banner2

Anne sütünün önemi anlatıldı
Şanlıurfa Kadın Hastalıkları ve Doğumevi Hastanesi'nin Toplantı Salonunda 180 Sağlık çalışanına Anne sütü önemi hakkında 3 günlük “Anne Sütünün Önemi ve Emzirme” konulu seminer verildi. Seminere Kadın Hastalıkları ve Doğumevi Hastanesinin Başhekim yardımcısı Abdullah İpek, Şanlıurfa İl Sağlık Şube Müdürü Doktor Ebru Keleş, Doğumevi Hastanesi Yenidoğan Ünitesinin Uzman Doktoru Sabahattin Ertuğrul, İl Sağlık Eğitimcisi Hüsniye Çullu, Sağlık Yüksek Okul Öğretim Görevlisi Feray Kabalcıoğlu, Hastane Eğitim Hemşiresi Evin Kırmızıtoprak ve Sebahat Renk, Doktorlar, Hemşireler ve Çok sayıda sağlık çalışanı katıldı.Şanlıurfa Kadın Hastalıkları ve Doğumevi Eğitim Hemşiresi Evin Kırmızıtoprak; Sağlık personeline slâyt gösterisi eşliğinde Anne sütünün faydaları nelerdir, Emzirmeye ne zaman başlamalıyız, Anne sütü kaç aya kadar verilmelidir, Anne Sütünün yeterliliği nasıl anlaşılır? Emzirirken Nelere Dikkat Etmeliyiz? Ne Sıklıkla Emzirilir? Süt Sağma ve süt Saklama Koşulları konuları personele anlatıldı.ANNE SÜTÜNÜN ÖNEMİŞanlıurfa Kadın Hastalıkları ve Doğumevi Hastanesinin Eğitim Hemşiresi Evin Kırmızıtoprak verilen Seminerde “ilk 6 ay bebeğe sadece anne sütü verilmelidir. Bebeğin fiziksel ve zihinsel gelişiminde anne sütünün önemi çok büyüktür. Emzirme anne içinde önemli bir yarar sağlamaktadır. Meme Kanseri ve Yumurtalık Kanserine karşı kadınları korur”dedi.Anne sütünün faydaları nelerdir?-Anne sütü yeni doğan bebek için en ideal besindir.

-Anne sütü en doğal ve en taze besindir.

-Anne sütü her zaman temiz ve mikropsuzdur.

-Anne süte daima hazırdır, ekonomiktir, özel harcama gerektirmez.

-Anne sütü tamamıyla ve kolaylıkla sindirilir.

-Anne sütü alan bebeklerde, karın ağrısı ve kabızlık daha az görülür.

-Anne sütü ve doğumdan sonra gelen sarı süt  (ağız sütü) bebeği hastalıklardan korur.

-Anne sütü bebekle anne arasında özel sevgi bağı kurulmasını sağlar.

-Anne sütü alan bebekler diğer besinlerle beslenen bebeklerden daha zeki olurlar.

-Anne sütü verilen bebeklerin obezite (şişmanlık) riski emmeyenlere göre daha düşüktür.

-Emzirme anneyi Meme ve Yumurtalık Kanserine karşı korur.

- Emzirmeye doğumdan hemen sonra başlamak; doğum sonu kanamaları azaltır.

-Emzirme annenin doğum sonu kilo vermesinde yardımcı olur.Emzirmeye ne zaman başlamalıyız?-Emzirmeye, doğumdan sonra ilk yarım saat içerisinde başlanmalıdır.

-Doğumdan sonra ilk birkaç gün içinde gelen koyu ağız sütü ziyan edilmeden bebeğe mutlaka verilmelidir. Bebeğin ilk aşısıdır. Hem bebeği hastalıklardan korur hem de büyümesini kolaylaştırır.

-Doğumdan hemen sonra emzirmeye başlayan annenin önceleri az miktarda gelen sütü, bebeğin emmesi ile kısa zamanda artacaktır.

-Bebeği ilk 6 ay anne sütüyle 6 aydan sonra da uygun ek besinlerle birlikte 2 yaşına kadar beslemelidirEmzirirken nelere dikkat etmeliyiz!-Bebeğin vücudu anneye yakın olmalı, baş ve vücudu düz bir şekilde tutulmalı, gerekirse omuz ile birlikte poposundan desteklenmeli ve burnu anne memesi hizasında olmalıdır.

-Emzirmede sadece meme başına değil. Meme başı çevresindeki koyu renkli bölgeyi de çocuğun ağzına alması ve çenesinin memeye dayanması sağlanmalıdır.

-Emzirdikten sonra bebek dik olarak omuza dayandırılıp yuttuğu hava çıkartılmalıdır.

- Çocuğun en mutlu olacağı yer anne kucağıdır. Şüphesiz yavrusunu bağrına basıp emzirmek de her anne için büyük mutluluk ve gurur verici bir durumdur.Bebekler hangi sıklıkla emzirilir?-Sütün yeterince gelmesi için emzirmenin sık sık yapılması gerekir.

-Bebek her istediğinde emzirilmelidir. Eğer bebek uzun süre uyuyorsa 3 saatte bir uyandırıp emzirmek gerekir.

-Yeni doğan bebekler genellikle günde 8-10 öğün emmek isterler. Öğün sayısı ilerleyen zamanlarda giderek azalır.

-Sık emzirme, bol süt gelmesini sağladığı gibi göğüslerin şişmesini ve meme sorunlarını önler.180 Sağlık çalışanın katıldığı seminer programında sorular ve cevaplar şeklinde sona erdi.Şanlıurfa Kadın Hastalıkları ve Doğumevi Hastanesi'nin Emzirme Politikası şöyle;1 - Bebek Dostu Hastane Olmak için gerekli tüm koşullar sağlanmıştır.

2 - Anne sütü için tüm personel bilgilendirilmiştir. Bu amaçla tüm personelin eğitimi sağlanmaktadır.

3 - Hastanemizde Müracaat eden tüm gebeler emzirmenin yararları ve yöntemleri konusunda bilgilendirilmektedir.

4 - Doğumdan itibaren anne ve bebek aynı odada kalmaktadır.

5 - Yenidoğan Tüm Bebeklerin İlk yarım saat içinde emzirilmektedir.

6 - Annelere doğru emzirme yöntemleri gösterilmektedir.

7 - Bebek her istediğinde annesinin emzirmesi teşvik edilmektedir.

8 - Yeni Doğan Bebeklere İlk 6 ay anne sütü dışında su dahil hiçbir ek gıda verilmemektedir.

9 - Anne sütü ile beslenen bebeklere biberon ve emzik verilmemektedir.

10 - Tıbben gerekli olmadıkça yeni doğan bebeklere anne sütünden başka yiyecek ve içeçek verilmemektedir.

11 - Taburcu olduktan sonra Anneler emzirmeyle ilgili sorunlarında aile hekimlerine, Ana çocuk sağlığı ve aile planlaması merkezine, çocuk hastanesine veya Kadın Hastalıkları ve Doğumevi hastanesine müracaat etmelidir.Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesinde Emzirme ile ilgili danışmanlık verilmektedir. Telefon danışmanlık numarası: 414 351 32 85- 86

- Mesai saatlerinde: Gebe Eğitim odası 290

- Mesai Dışı saatlerde: Gebe Servisi 255 numaralı dahili hatlardan bilgi alabilirler

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner4

banner3