banner2

Belediye Meclisinde kılıçlar çekildi

AK Parti Şanlıurfa Belediye Meclis Grubundan yapılan açıklamada şöyle denildi: "Şanlıurfa Belediye Meclisi, 01–03 Mart 2010 tarihlerinde toplanarak aşağıdaki konuları görüşmüş ve kararlar almıştır.

1.Kentsel dönüşüm için çalışma ve TOKİ ile görüşmelerde bulunmak üzere Belediye Başkanı Sayın Ahmet Fakıbaba'ya, 1 yıllığına kayıtsız şartsız yetki verilmesi, oy birliği ile kabul edilmiştir.

2. Belediye Başkanlığınca, Evren Sanayi Sitesi'nin bulunduğu bölge ile ilgili 1/5000 ölçekli imar planları ihale edilerek, plan, A kategorisine sahip şehir plancısına hazırlatılmıştır. Belediye Başkanlığınca hazırlatılan bu planda, yine Belediye Başkanlığınca değişiklikler yapılmak istenmiştir. Yapılmak istenen değişiklikler İmar Komisyonunda, yeterince incelenmemiş ve üzerinde çalışılmamıştır. İmar Komisyonu başkanı ve üyelerinin imzası olmadan değiştirilmiş olan plan, Belediye Meclisi'ne getirilmiştir. Belediye Meclisi üyelerimizce,  plandaki değişiklikte, okul ve yeşil alan gibi yerler üzerinde çalışılmadığı ifade edilmiştir. Plandaki değişikliğin, İmar Komisyonunda görüşülüp kararlaştırılması gerektiği belirtilmiştir. İmar Komisyonunun, plandaki değişikliği incelemesi ve Şanlıurfa'ya yakışan bir plana dönüştürülmesi için değişikliğin bir sonraki toplantıya tehir edilmesi istenmiştir. Sayın Belediye Başkanı bu erteleme talebimizi ilk başta yerinde bulmuş, sonra nedenini anlayamadığımız bir şekilde bu isteğimizi ret ederek, sadece 2 imzalı değiştirilmiş planı oylamaya sunmuştur. Sayın Başkan'ın İmar Komisyonu üyelerini devre dışı bırakarak ve kendi ile çelişerek bir dayatma şeklinde oylamaya sunması neticesinde plandaki değişiklikler yapılamamıştır.

    Bu bölgenin 1/25.000 ölçekli imar planı, daha önce Belediye Meclisince onaylanmıştır. Bağlantı yolları ve kavşaklar şu anda yapılabilir. Kavşak ve yolların yapım çalışmalarına, bir an önce başlanmalıdır.

3.AK Parti Belediye Meclisi üyelerince şehrin içme suyu ihtiyacını temin eden Su Arıtma Tesisi'nde güvenlik görevlisi olmadığı, güvenliğin acilen sağlanması gerektiği belirtilmiştir. Sayın Belediye Başkanı, Su Arıtma Tesisi'nin güvenliğinin en kısa zamanda sağlanacağını ifade etmiştir.

4.AK Parti Belediye Meclisi üyeleri olarak, şehir trafiğinin aksadığı noktalardan biri olan Kuyubaşı mevkiinde katlı kavşak yapılması tarafımızdan önerilmiştir.

5.Şubat ayı oturumunda AK Parti Belediye Meclisi üyelerince, her semtten otogara şehir içi ulaşımın sağlanması ile ilgili önerge verilmişti.  Belediye Başkanınca önergeye verilen cevapta, bu konunun ileri tarihteki toplantılarda ele alınacağı, uygun görülmesi halinde ilave hatlar verileceği ve havuz oluşturulacağı belirtilmiştir.

6.AK Parti Belediye Meclisi üyeleri olarak, boşaltılan eski Sanayi Sitesindeki dükkân sahiplerinin mağduriyetinin giderilmesi için istimlâk çalışmalarının hangi aşamada olduğu sorulmuş, istimlâk çalışmalarının bir an önce bitirilmesi gerektiği ifade edilmiştir.  Konu Plan Proje Müdürlüğü'ne havale edilmiştir.

7.Şanlıurfa Ticaret Borsası'nın,  Paşabağı Mahallesinde kuracağı Silolama Tesisinin arsası ile ilgili imar düzenlemesi oy birliği ile kabul edilmiştir.

8.Ticaret ve Sanayi Odası'nın, ŞUTİM bölgesinde yapacağı bina ile ilgili imar tadilatı oy birliği ile kabul edilmiştir.

