)

Türkiye

Şanlıurfa

16,9

33,2

Tablo:6

 

Ortalama olarak her yıl Şanlıurfa'da 60.000 civarında evladımız okula kayıt yapmaktadır.

Diğer bir husus ise, Şanlıurfa'da mazeret grubuna bağlı öğretmen sirkülasyonunun çok yüksek olmasıdır.Gelen öğretmenden kat kat fazlası mazeret ve diğer sebeplerden tayin alarak gitmektedir.

YILLAR

GELEN

GİDEN

FARK

2015

533

3.574

3.021

2016

782

2.551

1.469

2017

3.742

4.443

701

Tablo:7

     

Bu açığı kapatmak için sözleşmeli öğretmenlik uygulamasının devamı elzemdir.

Öğretmen akademisinin kurulması, eğitim kalitemizin artmasına ciddi katkı sağlayacaktır. Bu akademiden Türkiye’de 10 tane olup, Güneydoğuda bulunmamaktadır.

Bununla beraber, Doğu ve Güneydoğu da görev yapan öğretmenlere bir takım ek imkanlar sağlanmalıdır.

  • Belli bir miktarda ilave maaş verilmesi
  • Lojman ya da kira desteğinin sağlanması gibi bir takım cezbedici imkanlar sağlanabilir. Aksi takdirde süresi dolan öğretmenler tayin alarak gitmektedir.

İlimizde öğretmen ihtiyacı ile birlikte, yine çok ciddi bir personel ihtiyacı bulunmaktadır.

 

 

Olması gereken
norm kadro

Mevcut Personel

İhtiyaç Personel

Memur

1.155

589

566

Tablo:8

 

Hizmetli eksikliği nispeten toplum yararına çalışma projesi (TYÇP) kapsamında İŞKUR ile giderilmeye çalışılsa da, çok yetersiz kalmaktadır.

Sayın Bakanım ilimizin önemli sorunlarından biri de toplam öğrenci sayımızın yaklaşık %18’inin (98.592 öğrenci) taşımalı eğitim sisteminde olmasıdır.

Sayın Bakanım taşımalı eğitim hem amacına ulaşmak da,hem çok ciddi bir kaynak israfına yol açmakta ve hem de eğitimin kalitesini düşürmektedir.

Taşımalı eğitimde Şanlıurfa için ayrılan ödeneklere baktığımızda,

 

2016

2017

Ödenek

153 Milyon TL

159,3 Milyon TL

Tablo:9

gibi çok ciddi bir kaynak ayrılmış bulunmaktadır.

Bu arada taşımalı eğitimden çıkılarak tekrar yerinde veya ikametgahında eğitim verilmesi için verdiğiniz azami destekten dolayı, ilim ve öğrencilerim adına şahsınıza ve bakanlık camiasına sonsuz şükranlarımı arz ederim.

İlim için yaptığınız diğer güzel hizmet için ayrıca teşekkür etmek istiyorum.

Türkiye'deki mevsimlik tarım işçiliğinin %75’ni karşılayan Şanlıurfa'nın mevsimlik tarım işçiliği sorunundan kaynaklanan, çok ciddi bir öğrenci kitlesinin, eğitimden yoksun kalmamaları için, bakanlığımızın ‘mevsimlik tarım işçisi öğrencilerin okula kazandırılması için’ bir genelgeyi yayımlamasıdır. (2016/5 sayılı genelge)

Bu genelge doğrultusunda il’lerde ve ilçelerde ‘mevsimlik tarım işçilerini izleme kurulları, okullarda ise komisyonlar’ oluşturuldu.  Rehber öğretmenler eğitilmeye başlanıp, yine okullarda bu öğrencileri izlemek için veritabanı oluşturuldu.

Bu çalışmalar neticesinde ancak, tespit edilebilen mevsimlik Gezici tarım işçisi olarak çalışmaya giden 11.250 öğrenciden, 4.655’i e-okul kayıtlarına göre okula kazandırıldı. Bu şekilde 2016 yılında öğrenciyi okula kazandırma oranı %10’ iken, bu oran 2017 yılında %41'e yükselmiştir.

Bu husustaki zatıalinizin şahsında bakanlığınızın göstermiş olduğu özel hassasiyetinizden dolayı, teşekkür eder, bütçemizin devletimize, ülkemize ve başta öğrencilerimiz olmak üzere, bütün milli eğitim camiasına hayırlı olmasını en içten duygularla temenni ederim.  Saygılarımla…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner4

banner3