banner2


Yönetmek ve/veya liderlik etmek… Bilgiyi, zamanı, parayı en önemlisi de insan kaynağını sevk ve idare etmek zor bir iştir gerçekten. Hele ki eğitim camiasında bu işi yapmak daha da zor bir hâl almış durumda. Sürekli artan nüfus ve buna paralel bir şekilde artan ihtiyaçlar, bilgi teknolojilerindeki hızlı değişimler, güncellenen programlar ve her yıl yaşanan öğretmen sirkülâsyonu eğitim sisteminin çözüm bekleyen zorlukları. Eğitimin kendisi de hassas bir konu olduğu için bir ülkede veya bir şehirde eğitim-öğretim namına söz sahibi olan yöneticiler kılı kırk yararcasına dikkatli olmak zorundadırlar.. Çünkü eğitimde harcanacak tek bir nefer yoktur. Çünkü bu alanda ortaya çıkabilecek bir boşluğun, çoğu zaman telafisi olmayabilir. Öylesine hassas bir konu ki bu, ülkenin istiklal ve istikbalini etkileyecek boyuttadır. 
    Eğitim konusunu Şanlıurfa bazında değerlendirecek olursak işin hassasiyeti daha da çarpıcı bir şekilde karşımıza çıkıyor. Ülkemizin en fazla öğrenci oranına sahip illerinden biri olan Şanlıurfa’da eğitim; tabiri caizse eğitimsizlik kanayan bir yara… Neden mi? İlimizdeki sosyolojik, psikolojik ve ekonomik bütün problemlerin ana kaynağı olduğu için. Konuyu örneklendirecek olursak mevsimlik tarım işçiliği, çocuk yaşta evlilikler, zararlı alışkanlıklar, istismar edilen çocuklar, bozulan aile yapıları bu sorunlardan sadece bir kaçı. İşte bu nedenle ilimizdeki eğitim yöneticileri bu kanayan yarayı saracak olan şifalı eller, karanlık zihinleri aydınlatacak olan kandiller ve yol gösterecek, liderler olmalıdır. 
    İlimizdeki eğitim konusu için böylesine karamsar bir tablo çizsem de umutsuz değilim! Rabbime Hamd-u senalar olsun ki bu yarayı saracak olan şifalı eli, zihinleri aydınlatacak olan kandili ve biz eğitimcilere yol gösterecek olan lideri bizzat yakinen tanıdım. İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Şerafettin TURAN. İlimiz için çok büyük şans olan müdürümüz, Şanlıurfa’ya geldiği ilk günden bu yana köklü değişimlere imza atarak adeta yepyeni bir sayfa açtı eğitimde. 
     Okulumuzu ziyaret ettiği günü hiç unutmuyorum. Daha önceki deneyimlerime güvenerek zihnimde çizdiğim sert, haşin ve sürekli eleştiren bir amir düşlerken, ben ve diğer öğretmen arkadaşlarıma bir yöneticiden ziyade abi şefkatiyle yaklaşması, ümitsizlik yerine ümit vermesi ve “yapacağınız çalışmalarda destekçiniz olacağım” demesi beni oldukça etkilemişti. Sonraları gerek medyadan gerek çevremdeki arkadaşlardan duyduklarımdan ve il Milli Eğitim Müdürlüğü’nün sitesinden takip ettiğim haberlerde sayın müdürümüzü daha da yakından tanıma fırsatım oldu. Bir öğretmen olarak, çizmiş olduğu vizyonu hep hayranlıkla izledim. Bundan dolayı duygu, düşünce ve izlenimlerimi bir teşekkür mahiyetindeki bu yazıyı kaleme alarak siz sevgili Şanlıurfalılarla paylaşma ihtiyacı hissettim. Sayın müdürümüzün yapmış olduğu faaliyetlerin hepsini anlatmak için bu yazım kifayetsiz kalacağından örnek olması hasebiyle sadece birkaç tanesini sıralamak istiyorum:
1. Sayın müdürümüzün sivil toplum kuruluşları ile ortaklaşa yürüttüğü çok güzel çalışmalar var. Örneğin Türkiye Gençlik Vakfı’nın (TÜGVA) Medeniyet ve Değerler Eğitimi, YEŞİLAY’ın okullarda zararlı madde bağımlılığının azaltılması ve BEYAZAY’ın engelli öğrencilere yönelik yapmış olduğu projelere öncülük etti. Ayrıca Çölyak hastalığı farkındalığını arttırmak için de Şanlıurfa Çölyak Derneği ile protokol imzaladı.
2. İlimizin en önemli eğitim sorunlarından biri olan mevsimlik tarım işçisi öğrencileri, okula kazandırmak için 13 ilçede izleme ekipleri kurarak bu öğrencilerin okula gitmesi için yoğun çaba harcadı. Söz konusu öğrencilerin okullaşma oranı 2016 yılında %10 iken 2017 yılında % 41 olmuştur. 
3. Okulların daha hijyenik şartlarda eğitim vermesi için Beyaz Bayrak projesini etkin bir şekilde uygulamaya koydu. “Temiz okul, sağlıklı okul” temasıyla bu projeyi tanıtmak için Şanlıurfa genelinde 1300 okula seminer verilmesini sağladı.
4. Türkiye’nin en kapsamlı TUBİTAK Bilim Şenliği’ni ilimizde düzenleyerek ilimizin bilim ve teknoloji alanındaki ufuklarını açtı. Sayın müdürümüzün yapmış olduğu bu çalışma Şanlıurfa’da gençlerin bilime olan merakını tetikleyecek ve geleceğin Aziz Sancar’larının yetişmesi konusunda büyük katkılar sağlayacaktır.
5. Sayın müdürümüz göreve başladığı ilk günden bu yana okullaşma oranına büyük önem vererek okul ihtiyacının olduğu yerlerde yeni okullar yapılmasına, kütüphanesi olmayan birçok okulun da kütüphaneye kavuşmasına vesile oldu. Eğitimin daha da gelişmesi adına kapsamlı çalıştaylar düzenledi.
6. İlimizin realitelerinden biri olan Suriyeli öğrencileri de unutmayan Sayın müdürümüz, bu öğrencileri Türkiye’nin eğitim sistemine entegre etmek amacıyla yoğun bir çaba sarfetti. 

Yukarıda sıraladığım çalışmalar, İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Şerafettin TURAN’ın yapmış olduğu çalışmaların sadece birkaç örneğidir. Bunlara benzer pek çok projede imzası bulunan sayın müdürümüze bir eğitimci olarak saygılarımı ve şükranlarımı sunuyorum. Sayın müdürümüz, Şanlıurfa için çok önemli bir değerdir. Kıymetini bilmeli ve özellikle eğitimciler olarak davasına omuz vermeliyiz. Allah ondan razı olsun.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner4

banner3