9.Akabe Kültür Derneği'nin Küçükler köyünde yapacağı öğrenci yurdu ile ilgili mevzii imar planı tadilatı oy birliği ile kabul edilmiştir.

10.AK Parti Belediye Meclisi üyeleri tarafından, Ahmet Bahçıvan İş Merkezi önünün, STK'ların kermes alanı olarak ayrılması önerilmiş, bu öneri Emniyet Müdürlüğü'nden güvenlik teyidi alınmak şartıyla oy birliği ile kabul edilmiştir.

11.Nikâh salonunun ücretlerinin arttırılması ile ilgili Belediye Başkanlığının getirdiği teklif, görüşülmek amacıyla, Plan ve Bütçe Komisyonu'na oy birliği ile havale edilmiştir.

12.Türk Meydanı Mahallesinde, Pazar yeri yapılması oy birliği ile kabul edilmiştir.

13.Yenişehir semtinde, eski sosyal konutların bulunduğu arsadaki inşaatı yapacak vatandaşımızın vermiş olduğu dilekçe, oy birliği ile kabul edilmiştir.

14.Milli Eğitim Müdürlüğünün eski Kız Enstitüsü binası ile ilgili imar planı tadilatı oy birliği ile ret edilmiştir.

15.Eddesa Tıp Merkezi'nin Paşabağı Mahallesindeki binası ile ilgili imar tadilatı oy birliği ile kabul edilmiştir.

16.Süleymaniye Mahallesinde, DEDAŞ'ca yapılacak trafo yerinin tahsisi, oy birliği ile kabul edilmiştir.

17.İmar Komisyonu'na,  Komisyonun görev alanına giren tüm dosyalar, oy birliği ile havale edildi.

Halkımıza saygıyla duyurulur.


 ŞANLIURFA BELEDİYE MECLİSİ  AK PARTİ GRUBU   

Evren Sanayi Sitesi İmar Planının "Usulsüz" olarak Şanlıurfa Belediye Meclisi'nde görüşüldüğü iddiasında bulunan AK Parti Belediye Meclis Grubu'na Şanlıurfa Belediyesi'nden yazılı bir açıklama ile cevap verdi.

      Açıklamada ortada bir usulsüzlüğün söz konusu olmadığına dikkat çekilirken tam tersine 5393 sayılı belediye kanununun ilgili maddesine istinaden planın süresinde karara bağlanmadığından dolayı direkt meclise getirildiği bildirildi.

      Şanlıurfa Belediyesi'nden yapılan açıklamada şu sözlere yer verildi:

      "AK Parti Meclis Grubu tarafından yapılan yazılı açıklamada Evren Sanayi Sitesi İmar Planı'nın usulsüz olarak ele alındığı ileri sürülmüştür.

       Meclis toplantılarımız canlı yayınlandığı için bütün halkımız açıklıkla görmüştür. Ancak, kamuoyunu bu açıklamadan dolayı tekrar bilgilendirmek istiyoruz.

        Evren Sanayi İlave İmar Planı 8 aydır meclisimizin gündeminde olup; 1/5000'lik plan Ocak ayından beri İmar Komisyonunda incelenmektedir. Bu plan Şanlıurfa açısından çok önemlidir. Akçakale-Akabe Çevreyolu projesinde yapılacak olan yoncalı kavşak ihalesi bu planı beklemektedir. Ayrıca gıda imalatçıları ve diğer sitelerin hayata geçmesi bu plandan etkilenmektedir. Bütün bunlar bilinmesine rağmen sürekli geciktirilmektedir. 

       Plan yapılan alanın %93'ü hazinenin %7'si ise özel mülkiyettir. Özel mülkiyete ait yerlerde emsal:1 iken AKP Meclis Üyesine ait yere emsal:1,5 verilmesi istenmektedir. Hakkaniyet olmayan yerde adalet de olmaz. Diğer özel mülkiyet sahiplerinin günahı ne?

      Sayın Başkan Fakıbaba "Eğer emsal artışı yapmayacaksanız size 10 gün süre vereyim, inceleyin. Eğer emsal artışında ısrarcı olacaksanız ben vicdanen kabul edemem dolayısıyla oylarınıza sunuyorum- demiş ve planı oylatmıştır."

       Ortada bir usulsüzlük söz konusu değil tam tersine 5393 sayılı belediye kanununun ilgili maddesine istinaden planın süresinde karara bağlanmadığından konu direkt olarak meclise getirilmiştir. Kamuoyunun bilgilerine sunulur"

www.balikligol.com

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner4

banner3