banner2

Yaratılış Kongresi Tevhidin şehri Şanlıurfa’da Yapılacak

O Allah ki, Yaratan’dır,

(en güzel bir biçimde) kusursuzca var edendir, ‘şekil ve suret’ verendir.”

Haşr suresi, 24

 

YARATILIŞ KONGRESİ

Tevhidin şehri Şanlıurfa’da

I. ULUSLARARASI BİLİMLER IŞIĞINDA YARATILIŞ KONGRESİ

30 Kasım-02 Aralık 2017

Kongrede Yaratılış gerçeği her yönüyle ele alınarak farklı oturumlar gerçekleştirilecek ve Evrim meselesi de analiz edilecektir. 10 farklı ülkeden alanında uzman akademisyenler tarafından 100’ün üzerinde bildiri sunulacaktır.

Kongre Harran Üniversitesi ev sahipliğinde Üsküdar Üniversitesiyle ortak olarak, Şanlıurfa Valiliği ve

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanlığı, GAP Bölge kalkınma İdaresi Başkanlığı, Şanlıurfa il Milli Eğitim Müdürlüğü, Şanlıurfa Müftülüğü ve Eğitim-Bir-Sen Şanlıurfa 2. Şubesi iştirakiyle yapılacaktır.

Yurt içi ve Yurt dışından çok sayıda bilim insanı davet edilecek ve konunun uzmanları bir araya gelecektir.

 

NIÇIN BÖYLE BIR KONGREYE IHTIYAÇ DUYULDU?

Gün geçmiyor ki, her hangi bir basın yayın organında evrim ve yaratılış konusunda bir tartışma olmasın. Tabi her seferinde birbirinin fikirlerini reddedenler, birbirine düşman haline getirilenler. Hiç bir toplantıda ve oturumda evrim konusunda tam fikir birliğine varmış taraflar göremezsiniz. Niçin? Çünkü evrim 30’dan fazla terim ve tabir yerine kullanılıyor. Dolayısıyla evrimden kimin ne kastettiği anlaşılmıyor. Diğer taraftan bu konudaki bir takım felsefî düşünceler, bilimsel bilgi gibi takdim ediliyor. Toplumun fertleri birbirine düşman haline getirilmeye çalışılıyor.

İşte burada gözden kaçan bir şey var. Masa üzerinde kâğıttan yapılmış çiçeğin mutlaka ilim, irade ve kudret sahibi bir ustasının bulunduğunu, tesadüfen ve tabiatın eseri olamayacağını ısrarla vurguluyoruz. Aynı masada saksı içerisinde çiçek açıp meyve veren çiçeğin tabiatın eseri olduğunu iddia ediyoruz. Gözlüğün ustasının mutlaka olduğunu ama gözün ustasının bulunmadığını belirtiyoruz. Sizce burada bir terslik yok mu?

Bu evrim ve yaratılış konusunun kendi ilim platformunda tartışılmasının, onun bu platformdan çıkarılarak ideolojik düşüncelere alet edilmesinin de önüne geçeceği kanaatindeyiz.

BURAYA NASIL GELINDI?

Bilindiği gibi, Ortaçağ’da Hıristiyan âleminde din adına bilim adamlarına ve ilmî çalışmalara yüzyıllar boyu süren karşı çıkışlar, 1789 Fransız ihtilali sonunda Hıristiyanlığın tamamen sosyal sahadan çekilmesiyle sonuçlanmıştır.

“Din” deyince Hıristiyanlık ve dolayısıyla Ortaçağ engizisyonu hatırlanıyordu. Hıristiyanlıkla beraber bütün Semavî dinler suçlu sandalyesine oturtulmuştu. Artık bundan sonra her türlü ilmî çalışma pozitivist felsefenin öngördüğü ateizme dayalı bir düşünce sistemi üzerine bina edildi.

Hıristiyan âleminin bilim adamlarına öncülük edemediği bir diğer önemli husus da yaratıcıyı tanımlama ve tarifteki Teslis inancı idi. Böyle bir İlah anlayışı ile tabiat ve tesadüfün ilahlığına da kapı açtılar.

Yaklaşık iki yüz yıldır bilim âleminde hâkim olan bu pozitivist yaklaşımın sorgulanmasına, yaratılışın ve yaratıcının İslam’ın bildirdiği şekliyle takdimine ve anlaşılmasına büyük ihtiyaç olduğu kanaatindeyiz.

