banner2

Mevlid Kandili Mardin'de camilerde ihya edildi

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in (sav) dünyaya teşriflerinin yıldönümü dolayısıyla Mardin İl Müftülüğü tarafından Yatısı Namazının ardından camilerde “Mevlid Kandili” programları düzenlendi.

Mardin merkez Artuklu ilçesinde bulunan Fuat Yağcı Camii, Ulu Camii, Latifiye ve Şehidiye camileri başta olmak üzere camiiler hınca hınç doldu. Kur’an tilaveti ile başlayan programda; Mevlidi Şerif okundu, ilahiler seslendirildi, salâvatlar getirildi.

Gecede bir konuşma yapan Mardin İl Müftüsü Dursun Ali Coşkun, Hz. Peygamber ile gelen vahiy ışığının bütün insanlığın muhtaç olduğu manevi huzura dönüşmesini diledi. Müftü Coşkun, “Bugün, tüm insanlık Peygamberin çağlar üstü örneklik ve rehberliğine her zamankinden daha fazla muhtaçtır. Rasûl-i Ekrem’in rehberliğini tüm insanlığa tanıtacak olanlar da hiç şüphesiz Müslümanlardır. Ancak üzülerek belirtelim ki bugün, Müslümanların en büyük sorunu örnekliklerini yitirmiş olmaları, Peygamberimizin getirdiği rahmet ve merhamet mesajını hakkıyla temsil edememeleridir. Bugün her türlü iman, akıl ve hikmetten uzak terör şebekelerinin onun yüce ismini sözde bayraklarına nakşederek verdikleri zarar, İslamofobi öncülerinin asla kabul edilemez karikatürlerinin verdiği zarardan daha az değildir. İslâm ve Müslüman Coğrafyası tarihin en zor süreçlerinden geçmektedir. Bugün bütün insanlığı saran şiddet, terör, savaş, çatışma ve kaos sarmalı ile karşı karşıya bulunmaktayız. Müslümanların kanı akmaya devam etmekte; Müslümanların izzet ve onuru tarihte hiç olmadığı şekliyle bugün bizzat birbirleri eliyle yok edilmektedir. İnsanlığın vicdanını kaybettiğine acı bir şekilde şahit olmaktayız. Milyonlarca insan yerinden, yurdundan, evinden barkından, hayatından oluyor. Çocuklar umutlarını, hayallerini, geleceklerini yitiriyor. Tefrika ve cehalet bataklığına saplanıyor.” dedi.

Yapılan konuşmanın ardından eller dualar için açıldı ve yapılan dualara hep bir ağızdan “Âmin” denildi. Gecenin sonunda ise çeşitli ikramında bulunuldu. 

KIZILTEPE

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in (sav) dünyaya teşriflerinin yıldönümü dolayısıyla Kızıltepe ilçe merkezindeki Yeni Camisi’nde yatısı namazının ardından “Mevlid Kandili” programları düzenlendi. Kur’an tilaveti ile başlayan programda; Kürtçe Türkçe ve Arapça olmak üzere 3 dilde Mevlidi Şerif okundu, ilahiler seslendirildi, salâvatlar getirildi.

Günün anlam ve önemi hakkında bir konuşma yapan Kızıltepe İlçe Müftülüğü Vaizi Kemal Kahraman, Müslüman coğrafyasındaki kan ve gözyaşı sebebinin Peygamberin gerçek anlamdaki mesajını anlamama yaşamama ve insanlara anlatmamaktan kaynaklandığını belirtti.

Kahraman, “İslam’da kutsal gecelerden biriside kandil gecesidir. Allah’ın peygamberlerin gönderilmiş amacı insanların kalbine inkârın yerine imanı yerleştirmek cehaletin yerine ilmi, zulmün yerine adaleti insanların arasındaki eşitsizliği gidermektir. Tabi bütün Peygamberlerde olduğu gibi Allah Resulü (asv) da insanları davet ettiği için bir olan Allah davet etmek ve onun tek ilah olarak kabul etmek ve ibadet etmektir. Peygamberimizin hikmet yüklü mesajlarına bugün her zamankinden daha çok muhtacız. Bugün dünyada meydana gelen hadiselerin bilhassa Müslüman coğrafyasındaki olumsuz havanın savaşların kan ve gözyaşının sebebi Peygamberin gerçek anlamdaki mesajını anlamama yaşamama ve insanlara anlatmamaktan kaynaklanıyor. Peygamberi gerçek anlamda örnek almayışımızdan kaynaklanıyor.” diye konuştu.

