banner2

Urfa'da Medeniyetler Beşiği Mezopotamya Sempozyumu başladı

El Ruha otelde bugün başlayan ve iki gün sürecek olan “Medeniyetler Beşiği Mezopotamya Sempozyumu’na”  Eski MEB Bakanı Milletvekili Prof. Dr. Nabi Avcı ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı İstanbul Milletvekili Dr. Mehdi Eker Vali Abdullah Erin, GAP bölge idaresi Başkanı Sadrettin Karahocagil, Harran Üniversite Rektörü Prof. Dr. Ramazan Taşaltın ve kamu kurum müdürleri katılımıyla başladı.

Sempozyumun açılışında söz alan Rektör Taşaltın, konuşmasında Türk Dünyası Vakfı’nın yöneticilerin, katılımcı bilim adamlarını kadim medeniyetlerin baş şehri Şanlıurfa’da ağırlamaktan memnuniyet duyduğu memnuyeti dile getirerek başladı.
Mezopotamya’nın kalbinde her yönü ile Mezopotamya’yı konuşacağımız kıymetli ilim adamlarımızın ufuk açıcı çalışmalarından birlikte istifade edeceğimiz Sempozyumun başarılı geçmesini hayırlara vesile olmasını dile devam eden Rektör Prof. Dr. Taşaltın şunları söyledi: Kısaca Fırat ve Dicle nehirleri arasında yer alan bölge olarak tanımlanabilecek Mezopotamya tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış göç ve istilaların kavşağında yer almış yani günümüzde olduğu gibi geçmişte de dünyanın dikkatinin üzerinde olduğu bir coğrafya olmuştur. Günümüzden 11.500 yıl öncesine tarihlenen insanlığın ilk inanç merkezi Göbeklitepe’nin hemen yanı başında yer alan kadim şehir Urfa tarihte farklı inanç ve kültürlerin dostça yaşadığı mensuplarının rahatça kendilerini ifade ettikleri bir huzur adası olduğu gibi günümüzde de geleneksel mirasını korumakta türlü sıkıntılarla çalkalanan orta doğu coğrafyasının hemen yanı başında yaşadıkları sıkıntılardan

kurtulmak için sığınacak yer arayan bölge milletleri için güvenli bir liman olma konumunu sürdürmektedir. Nitekim yakın dönemde güney komşumuz Suriye’de yaşanan müessif olaylardan olumsuz etkilenen yüz binlerce komşumuz da kendilerine huzur ve güven yurdu olarak gördükleri Şanlıurfa’ya sığınmış şehrimizde misafir edilmektedirler. Coğrafi konum olarak Mezopotamya’nın kuzeyinde yer alan Şanlıurfa şehri bölgesel olarak Yukarı Mezopotamya’yı tanımladığı gibi tepesinde yer aldığı Mezopotamya Şanlıurfa tarih boyunca dinler beşiği olmuş farklı din mensupları Urfa’da huzur ve hoşgörü içinde birlikte yaşamışlardır. Bu açıdan bakıldığında medeniyetler beşiği Mezopotamya sempozyumunun Şanlıurfa’da düzenlenmesi yerinde bir tercih olmuştur” dedi.

Sempozyumun açılış töreninde bir konuşma yapan Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, Şanlıurfa’nın geçmişte olduğu gibi bugün de coğrafyasının en önemli kentlerinden biri olduğunu belirterek, “Dünyada etkili olan ve hemen sayabileceğimiz üç medeniyetin ve kültür havzasının hem mücadele hem de kesişme alanının başında gelen bölgelerin ve şehirlerin başında Şanlıurfa gelmektedir. Bunlardan bir tanesi, bugün büyük savaşlarla çalkantılarla izlediğimiz hemen güneyimizdeki Sami kültürünün havzası, öbürü yine dünyanın en etkili ve sayılı medeniyetlerinden biri olan İran ve Hint kültürü havzası, batımızda da insanlığa barışı, huzuru, adaleti sunmuş Anadolu medeniyetinin yer aldığı üç medeniyetin buluştuğu kavşak Şanlıurfa’dır” dedi.

Şanlıurfa’nın tarihte olduğu gibi bugün de Ortadoğu ve Asya’nın iki önemli ticaret yolu üzerinde yer aldığını kaydeden Vali Erin, “Urfa, bu yolların kesiştiği kavşakta, şehirleşmenin, medeniyetin, farklı kültür, dil ve dinlerin buluştuğu, bir arada yaşadığı, birbirinden etkilendiği ve ilk yalın halini koruduğu, etkileşimler sonrası ortaya çıkan değişik hallerinin de yaşandığı bölgelerden bir tanesi olmuştur” diyerek, Şanlıurfa’nın tarihteki yerinin önemine değindi.

Şanlıurfa’nın geçmişte olduğu gibi bugün de sıkıntılardan kurtulmak isteyenlerin barınağı olduğunu ve tarihteki tüm özelliklerini koruduğunu dile getiren Vali Erin, Şanlıurfa’ya önemli katkılar sunacak sempozyumun öncülüğünü yapan Türk Dünyası Vakfı’na ve ev sahipliğini yapan GAP Bölge Kalkına İdaresi Başkanlığı ile ilim adamlarına teşekkür etti.

Eskişehir Milletvekili ve Türk Dünyası Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Nabi Avcı da, Türk Dünyası Vakfı olarak böyle bir faaliyeti Şanlıurfa’da gerçekleştirmekten duydukları memnuniyeti dile getirdi. Sempozyumda sunulacak 19 bildirinin, bölgenin dünya tarihindeki istisnai yerini vurgulamak bakımından önemli olduğunu belirten Avcı, emek ve katkı sunanlara teşekkür etti.


Dört oturum halinde gerçekleşecek olan Medeniyetler Beşiği Mezopotamya Sempozyumu’nda, Kültür ve Medeniyet Havzası Olarak Mezopotamya, 9 ve 12. Asırda İslam Bilim ve Felsefesi, Dinler Beşiği Mezopotamya ile Göbeklitepe Üzerinden Din ve Toplum İlişkilerinin Tarihi Seyri konu başlıkları altında Türkiye’nin farklı üniversitelerinden çok sayıda bilim adamı, gazeteci, araştırmacı ve yazarlar tebliğlerini sunacak.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner4

banner3