Çünkü İslâmiyet ilmî çalışmaya ve bilim adamına büyük ehemmiyet veriyor, “Bilenle bilmeyen bir olur mu?”, “Düşünmez misiniz?”, “Akıl etmez misiniz?”, “Bunları ancak akıl sahipleri anlar” ifadeleri ile Kur’an ilim adamlarına ayrı bir önem atfediyor.

İslâm âlemi ise, bilim camiasına İslam’ın tevhid inancını ve bilime ve bilim adamına bakış tarzını takdim edemedi. Aslında bilimlerin konusu kâinat idi. Yani bir başka ifade ile kâinat kitabı. İşte bütün bilimler bu kâinat kitabının sayfaları, formları ve satırlarını anlamaya ve tefsir etmeye çalışmaktadırlar. Kâinat Allah’ın kudret sıfatının eseri olduğu gibi, Kur’an da kelam sıfatının eseridir. Yani her iki kitap ta Allah’ın eseridir. Bunlar nasıl birbirine karşı olur?

 

İşte yapmayı planladığımız kongrede bu konuların bilim ortamında ve platformunda konuşulmasını ve tartışılmasını istedik. Akıl ve fennin hükmettiği günümüzde her meselenin akıl planında ve ilim çerçevesinde konuşulması, tartışılması ve çözüm üretilmesi taraftarıyız.

Elbette bu kadar geniş kapsamlı bir konu bir veya birkaç kongre ile birden çözüme kavuşmaz. Ama yolu bitirme de ilk adımın atılmasıyla mümkündür.

Gündeme alınmasını düşündüğümüz konular:

1- Kur’an ışığında yaratılış gerçeğinin değerlendirilmesi 2- Müspet bilimler ışığında yaratılış gerçeği

  1. Evrimci görüşün sorgulanması
  2. Yaratılışın gaye ve hikmetleri, Yaratıcıyı tanıma ve anlama
  3. Ders kitapları müfredatının yaratılış gerçeği açısından değerlendirilmesi 6- Basın, medya ve belgesellerde yaratılış gerçeğine bakış

Bu vesileyle, Tevhidin şehri, Peygamberler şehri Şanlıurfa’nın tarihini, doğal güzelliklerini ve yemek zenginliğini yaşayacağımız hem sosyal hem de bilimsel açıdan doyurucu olmasını temenni etmekte olup, tüm bilim insanlarını Harran Üniversitesinde ağırlamaktan büyük bir onur duyarız.

Prof. Dr. Mehmet ZELKA                                       Prof. Dr. Hasan AKAN

Üsküdar Üniversitesi Rekt. Yrd.            Harran Üniversitesi Fen Edeb. Fak. Dekanı

 

İletişim: 0 535 683 03 47

Email: yaratiliskongresi@gmail.com

KONGRE KONULARI

  1. Kur’an ışığında yaratılış gerçeğinin değerlendirilmesi
  2. Müspet bilimler ışığında yaratılış gerçeği
  3. Evrimci görüşün sorgulanması
  4. Yaratılışın gaye ve hikmetleri, Yaratıcıyı tanıma ve anlama
  5. Ders kitapları müfredatının yaratılış gerçeği açısından değerlendirilmesi
  6. ) Basın, medya ve belgesellerde yaratılış gerçeğine bakış

 

 

DAVETLI KONUŞMACILAR

Prof. Dr. Adem TATLI

Prof. Dr. Ahmet AKGÜNDÜZ Prof. Dr. Alparslan ÖZYAZICI Prof. Dr. Avni ÖZTÜRK

Dr. Colin TURNER Prof. Dr. Faris KAYA Prof. Dr. Fatih SATIL Prof. Dr. Kemal SOLAK

Prof. Dr. Nevzat TARHAN Prof. Dr. İbrahim ÖZDEMİR

Prof. Dr. İsmail KOCAÇALIŞKAN Prof. Dr. Orhan ERDOĞAN

Prof. Dr. Ö. İrfan KÜFREVİOĞLU Prof. Dr. Selahattin SERT

Prof. Dr. Şener DİLEK Prof. Dr. Turan GÜVEN Prof.Dr. Veysel GÜLLÜCE Prof. Yehia MECHREF

 

 

 

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Aziz Hoca 12 ay önce

Harrran Üniversitesi'nde görev yapıp Risale-i Nur talebesi görüntüsü veren kişiler 28 şubat döneminde nerede durmuş ve sonrasında fetö ile ilişkileri ne durumdaymış acilen araştırılmalı. Bu süreçte pek çok kişi gerçek kimliğini gizlemek için Nur Cemaatlerine kaydı dikkat edilmeli.

banner4

banner3