“Peygamberi taklit etmek yerine bizler Peygamberi hayatımızda örnek almamız lazım.” diyen Kahraman, “Bizler Peygamberin merhametini, şefkatini, insanlarla olan diyalogu, hoşgörüsünü Allah’a olan iman ve sadakatini İslam davasına olan sadakati ve yeri geldiği zaman canını ve malını Allah yolunda harcayabileceğinin örnekliğini almamız lazım. Bugün peygamber buraya gelse acaba kaç kişi Peygamberi evimize davet edecek konumdayız. Eve götürdüğümüzde işte bu benim oğlum, kızım, eşim ve gelinim diye peygambere tanıtabilecek miyiz? Burası çok önemli başı baldırları açık kızları Peygambere ne kadar gösterebilirdik. Sabahtan akşama kadar sokaklarda uyuşturucu madde kullanan gençlerimizi nasıl peygambere göstereceğiz?” diye sordu.

Vatandaşlardan Mehmet Bilgiç ise “Bu gecede duygulanmamak elde değil. Çünkü bu gecede fahri kâinat Peygamber (s.a.v) dünyaya teşrif etmişlerdir. Onun gelişiyle karanlıktan nura çıkılmış zavallı kız çocukları diri diri toprağa gömmekten kurtulmuştur. Fakir ve ezilmişler feraha kavuşmuşlardır. İslam coğrafyasında yaşanan zulümlerin kaldırılması için dua ettik. İnşallah Müslümanlar tekrar eski izzetine kavuşurlar.” temennisinde bulundu.

Dündar Akikol da “Bu mübarek gecede Ortadoğu’da yanan ateşin sönmesi için dua ettik. Kan dökülmesin insanlar ölmesin bunun için dua ettik.”dedi.

Programa katılan Hadi kalkan, “Allah ve resulü için camiye geldik. bu mübarek gecede İslam coğrafyasındaki ateşin sönmesi barış ve huzurun gelmesi Allah’ın bizi cehennem ateşinden, tufan ve afetlerden koruması için dua da bulunduk.” diye konuştu.

MİDYAT

Midyat’ta da Hz. Muhammed’in (s.a.v.) doğum yıldönümü olan Mevlid Kandili İlçe Müftülüğünün tertiplediği programla ihya edildi. Yatsı namazını müteakiben Hacı Hasan Gündüz Camiinde yapılan program,  Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Her yaştan halkın iştirak ettiği programda peygamber efendimizin örnek hayatını konu alan bir vaaz veren  Vaiz İdris Yıldırım şunları söyledi;

“Bu tür programları düzenlememizin tek amacı efendimizin hayatını ve güzel ahlakını biraz daha öğrenmek ve anlamaktır. Bu vesileyle ömrümüzün geri kalan bölümünü Resulullah ümmeti olarak; O’na yaraşır bir şekilde geçirmektir. Yoksa sadece belirli gün ve hafta olarak idrak etmiş oluruz. Bir anma programından öteye geçmez. Rabbim bu anmayı anlamaya ve anladığımızı yaşamaya vesile kılsın. O’nun yetiştirdiği şahsiyetlerin yaşadığı döneme bizler Asr-ı saadet diyoruz. Efendimiz ve arkadaşları komşuluk ve aile ilişkilerine çok önem verirlerdi. Vahyin ışığında bir hayat tarzları vardı. Efendimiz sofra adabından tutun her konuda örnek bir yaşam sürmüş ve bunu ashabına aktarmıştır. Onlarında vesilesiyle bizlere ulaşmıştır.”

Program, söylenen ilahilerle devam etti. Ardından Arapça, Türkçe ve Kürtçe Mevlid-i Şerif okundu. Program katılımcılara yapılan ikramın ardından okunan dua ile sona erdi. (M. Salih Keskin/Mehmet Aslan/Süleyman Tunç - İLKHA)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner4

banner7

banner3