banner2

Sosyal Medya'da tartışılan konu: Ramazan Davulu


İşte İlahiyatçı Yazar Prof. Dr. Musa Kazım Yılmaz'ın sosyal medyada paylaştığı o yazı:

Güya bizi sahura kaldırmak için davul çalan iki genç ev ev dolaşıp para topluyorlardı...Yaşlı olan Verdiğim parayı beğenmedi ve: "biz dilenci değiliz, davulcuyuz" dedi.
Sordum: o halde neden akşam akşam bizi rahatsız ediyorsunuz? Sabaha 2,5 saat kala başlıyorsunuz bizim uykumuzu kaçırmaya... Ne hakkınız var?
Dedi ki: biz resmî belediye davulcusuyuz, biz bu ramazan geleceğini devam ettiriyoruz. Sizin de buna katkı sağlamanız gerekir.
Dedim; peki, kuran okumak, namaz kılmak Ramazan'ın geleneğinden değil mi? Sen kuran öğrendin mi? Neden sadece maddeten menfaatli olan gelenekleri koruyorsunuz?
Adam cevap veremedi.
Ben şahsen bu davulculardan şikayetçiyim. 3.15'te imsak oluyor. 12'de yatıyoruz, yarım saat geçmeden davul çalıyor... artık kimsenin bu davulculara muhtaç olmadığını herkes anlamalı. Bunlar yine asker uğurlamalarında, düğünlerde ve eğlencelik zamanlarda geleneği devam ettirsinler. Bilinmeli ki Ramazan'ın eğlencelik bir yanı yoktur. Ramazan ibadet ve manevi Sevinç'lerin ayıdır....

Bu paylaşımı bir çok takipçisi sakipçisi sayfasında paylaşırken, bazıları ise altına değişik yorumlar yazdılar.

İŞTE BU PAYLAŞIMA YAPILAN O YORUMLAR:

Mehmet Emin Varol: Ağzına sağlık hocam ince bir detay. Aynen katılmamak elde değil
Suat Yılmaz; Peygamberimiz zamanında davul varmıydı..
Hüseyin Yaşar: Musa Hoca, el-Hak Ramazan maneviyat ayıdır. Ama mananın maddi yönü olduğu gibi, maddenin de manavi yönü vardır. Ramazan ayında davulcular her zaman ve mekanda var olmuşlardır. Şimdi varlıklarını sürdürmeliler. Haksız oldukları nokta senin gönlünden geçen paraya itirazlarıdır. Sahurun varlığı ve ilanı çalar saatle değil, davulla olur. Davullar çalsın sahurlar devam etsin! Selam ve dua ile!
Musa Kazım Yilmaz: Hocam el-Hak dediğin doğru. Ama bir detay daha vardır: Birileri ısrarla "Ah o eski Ramazanlar nerede?" deyip duruyorlar ve illa da Ramazan'da eğlence araıyorlar. Amenna davulcular da çalabilirler, davullarını. Fakat düzen eski düzen değil hocam. Apartmanlar birbirilerine çok yakın ve davulun sesi yankı yaparak ortalığı yıkıp döküyor. Birçok çocuk uyanarak korkudan hastanelik oluyor. Eskiden evler tek sıra olduğu için, üç-beş ev öteden bile ses size gelmezdi. Açık hava o sesi yutuyor ve rahatsızlık verecek boyuta ulaşlmıyordu. Selam...
Mehmet Nuh Erkan: Elhak, davulculardan şikayetçi olmayan yoktur sanırım. Bu eziyet bitmeli.
Seyhan Özsan: Katılmıyorum. Davul bize ramazanı hatırlatıyor,Müslüman beldesi olduğunu ilan ediyor.bu zamanda gerek yok sözüne de katılmıyorum.O zaman ezana da gerek yok herkesin saati var.yapmayın etmeyin islam gemisinin yükünü azaltmayın.
Musa Kazım Yilmaz; Bir kere Ramazan'ı hatırlatan davul değil, seladır, Mukabeledir ve teravihtir. Ayrıca Ezanla davulu mukayese etmek ciddi bir garabettir. Ezan Reslüllah'ın (s) emridir. Davul isei birilerinin sırf maddi menfaat sağlamak için sürdürdükleri bir iştir. Eskiden gerek duyulmuş olabilir. Ama bugün hiç kimse bunu talep etmiyor. Ramazan'ın geleneği bu ise ve biz bununla Ramazan'ı devam etireceksek vay halimize!
Tuba Alay: Ben de şikayetçiyim hocam.az ya da çok farketmez o verilen paranın hükmü nedir? Haraç mı?sadaka mı? Zekat mı? Hizmet bedeli mi? Hiçbir hüküm veremiyorum bilen varsa adını versin. Resmi davulcu yapan şahıslar bi zahmet kendileri paralarını versin ve bu kapı kapı gezme adetini de yasaklasın!!!! ayrıca cahiliyye arapları gibi gelenek peşine koşacağımıza farzların sünnetlerin peşinden koşsak daha inandırıcı olur
Neşet Vural: Belki bir düzene konulmalı ücretine saatlerine ve de çalınan tonu Ve de sevimli kuşağa hoş gelen nağmelerine mevcut durum fena hocam haklı
Ömer Kılıç: Hocama tamamen katılıyorum bizler nasılki oruç tutmayanlardan oruç tutanlara saygı gösterip en azından aleni yememelerini bekliyorsak, bizlerde oruç tutmayanlara, hamile kadınlara, özellikle küçük bebekleri olup ve büyük zahmetlerle zorla uyutulabilmiş o masum yavrulara hürmeten bu gelenekten vazgeçmemiz elzemdir.
Ömer Tenekeci; Hiç bir hizmet mükemmel değildir. Davulcu da kendine göre haklıdır. çünkü dolaştığı kaç mahalle vardır. ancak hepsine yetişiyordur. Çocukların korkması sesin yankı yapması da bir gerçek. çocuk da bu ahenge alışacak zamanla.
Behçet Bakır: Bende muzdaribim... İnsanın ikameti davulcunun da işe başlama noktası olunca çok daha vahim hale geliyor durum.
Mahmut Akman: Musa hocam çok haklı.kimse onların davul ile uyanmıyor birde insanları rahatsız ediyorlar bence gereksiz bir uygulama. Allah'ın emri davulcuların merhametine muhtaç değildir. Yetkililer bu uygulamayı gözden geçirsin

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner4

banner7

banner3